افزایش ۳۰ درصدی زکات پرداختی/ توزیع ۹۰ درصد زکات جمع‌آوری شده تاکنون

به گزارش ایسنا، سید پرویز فتاح با بیان اینکه تا امروز ظهر بیش از ۶۰ میلیارد تومان زکات فطره در سراسر کشور و زیر نظر شورای عالی زکات پرداخت شده است، گفت: پیش بینی می‌کنیم که این میزان تا روز شنبه به نزدیک ۸۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کند و از آنجایی که دریافت و ثبت زکات فطره مردم همچنان ادامه دارد پیش بینی می‌کنیم که این میزان در سال ۹۷ مجموعا به بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

وی با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی پرداخت زکات به کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: طرح اطعام نیازمندان و برقراری سفره‌های اطعام نیز در ماه رمضان از سوی خیران برگزار شد و بخشی از کمک‌های حامیان به شکل غیرنقدی و در قالب مواد غذایی بین نیازمندان توزیع شد. مجموع انفاقات مردم به بیش از ۶۵ میلیارد تومان می‌رسد که نسبت به سال قبل افزایش دو برابری را نشان می‌دهد.

ثبت نام ۲۰ هزار خیر در طرح صدقه پیامکی الکترونیکی 

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با بیان اینکه امسال بیش از ۸۰ هزار نفر در طرح ایتام و محسنین شرکت کردند، اظهار کرد: همچنین ۲۰ هزار نفر از خیران در طرح صدقه پیامکی ثبت نام کردند که صدقه آنها به شکل روزانه و الکترونیکی پرداخت می‌شود.

فتاح با اشاره به اینکه مجموع پرداختی حامیان در طرح اکرام در سه ماهه اخیر نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به ۵۶ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: بیش از ۸۳ میلیارد تومان در طرح اکرام به شکل مستقیم از مردم به مددجویان کمک شده است.

توزیع ۹۰ درصد فطریه جمع‌آوری شده 

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد از فطریه جمع‌آوری شده مردم ظرف ۴۸ ساعت گذشته توزیع شده است، افزود: ۱۰ درصد باقی مانده نیز به دلیل بعد مسافت و … در حال توزیع شدن است و به افراد تحت پوشش و با راهنمایی معتمدین محلی تعلق می‌گیرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با تاکید بر اینکه زکات فطره به لحاظ شرعی از روستا، دهستان و شهر جابجا نمی‌شود و در هر مکانی که جمع‌آوری شده است در همان محل نیز برای نیازمندان توزیع می‌شود اظهار کرد: همکاری جدی و نزدیکی نیز بین کمیته امداد و سازمان بهزیستی گزارش شده و لگوی این دو نهاد زیر نظر شورای عالی زکات بر روی صندوق‌های جمع‌آوری زکات فطره وجود داشته است. آمار به دست آمده از میزان فطریه جمع‌آوری شده در کمیته امداد نیز زیر نظر شورای عالی زکات بوده است.

فتاح با بیان اینکه در روز پنجشنبه یارانه مددجویان کمیته امام خمینی (ره) پرداخت شده است، اظهار کرد: این یارانه به بیش از یک میلیون و ۵۵۰ هزار خانواده پرداخت شده که مبلغ آن برای خانوارهای یک نفره ۱۴۸ هزار تومان و خانوارهای پنج نفره ۴۶۵ هزار تومان بوده است.

فتاح در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پرداخت ۱۳۵ هزار فقره وام اشتغال در سال گذشته به مددجویان نیز اظهار کرد: پیش بینی می‌کنیم بخش عمده‌ای از این مددجویان با درآمد حاصل از این میزان وام بتوانند تا سال جاری از چرخه کمیته امداد خارج شوند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۳۰۰ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) از بیمه تامین اجتماعی برخوردار شده‌اند، اظهار کرد: حق بیمه این مددجویان از سوی کمیته امداد پرداخت می‌شود که در سال ۹۷ پرداخت بیمه آنها بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه برای کمیته امداد امام خمینی (ره) به همراه خواهد داشت.

تهیه دستورالعمل واگذاری بیش از ۵۰ هزار مسکن مهر به مددجویان نهادهای حمایتی 

فتاح با اشاره به اقدام مجلس و دولت در سال جاری برای واگذاری بیش از ۵۰ هزار مسکن مهر به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی ادامه داد: دستورالعمل این واگذاری تهیه شده و منتظر هستیم که زیر نظر دولت تصویب شود.

این تعداد مسکن برای مددجویان شهری در نظر گرفته شده است و برای مددجویان روستایی نیز برای ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی با سپاه قرارداد امضاء شده است. همچنین ۱۵ هزار واحد مسکونی نیز با کمک خیرین و حامیان ساخته خواهد شد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.