مخالفت سناتورهای آمریکایی با اعطای وام صندوق بین‌المللی پول به پاکستان

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه اکسپرس تریبون پاکستان، سناتورهای آمریکایی در نامه‌های جداگانه‌ای به استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا و مایک پمپئو- وزیر خارجه آمریکا گفته‌اند صندوق نباید به کشورهایی که در پروژه های زیرساختی چینی حضور دارند بسته نجات اعطا کند. آن‌ها دلیل مخالفت خود را خطر پروژه جاده ابریشم جدید چین عنوان کرده اند که بخشی از آن از پاکستان می‌گذرد.

کریدور اقتصادی چین-پاکستان یک پروژه زیرساختی به ارزش ده‌ها میلیارد دلار است که طی آن چین تاکنون وام‌های کلانی در اختیار پاکستان قرار داده است. پاکستان به دلیل کسری حساب جاری گسترده خود در وضعیت اقتصادی نامناسبی به سر می‌برد. سناتورهای آمریکایی نگرانند به مانند سریلانکا، پاکستان نتواند بدهی‌های خود را به چین پرداخت کند و مجبور شود تسهیلات ویژه ای به این کشور واگذار کند.

در این نامه با بیان این که آمریکا بزرگ‌ترین سهامدار صندوق بین المللی پول است از مقامات دولت خواسته شده تا از نفوذ خود برای جلوگیری از استفاده از وجوه صندوق در جهت توسعه نفوذ چین استفاده شود. در این نامه گفته شده است که از ۶۸ کشور مشارکت کننده در پروژه جاده ابریشم، ۲۳ کشور در خطر بدهی کلان به چین قرار دارند که یکی از آن‌ها پاکستان است.

در بین سناتورهای امضا کننده این نامه نام افراد مشهوری چون تام کاتن، مارکو روبیو و تد کروز نیز دیده می شود.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.