در کمپ‌های ترک اعتیاد چهارمحال و بختیاری متادون استفاده نمی‌شود

به گزارش ایسنا، محمد میرزایی ۲۵ تیرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، اظهار کرد: ۳۲ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی استان در سه طیف خفیف، متوسط و شدید وجود دارد.

وی با بیان اینکه معلولان طیف حفیف و متوسط از خدمات سازمان بهزیستی همچون کمک‌های موردی، مسکن و .. استفاده می‌کنند اما مستمری‌بگیران سازمان نیستند، افزود: تنها معلولان طیف شدید مستمری‌بگیر سازمان هستند.

میرزایی تصریح کرد: برخی پشت نوبتی برای مستمری گرفتن نیز وجود دارد که امید است امسال این امر محقق شود.

وی ادامه داد: از ۳۲ هزار معلول موجود در استان پنج هزار و ۴۰۰ نفر دارای معلولیت شدید و مابقی دارای معلولیت متوسط و خفیف هستند.

میرزایی با اشاره به وجود ۷۶ مرکز توانبخشی در استان، گفت: به برخی معلولان نیز در منزل با پرداخت حق پرستاری به خانواده، ارائه خدمت می‌شود.

وی بیان کرد: سیاست سازمان بهزیستی در کشور پیشگیری از معلولیت است و به همین منظور برای خانواده‌های دارای معلول آزمایش ژنتیک به صورت رایگان انجام می‌شود و مشاوره‌های قبل و بعد از ازدواج و در حین بارداری صورت می‌گیرد.

میرزایی تصریح کرد: سن طلایی غربالگری شنوایی و بینای زیر شش سال است که احتمال برطرف شدن مشکلات، بسیار زیاد است که در غربالگری افراد دارای مشکل شناسایی و برای انجام اقدامات لازم به پزشک ارجاع داده می‌شوند.

وی اضافه کرد: در پرداخت تسهیلات به منظور ساخت مسکن روستایی برای خانواده‌های دارای دو معلول رتبه دوم کشوری را درا هستیم و به این افراد در روستاها ۱۸ میلیون تومان و در شهرها ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.

میرزایی خاطرنشان کرد: سازمان بهزیستی در حوزه توانبخشی ۹۴ درصد فعالیت خود را به بخش خصوصی واگذار کرده است.

مدیرکل بهزیستی استان اظهار کرد: دوره‌های آموزشی برای کارشناسان سازمان بهزیستی برگزار شده تا انگیزه خانواده‌های مددجویان را بالا ببرند و به توانمندسازی معلولان کمک کنند.

وی تاکید کرد: وام خویش‌فرمایی ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان با نرخ چهار درصد به افراد داده شده و حق بیمه آنان نیز توسط سازمان پرداخت می‌شود.

میرزایی در ادامه گفت: اورژانس اجتماعی در تمام شهرستان‌ها در حال خدمت است و در سه شهرستان فارسان، اردل و کیار به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی بیان کرد: سازمان بهزیستی سال گذشته ۱۰۶۶ تعهد ایجاد شغل داشته است که موفق به ایجاد ۱۵۰۰ شغل شده است.

میرزایی با بیان اینکه ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان تسهیلات اشتغال به هر مددجو پرداخت می‌شود، تصریح کرد: ۲۸۰۰ زن سرپرست خانوار و از کار افتاده مستمری‌بگیر این سازمان هستند.

وی با اشاره به اینکه شعار امسال به مناسبت هفته بهزیستی «بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به‌زیستن» است، گفت: افراد زیر ۱۸ سال به عنوان کودک کار شناخته می‌شوند و بهزیستی سال گذشته با مشاهده این افراد و برسی شرایط خانواده آنان با اعطای تسهیلات و مستمری، کمک کرد تا این افراد به تحصیل بازگردند.

میرزایی ادامه داد: بیشتر افرادی که سر چهارراه‌ها برای گدایی و فروش برخی اقلام حضور دارند از سایر استان‌ها آمدند که با پیگیری معاون سیاسی استاندار سعی شد از حضور دوباره این افراد پس از دستگیری، جلوگیری شود.

مدیرکل بهزیستی استان در خصوص استفاده متادون در کمپ‌های ترک اعتیاد استان، گفت: در این کمپ‌ها از متادون استفاده نمی‌شود و تنها در مراکز درمانی با نظر پزشک با درصد مشخصی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به تاثیر رسانه‌ها در آگاهی بخشی به مردم، گفت: رسانه در مواردی همچون پیشگیری از مصرف مواد مخدر «گل» که دومین ماده مخدر مصرفی است،با تاثیر خود در جامعه می‌تواند نقش موثری ایفا کند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان معصومه محمدی نیز اظهار کرد: سیاست بهزیستی نگهداری معلول در منزل است که ۴۵۰ معلول در استان در منزل نگهداری می‌شوند.

وی بیان کرد: برای معلولانی که نگهداری آنان در منزل میسر نیست مراکز شبانه‌روزی وجود دارد که اکنون ۸۵۰ معلول تحت پوشش بهزیستی، در این مراکز حضور دارند.

محمدی خاطرنشان کرد: برای نگهداری هر معلول در منزل ماهانه ۲۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود که این میزان کافی نیست و نیازمند افزایش از سوی سازمان بهزیستی کشور است.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.