یادواره‌ی شهدای زمین‌فوتبال چوار برگزار شد/ مجموعه ورزشی چوار تکمیل می‌شود

سلیمانی دشتکی

یادواره‌ی شهدای زمین فوتبال چوار با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار، مردم، برخی از مسئولان و ورزشکاران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه ایلام،در این یادواره نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار سخنرانی کردند و تعدادی از ورزشکاران از اهمیت این روز گفتند.

«قاسم سلیمانی‌دشتکی» استاندار ایلام ضمن گرامیداشت یاد شهدای زمین فوتبال چوار، اظهار کرد: ایلام سرزمین منحصربه‌فردی است که در هر منطقه آن ارزش‌ها و پتانسیل‌های عظیمی قرار دارد و بخش چوار دارای سابقه ۸۰ ساله و از باسابقه‌ترین بخش‌های کشور است .

وی با بیان اینکه بمباران زمین فوتبال چواردر دنیا نظیر ندارد و یک جنایت عظیم جنگی و قابل محاکمه بوده است، تصریح کرد: بخش چوار پایگاه ورزش استان و کشور است. نماد ورزش فوتبال و پایگاه ورزش وزنه‌برداری ازنظر قهرمانی و حفظ اصول و ارزش‌های ملی و دینی است که دست ندادن وزنه‌بردار چواری با خانم نامحرم مورد تقدیر مقام معظم رهبری قرار می‌گیرد.

استاندار ایلام با بیان اینکه پتانسیل‌های زیادی ازجمله نفت، گاز و پتروشیمی در این منطقه وجود دارد، ادامه داد: مشاهیر بزرگی از جمله غلامرضاخان ارکوازی و شاکه از میان مردمان این خطه برخواسته‌اند و مردم این بخش،۱۸۶ شهید گلگون‌کفن برای حفظ انقلاب، نظام جمهوری اسلامی و کیان کشور تقدیم کرده‌اند و ایلات ارکوازی و بولی دارای دیرینه زیادی هستند که با مهربانی میزبان بخش زیادی از مردم استان در ۸ سال دفاع مقدس بوده‌اند .

سلیمانی با تأکید بر اینکه تبدیل بخش چوار به شهرستان یک مطالبه به‌حق است ادامه داد: تلاش می‌شود ظرفیت کاری فاز اول پتروشیمی تکمیل شود و فاز دوم پالایشگاه گاز در آینده نزدیک به اتمام و به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی بابیان اینکه استقرار صنایع پائین‌دستی نفت و گاز و پتروشیمی در بخش چوار با دعوت از سرمایه‌گذاران و با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی دنبال می‌شود، گفت: تلاش می‌شود با بهره‌برداری از سد گلال آب موردنیاز صنایع بخش تأمین شود و مشکلات آب شرب بخش و شهر ایلام نیز مرتفع شود.

استاندار ایلام گفت: ثبت واقعه زمین فوتبال چوار و فتح میمک که از وقایع مهم ملی هستند، در تقویم رسمی پیگیری می‌شود .

وی با تأکید بر اینکه از اعتبارات ملی و استانی برای تکمیل مجموعه ورزشی چوار استفاده خواهد شد، تصریح کرد: یادمان شهدا فوتبال جزء ضروریات است که لازم است دستگاه‌های مربوطه طرح مناسب را ارائه دهند تا در دستور کار قرار گیرد .

در یکی از روزهای سال ۶۵ که مصادف بود با حملات پی‌درپی رژیم متجاوز بعث عراق، مردم غیور استان ایلام و سربازان جسور ایران در دو سنگر مشغول جنگ و رزم بودند، مردم در دفاع و حمایت از خانواده‌ها و سربازان در نبرد با دشمن !

در شهر چوار، مردم پاسدار به دل کوه‌های اطراف شهر پناه‌ برده بودند که بعدها نیز، مورد تشکر ویژه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله‌العالی) رهبر انقلاب قرار گرفت، چون به تعبیر ایشان “باری بر دوش کشور ننهادند “.

  جوانانی که به هر دلیل سعادت حضور در میدان جنگ را نداشتند، در پاسداری و پاسبانی از خانه و خانواده‌ها کوشا بودند و هر سان با نشاط و شادی امید را در دل مردم‌ زنده نگاه می‌داشتند تا زندگی در آن چادرها برقرار باشد .

در آن روزها، هرکس به طریقی دغدغه مردم و رفع مشکلات آن‌ها را داشت که بخشدار شهر یکی از بیش بود که به‌کرات و ممتد جویای اوضاع ساکنین منطقه بود .

حضور پرشور ‌مردم ایلام در تمام صحنه‌ها چشم‌گیر است. در ۲۲ بهمن در سال ۶۵ نیز باوجود حضور در جبهه‌های جنگ، دهه‌ی فیروزمند فجر انقلاب نیز شرکت کردند و این روز را جشن گرفتند .

بخشدار هزاوه در آن زمان جوانان غیوری زیادی را در کنار خود می‌دید و این حضور روحیه آن‌ها را دوچندان نموده بود که حتی نسبت به فوتبال غافل نبودند و تیم خیبر به مربیگری هزاوه تشکیل شد .

بازیکنان تیم خیبر برای ایجاد نشاط و شادابی بین مردم منطقه انجام بازی‌های دوستانه را تدارک می‌دیدند و مقدمات بازی در روز ۲۳ بهمن فراهم شده بود .

شور و شوق وصف‌ناشدنی در میان بازیکنان به وجود آمده بود و این را از چهره آن‌ها می‌شد احساس کرد .

خورشید بر پهنه آسمان ظاهرشده و انوار درخشانی از آن بر زمین فوتبال شهر چوار ساطع می‌شد .

بخشدار هزاوه مثل روزهای گذشته در میان مردم حضور داشتند و نسبت به امور شهر هماهنگی‌های لازم را انجام می‌داد .

چرخش بی‌وقفه عقربه‌های ساعت در حال نشان داد عدد ۱۶ و شروع مسابقه‌ای مهم را می‌داد و تیم‌ها در حال ورود به میدان بودند .

حلقه اتحاد بازیکنان در آغاز بازی شکل گرفت و مربی (هزاوه) نکات مهم را گوشزد می‌کرد و گفت؛ فرض کنید در خط مقدم هستید تا پیروز شدن بجنگید و نگذارید توپی از خط دروازه بگذرد .

حضور پرشور علاقه‌مندان به فوتبال حال و هوای دیگری به بازی داده بود و شادی در میان فوتبال دوستان موج می‌زد؛ اما گویا این بازی غم‌هایش نهان است و معلوم نیست چه اتفاقی بیفتد .

بازی جسورانه تیم چوار در مقابل حملات پی‌درپی تیم ایلام دیواری مستحکم را شکل داده بود تا اینکه در یک فرصت مناسب تیم ایلام گلی را وارد دروازه خیبر کرد .

نیمه اول این مسابقه به سود تیم ایلام تمام شد و پس از استراحتی کوتاه بازیکنان با ورود به زمین آماده شروع مسابقه در نیمه دوم شدند .

دقایقی از نیمه دوم سپری گشت و حملات تیم ایلام ادامه داشت تا اینکه کرنری بر روی دروازه چوار شکل گرفت .

بازیکنان تیم خیبر عزم خود را جزم کردند که از این فرصت استفاده کنند و با ترتیب یک ضد حمله گل تساوی را بزنند اما گویا این دشمن بعثی بود که به‌صورت ناجوانمردانه ضد حمله‌ای بر روی زمین چمن چوار انجام داد و گل‌های زیادی را پرپر کردد .

در این حمله ددمنشانه تعداد ۱۵ نفر ورزشکار، تماشاگر و داور مسابقه به درجه رفیع شهادت نائل آمدند و با خون خود مستطیل سبز را سرخ نگه داشتند .

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.