خانه در شمال و جنوب تهران چقدر ارزان شد؟

به گزارش گروه بازار باشگاه خبرنگاران؛ 
در تهران کاربرد «میانگین قیمت مسکن» تقریبا از بین رفته و همچون گذشته با استناد به متوسط قیمت کل شهر، نمی‌توان حتی حدود ارزش آپارتمان‌های مسکونی هر منطقه را برآورد کرد.

 
اختلاف شدید بین ارزش املاک مناطق مختلف تهران را برخی ناشی از تفاوت سطح مرغوبیت محله و ساختمان‌های نیمه‌شمالی شهر در مقایسه با محله‌های جنوبی عنوان می‌کنند و برخی دیگر، آن را به فاصله طبقاتی و قدرت خرید خانوارهای تهرانی نسبت می‌دهند.

 این اختلاف قیمت هر دلیلی که داشته باشد، از پایین شهر تهران به سمت بالا، به شکل تصاعدی رو به افزایش است به شکلی که میانگین قیمت از متر‌مربعی ۸۰۰ هزار تومان در جنوب پایتخت شروع می‌شود و به ۲ تا ۵ میلیون تومان در مرکز و محدوده‌های غرب و شرق تهران می‌رسد و در نهایت به نزدیک ۲۰ میلیون تومان در شمال شهر ختم می‌شود.

 در بازار آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران تحت‌تاثیر چند فشار کاهشی به قیمت‌ در طول سال گذشته، هم‌اکنون دو حالت جدید در سطح تازه نرخ‌ها به وجود آمده که برای خرید سال۹۳ از جانب دو دسته از متقاضیان مسکن به ترتیب در «جنوب» و «مناطق پرتقاضا»، امتیاز محسوب می‌شود.

بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد میزان کاهش قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران طی سال گذشته نه‌تنها یکسان و مشابه نبوده، بلکه از یکسو نرخ کاهش در جنوب پایتخت ۳/۸ برابر بیشتر از نرخ کاهش قیمت مسکن در شمال شهر بوده است و از سوی دیگر در مناطقی همچون مناطق ۴ و ۵ که بیشترین تقاضای خرید و بیشترین آپارتمان فروشی برای دهک‌های متوسط در این دو محدوده قرار دارد، اندازه قیمت‌ها با هم یکسان شده‌اند.

 
 
مطابق داده‌های آخرین گزارش مرکز آمار که مربوط به متوسط قیمت رسمی مسکن – قیمت واحدهای فروخته‌شده- در پاییز۹۲ است، مشخص می‌شود: میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در کل شهر تهران طی ۶ماه بعد از توقف رشد فزاینده، ۸ درصد کاهش پیدا کرد، اما در گران‌ترین نقطه تهران یعنی منطقه یک، میزان کاهش قیمت حدود ۳درصد و در ارزان‌ترین نقطه یعنی منطقه ۱۸، حدود ۲۵درصد بوده است.

 
قیمت مسکن در تهران در اواخر اردیبهشت سال گذشته با بیشترین جهش به بالاترین سطح رسید و در نیمه خردادماه بعد از توقف رشد فزاینده ماه‌های قبل از آن، شروع به افت کرد، طوری که در ۶ماه تابستان و پاییز، همواره مسیر نوسان قیمت، نزولی بود.

 در این مسیر، به‌دلیل ناهمگونی قدیمی در ارزش معاملاتی آپارتمان‌های مسکونی و همچنین اختلاف بزرگی که همواره بین قدرت و توان مالی متقاضیان در نقاط مختلف تهران وجود دارد، شیب کاهش در نیمه‌شمالی شهر به مراتب کمتر از نیمه‌جنوبی بوده است. هم‌اکنون افت ۳درصدی قیمت مسکن در منطقه یک تهران و افت ۲۵درصدی قیمت در منطقه ۱۸ باعث شده میزان شکاف قیمت مسکن در پایتخت به‌نسبت سال‌های قبل افزایش پیدا کند.

 شکاف قیمتی گران‌ترین نقطه و ارزان‌ترین نقطه تهران – قیمت آپارتمان مسکونی- در ابتدای سال۹۲ یعنی زمانی که موج گرانی هنوز در بازار برقرار بود، ۲۶ برابر برآورد می‌شد اما در پایان پاییز سال گذشته، سرعت متفاوت کاهش قیمت در مناطق مختلف تهران باعث شد قیمت گران‌ترین نقطه پایتخت به ۳۳برابر ارزان‌ترین نقطه برسد.

 مرکز آمار پیش‌تر، بیشترین قیمت ثبت‌شده در مبایعه‌نامه‌های منطقه یک در ابتدای سال۹۲ را مترمربعی ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و کمترین قیمت آپارتمان فروخته‌شده در ارزان‌ترین منطقه (منطقه۱۸) در همان زمان را نیز ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود که نشان می‌داد بین شمال تا جنوب پایتخت شکاف ۲۶ برابری در قیمت مسکن حاکم است و فاصله آن به ۱۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در هر مترمربع می‌رسد.

 اما در حال‌حاضر چنانچه آخرین گزارش مرکز آمار که برای پاییز۹۲ است، ملاک عمل قرار بگیرد، مشخص می‌شود قیمت گران‌ترین ملک مسکونی منطقه یک با ۱۹ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در هر متر ۳۳ برابر ارزان‌ترین ملک در ارزان‌ترین منطقه تهران است. هر چند شکاف – نسبت قیمت‌ شمال به جنوب- بیشتر شده، اما فاصله قیمت اندکی کاهش یافته و به ۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

به این ترتیب مشخص می‌شود اگر چه قیمت‌ها در بازار مسکن کاهش پیدا کرده اما چون میزان کاهش در مناطق مختلف تهران یکنواخت نبوده و گران‌ترین آپارتمان‌ها کمترین افت ارزش را به خود دیده‌اند، در نتیجه شکاف قیمت بین شمال و جنوب شهر عمیق‌تر شده است.

 
 
ارزش شمال دو برابر مرکز

 
در منطقه یک تهران به عنوان گران‌ترین منطقه برای خریداران مسکن، متوسط قیمت‌ها دو برابر مناطق مرکزی شهر است.

 
  میانگین قیمت مسکن در کل شهر تهران طی پاییز سال گذشته مترمربعی ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان گزارش شده است. در منطقه یک این عدد به ۷ میلیون و ۹۸۸ هزار تومان می‌رسد، اما در مناطق مرکزی همچون ۷ و ۸ و حتی مناطق غربی و شرقی مثل ۴ و ۵، قیمت آپارتمان حدود ۴ میلیون تومان در هر متر برآورد می‌شود. مرکز آمار متوسط نرخ افت قیمت مسکن در پاییز گذشته را ۴ درصد اعلام کرده است.

 با این حال بیشترین کاهش در منطقه۲۲ با نرخ ۲- درصد اتفاق افتاده است. در محاسبات مرکز آمار، سهم هر منطقه از تعداد کل معاملات مسکن، به شکل ضریب درآمده و بعد از اعمال ضریب هر منطقه در میانگین قیمت آن منطقه، متوسط قیمت کل شهر و همچنین نرخ رشد قیمت کل محاسبه شده است.

 
به همین خاطر، کمترین نرخ رشد قیمت مسکن که برای منطقه ۲۲ به ثبت رسیده، عملا بیشتر از متوسط نرخ رشد کل شهر است. در مدت مورد گزارش، شلوغ‌ترین منطقه تهران به لحاظ حجم معاملات مسکن، منطقه۵ بوده که ۴/۱۰ درصد کل معاملات را در خود جا داده است.

 در سایر مناطق ۲۲گانه تهران، به طور متوسط ۴ تا ۵ درصد کل معاملات در هر منطقه انجام شده است. شدت رکود مسکن در منطقه ۲۲ بیشتر از سایر مناطق بوده، طوری که در این منطقه زیر یک درصد از حجم کل معاملات یک فصل، انجام شده است.

 
انتهای پیام/
 

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.