صادرات سه میلیارد دلاری کالاهای “دانش بنیان” در سال گذشته

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران،ولی‌الله افخمی‌راد رییس سازمان توسعه و تجارت ایران در نخستین جشنواره انتخاب و معرفی برترین ایده‌های صادراتی دانش بنیان گفت: اقتصاد دانش بنیان با فعالیت‌های مربوط به این حوزه مرتبط است و زمینه را برای رشد و ترویج آن فراهم می‌کند و در این راستا مدیریت و توسعه فعالیت‌های دانش بنیان دارای اهمیت زیاد است.
 
وی در ادامه گفت: پیشتازی در اقتصاد دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی در سند چشم انداز اهمیت بسیاری دارد و در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از اواخر سال گذشته رهبر معظم انقلاب اعلام کردند و دولت در راستای اجرای آن است، اقتصاد مقاومتی اقتصادی است مبتنی بر خرد جمعی و بهره‌‌مندی از علوم و فنون و تجارب در جهت تعالی اقتصاد است.
 
وی در ادامه گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصاد دانش بنیانی است که زمینه را برای پرورش اندیشه‌های نو و جدید و استفاده از دستاوردهای مربوطه را فراهم می‌کند.
 
افخمی در ادامه گفت: باید از اقتصادی دانش محور در توسعه کشور استفاده و زیرساخت‌های آن نیز فراهم شود که ایجاد نهادهای واسطه جهت تبادل سریع و آسان نوآوری‌ها و اصلاح فضای کسب و کار و سوق دادن آن به سمت دانش محور از عوامل مؤثر آن می‌باشد.
 
رییس سازمان توسعه و تجارت تصریح کرد: اتصال واقعی و غیرشعاری مراکز پزوهشی نیز از عواملی است که در توسعه صادرات دانش بنیان کمک می‌کند.
 
افخمی در ادامه با اشاره به میزان صادرات کالاهای دانش بنیان در سال گذشته گفت: بیش از سه میلیارد دلار رقم صادرات کالاهای دانش بنیان در سال گذشته بوده است که این رقم نسبت به آنچه که در سند چشم‌انداز است باید به ۲۰ درصد صادرات غیرنفتی ارتقا یابد و لازمه آن اتخاذ سیاست‌های مناسب و فعالیت‌های بالا در این زمینه است.
 
رییس سازمان توسعه و تجارت خاطرنشان کرد: در حالی که کشور ما به لحاظ تولید علم جایگاه خوبی را در بین کشورهای توسعه یافته دارد باید تأثیر آن بر جنبه‌های مختلف زندگی اجتماعی مردم و تولید و صنعت مشاهده شود که با این وجود فاصله طولانی در بخش تولید علم با استفاده از کالاهای دانش بنیان دارد.
 
افخمی گفت: ضروری است که به این امر توجه شود و کالایی با فناوری پیشرفته‌تر تولید شود و تا زمانی که با مقوله اقتصاد مطابق موازین علمی و منطقی برخورد نشود و صاحب نظران و مبتکران متناسب با قدر و تلاششان با آنها برخورد نشود انتظار رشد فعالیت‌های دانش بنیان انتظاری بی‌جا است.
 
وی در ادامه گفت: بهتر است به جای برگزاری همایش‌ها اهمیت این موضوع را برای سرمایه‌گذاران تشریح کنیم و خوب است که مسئولین با اتخاذ سیاست‌های مناسب ترکیبی اتخاذ کنند که افراد ناچار از اولویت‌ بخشیدن به فعالیت‌های دانش بنیان در کسب و کار خود باشند و این امر میسر نیست جز با واگذاری کار مردم به خودشان.
 
رییس سازمان توسعه وتجارت گفت: امیدواریم این همایش آغازی بر تجدیدنظر اصولی بر سیاست‌های اقتصادی کشور باشد.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.