ابتلای ۱۵۰ هزار کودک ایرانی به اوتیسم

به گزارش خبرنگاراجتماعی باشگاه خبرنگاران ،  امیر‌حسین معماری در نشست خبری راه‌اندازی اولین مدرسه تابستانه سلامت و توانبخشی ویژه کودکان دارای نیاز‌های خاص، با بیان اینکه  حدود ۱۵۰ هزار کودک در کشور دچار اوتیسم هستند گفت :بیش از یک درصد کودکانی که ۳ سالگی را رد می‌کنند دچار بیماری اوتیسم هستند و تنها ۳ هزار نفر شناسایی شده‌اند که این بسیار خطرناک است چرا که این کودکان بدون فرا گرفتن آموزش‌های لازم نمی‌توانند در بزرگسالی از عهده کارهای خود برآیند.

معماری  در ادامه با بیان اینکه بیماری های مزمن کودکان به ویژه بیماری های نوظهور به علت  نقص اطلاعاتی است  افزود  : باید در سلامت تمرکز را روی پیشگیری قرار داد نه درمان و ارتقاء سلامت یعنی راهکارهایی که برای پیشگیری استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از بیماری ها ی خاص تحت پوشش بیمه نیستند تصریح کرد : بیمه تعریف مشخصی از بیماری‌های خاص ندارد و به علت نقص اطلاعاتی بیماری اوتیسم را تحت پوشش خود قرار نداده در صورتی که هزینه‌های نگهداری کودکان مبتلا به اوتیسم از زمان تولد تا مرگ حدود ۲ میلیون دلار برآورد می‌شود.

وی همچنین با بیان اینکه آمار شیوع فلج مغزی با اقدامات صورت گرفته روند کاهشی دارد، گفت: میزان تولد کودکی که دچار فلج مغزی است در دنیا یک در ۸۰۰ نفر است.

به گفته معماری شناسایی کودکان دچار فلج مغزی بسیار آسان‌تر از کودکان مبتلا به اوتیسم است و به همین دلیل نیاز است تا خانواده‌ها در مورد اوتیسم اطلاعات کافی داشته باشند.

 متخصص علوم رفتاری در پایان با بیان اینکه در کشور ما به درمان بیشتر توجه می شود تاکید  کرد : در کشور ما فعالیت های حوزه سلامت و بهداشت بر روی نقطه ی انتهایی است که بهبود و ارتقای سلامت را با مشکل مواجه می کند .

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.