بازدید “ایوانکا ترامپ” از مرکز فضایی جانسون+تصاویر

به گزارش ایسنا و به نقل از اسکای نیوز، ایوانکا ترامپ، دختر و مشاور ارشد رئیس جمهور آمریکا روز گذشته طی بازدید از پایگاه فضایی جانسون ناسا در تگزاس، با خوشامدگویی یک فضانورد روسی روبرو شد.

ایوانکا ترامپ روز پنجشنبه از مرکز فضایی جانسون بازدید کرد و در آنجا فرصت گفتگو با خدمه ایستگاه فضایی بین‌المللی نیز برای او فراهم شد.

از جمله کسانی که ایوانکا با آنها گفتگوی تلفنی داشت “اولگ آرتمیوف”(Oleg Artemyev)  فضانورد روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی بود.

“اولگ آرتمیوف” این مکالمه را فرصتی برای ابراز محبت خود نسبت به ایوانکا ترامپ شمرد و گفت: من فکر می‌کنم شما یک فرد بسیار مهربان و خوبی هستید، هنگامی که شما را در کانال تلویزیونی و اخبار می‌بینم، روحیه من بسیار خوب می‌شود.

سخنان محبت آمیز وی لبخند را بر صورت ایوانکا ترامپ نشاند و سپس او در پاسخ به “اولگ آرتمیوف” گفت: از صحبت با شما بسیار هیجان زده هستم ودر کودکی همیشه رویای اکتشاف ستارگان را در سر داشتم. من همیشه می‌خواستم به فضا بروم. اکنون شما رویای من را از بودن در آنجا به تحقق رساندید.

ایوانکا ترامپ به همراه “تد کروز “(Ted Cruz) سیاستمدار آمریکایی و سناتور ایالات متحده در تگزاس از مرکز فضایی جانسون بازدید کرد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

از نمایش آثار در “آثارخانه” تا شکل‌گیری چرخه کارآفرینی در دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز

بهبود اصغرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه آثارخانه هنر اسلامی این دانشگاه در سال ۱۳۹۰ به همت و ابتکار هوشمندانه ریاست دانشگاه، دکتر کی‌نژاد ایجاد شده است، هدف از ایجاد آن را ترغیب و تشویق دانشجویان به هنر اسلامی فاخر عنوان کرد و گفت: آثار برگزیده دانشجویان و در برخی موارد اساتید، در آثارخانه گردآوری شده و با اسم خود آن‌ها به نمایش درآمده است.

وی نمایش آثار در این آثارخانه را موجب الگوگیری سایرین دانست و گفت: هنرمندان سایر شهرها نیز می‌توانند ضمن بازدید از این موزه، از آثار فاخر اسلامی الگو بگیرند یا به انجام پژوهش بر روی آثار بپردازند. 

رئیس موزه دانشگاه هنر اسلامی تبریز با اشاره به اینکه آثار موجود در این موزه ۶ رشته سفال، شیشه، نگارگری، فلز، فرش و چوب را شامل می‌شود، برخی زیرشاخه‌های این آثار را مشبک و معرق چوبی، قلم‌زنی، جواهرکاری، مینا و تراش روی شیشه، هم‌جوشانی شیشه، انواع و اقسام سفال اعم از دوجداره و …، تذهیب، مینیاتور و طراحی نقشه فرش و بافت آن نام برد و افزود: در این دانشگاه برای نخستین بار فرش دورویه قرآنی به ضخامت ۴ میلی‌متر و ۹۰ رج بافته شد و در تمام کشورهای منطقه به نمایش درآمد.

اصغرزاده، تولد آثار موجود در این آثارخانه را از سال ۹۰ به این سو دانست و با بیان اینکه آثار برخی رشته‌ها از قبیل معماری، طراحی صنعتی و پژوهش هنر قابلیت نمایش در آثارخانه را ندارد، اضافه کرد: اگر دانشجو تشویق شود که کار بهتری انجام دهد، اثر او با اثر موجود در آثارخانه جا به جا خواهد شد.

وی همچنین از امکان بازدید دانش‌آموزان از این آثارخانه با هماهنگی قبلی خبر داد و گفت: اگر هماهنگی قبلی صورت گیرد، موزه پذیرای تعداد محدودی از دانش‌آموزان هست که این محدودیت به جهت آسیب ندیدن آثار است.

کارآفرینی دانشجویان در کانکس‌ها و کارگاه‌های مستقر در محوطه دانشگاه

وی با بیان اینکه در کنار نمایش آثار در آثارخانه، کارآفرینی هم شکل گرفته است، خاطرنشان کرد: اگر آثار این دانشجویان به حال خود رها می‌شد، آن‌ها نمی‌دانستند که چطور وارد بازار کار شوند.

رئیس موزه دانشگاه هنر اسلامی تبریز تشریح کرد: به عنوان مثال زمانی که اشخاص حقیقی یا یک ارگان از جمله شهرداری از آثارخانه بازدید می‌کند، ممکن است بخواهد مشابه یکی از آثار را به مهمانان خود هدیه دهد؛ در چنین شرایطی ما دانشجوی آفریننده اثر مورد نظر را معرفی کرده و او می‌تواند با ارگان مربوطه قرارداد امضاء کند.

اصغرزاده کارآفرینی را شاخه عظیمی دانست و با اشاره به اینکه یک چهارم دانشجویان این دانشگاه به کارآفرینی مشغول هستند، از وجود ۴۰ الی ۵۰ کارگاه و کانکس در محوطه دانشگاه خبر داد و افزود: دانشجویان ما به صورت گروهی کار پیدا کرده و در این کارگاه‌ها به تولید آثار مشغول می‌شوند. این در حالی است که آثارخانه می‌تواند برای آن‌ها مرجعی برای الگوبرداری از آثار به شمار آید.

وی اضافه کرد: آثار مشابه موجود در آثارخانه در کارگاه‌ها و کانکس‌های مربوط به اداره کارآفرینی تولید شده و دانشجویان با شرکت‌های دولتی و خصوصی قرارداد می‌بندند و کارشان رونق دارد. 

رئیس موزه دانشگاه هنر اسلامی تبریز همچنین از گفت‌وگوی دانشگاه با  وزیر کار و اعطای وام‌های دانشجویی کارآفرینی با بهره پایین به دانشجویان این دانشگاه خبر داد و گفت: به واسطه این حمایت‌ها، دانشجویان توانستند دستگاه‌های مورد نیاز خود را تأمین کرده و در دانشگاه به کارآفرینی و تجربه کار مشغول شوند.

اصغرزاده خاطرنشان کرد: زمانی که کار یک تیم دانشجویی رونق پیدا کند، از کانکس یا کارگاه خارج و با  گروه دیگری از دانشجویان جا به جا می‌شوند.

وی در پایان از نمایش آثار دانشجویان این دانشگاه در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی خبر داد و گفت: فرش قرآنی بافته شده در این دانشگاه از شهرت بسیاری برخوردار است.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار علمی پزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“مائده هژبری” پرونده انتظامی و قضایی در پلیس فتا ندارد

به گزارش ایسنا، در اطلاعیه‌ پلیس فتا آمده است:« به استحضار ملت شریف ایران می‌رساند، با توجه به پیگیری اصحاب محترم رسانه و با عنایت به اینکه اخیرا در رسانه‌های مختلف به ویژه شبکه‌های اجتماعی، اخباری در خصوص فعالیت‌های غیرقانونی خانم مائده هژبری مطرح گردیده است، در بررسی‌های همه جانبه و دقیق به عمل آمده محرز و مشخص گردید که نامبرده فاقد پرونده انتظامی و قضایی در پلیس فتا ناجا و پلیس فتا استان‌ها بوده و احضار و مصاحبه با نامبرده توسط پلیس فتا صورت نگرفته است.»

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

زادروز “فلیکس ساوار”، کاشف قانون بیو-ساوار

به گزارش ایسنا، فلیکس ساوار فیزیکدان و ریاضیدان مشهور ۳۰ ژوئن ۱۷۹۱ در شهر شارلویل-مزیر فرانسه متولد شد.

این دانشمند فرانسوی بیشتر به خاطر تلاش‌هایش در زمینه کشف “قانون بیو-ساوار” (Biot–Savart law) الکترومغناطیس شناخته شده است.

او این قانون را با همکاری “ژان-بتیست بیو ” (Jean-Baptiste Biot)فیزیکدان و اخترشناس فرانسوی کشف کرده است.

وی فرزند جرارد ساوار، مهندس مدرسه نظام شهر مس بود. در مدرسه نظام مس، فلیکس ساوار مطالعه در رشته پزشکی را آغاز کرد و سپس تحصیلات خود را در “دانشگاه استراسبورگ” ( University of Strasbourg) کشور فرانسه ادامه داد و در سال ۱۸۱۶ از آن انشگاه فارغ التحصیل شد.

ساوار به مطالعه ارتعاش و  آکوستیک یا صوت شناسی که یکی از شاخه‌های رشته فیزیک است، علاقه بسیاری داشت.

علاقه خاص او به ساز ویولن سبب شد تا او یک مدل تجربی ذوزنقه را ایجاد کند. واحد اندازه گیری ساوار در فاصله های موسیقی و “چرخ ساوار” (Savart wheel)  نیز اشاره به نام این دانشمند دارند. چرخ ساوار یک وسیله صوت شناسی است که توسط فلیکس ساوار توسعه داده شده بود.

در سال ۱۸۳۶ او استاد موسسه پژوهش و آموزشی “کلژ دو فرانس” (Collège de France) شد و علاقه او به فیزیک سبب شد تا او بتواند به همرا ه ژان-بتیست بیو ، قانون بیو- ساوار را کشف کند. آنها به مطالعه بر روی تئوری مغناطیس و جریان الکتریکی پرداختند و سپس قانون کشف شده آنها در سال ۱۸۲۰ منتشر شد.

قانون بیو-ساوار یک معادله در الکترومغناطیس است که میدان مغناطیس  B، حاصل از جریان we را محاسبه می‌کند. این معادله میدان مغناطیسی را به بزرگی، جهت، طول و مجاورت جریان الکتریکی مربوط می‌کند.

 وی همچنین برای اولین بار به تشریح علمی اجزای ویولن پرداخت و این روش را در تحلیل ارتعاش دستگاه‌های متصل نیز به‌ هم گسترش داد.

این فیزیکدان و ریاضیدان فرانسوی ۱۶ مارچ سال ۱۸۴۱ در پاریس درگذشت.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

مترو برای “آب چشمه‌علی” مهلت تعیین کرد!

به گزارش ایسنا، داستان خشک شدن آب «چشمه‌علی» شهرری کارشناسان مترو را بر آن داشت تا قول و قرارهایی چندباره برای بازگشت آب به چشمه‌علی مطرح کنند، اما با گذشت مدت زمانِ اعلام‌شده و برنگشتن وضعیت چشمه به حالت طبیعی، این‌بار میراث فرهنگی موضع متفاوتی گرفت و نسبت به وضعیت رخ‌داده معترض شد. به همین دلیل ۲۰ خرداد مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران نسبت به این وضعیت معترض شد و حتی اعلام کرد، از شرکت مترو برای خشکی آب چشمه‌علی شکایت می‌کند.

او در آن زمان تاکید کرد: «این یک خواسته عمومی و مردمی است که آب به «چشمه‌علی» شهرری برگردد، اگر با وجود گفته‌های کارشناسان مترو، رگه‌های آب‌های زیرزمینی که به دلیل حفر تونل مترو قطع شده بودند به چشمه برنگردد، پیگیری حقوقی می‌کنیم.»

اکنون بعد از گذشت یک هفته از اعلام موضع رسمی میراث فرهنگی استان تهران نسبت به این اتفاق، دلاور بزرگ‌نیا، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، با اشاره به جلسه‌ای که سه روز قبل در اداره کل میراث فرهنگی استان تهران و با حضور کارشناسان مترو با هدف بررسی علت برنگشتن آب چشمه‌علی به این محوطه‌ تاریخی و طبیعی برگزار شده، می‌گوید: براساس نظر کارشناسان مترو آبشخوان‌هایی که در این مدت آسیب دیده‌اند، به مرور مسیر خود را پیدا می‌کنند و قطعا تا ۱۵ تیر به چشمه برمی‌گردد.

او علت تعلل کارشناسان مترو را بروز مشکل فنی برای یکی از دستگاه‌ها بیان می‌کند و می‌افزاید: به همین دلیل کارشناسان کارگاه مترو نتوانستند تا مدت زمان تعیین‌شده یعنی ۳۰ اردیبهشت کار را به پایان برسانند.

وی ادامه می‌دهد: به گفته‌ کارشناسان مترو، تونل پایین‌تر از رگه‌های آب‌های زیرزمینی حفر ‌و آب‌بندی شده است و مسیر عبور آب‌ چشمه‌علی بالاتر از سطح آن قرار دارد.

کارخانه سیمان و کشاورزان عامل قطع آب چشمه‌علی

بزرگ‌نیا بار دیگر بر حرف کارشناسان مترو تاکید می‌کند: براساس نظر زمین‌شناسان، عملیات ایجاد مترو تاثیری در رگه‌های آب زیرزمینی نمی‌گذارد و باید مراقب چاه‌های عمیقِ دیگری باشیم که در بالادست در حال حفر هستند.

او ادامه می‌دهد: حفر چاه عمیق و برداشت بی‌رویه آب توسط کارخانه سیمان و کشاورزان در زمین‌های کشاورزی بالادست، خود عاملی است که باعث پایین آمدن دبی آب چشمه‌علی می‌شود.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

چالش بیمه‌ای بیماران “ام.اس” با تامین اجتماعی

عبدالحسین هوشمند در گفت‌وگو با ایسنا،  درباره مساله اشتغال بیماران مبتلا به “ام. اس” در ایران توضیح داد و گفت: آینده شغلی در  بیماران ام. اس که در سن جوانی به این بیماری مبتلا می‌شوند زیرسوال است. نیاز به شغل در آنها آشکارتر از بیماری‌های دیگر است؛ چراکه این موضوع میتواند برایشان به معنی تجدید روحیه و امید به زندگی باشد. کارفرماها ترجیح می‌دهند کسانی را به کار گیرند که شرایط جسمی بهتری داشته باشند تا دغدغه‌ای برای آنها ایجاد نکنند؛ بنابراین شانس اشتغال برای این گروه کمتر می‌شود.

وی ادامه داد: کسانی که شغلی دارند و در همین دوره دچار بیماری می‌شوند، نگران هستند که کارفرما یا دستگاه محل اشتغال آنها از این موضوع اطلاع پیدا کند، یعنی بیماری را برای خود تهدید شغلی می‌دانند؛ بنابر این سعی می‌کنند تا جایی که می‌توانند آن را آشکار نکنند تا شغل‌شان را از دست ندهند.  اگر بیماری در این افراد قبل از اشتغال ایجاد شده باشد و در مدت اشتغال خود دچار ناتوانی شوند، سازمان تامین اجتماعی آنها را مشمول از کارافتادگی نمی‌داند.

هوشمند یکی از راهکارهای حل این مساله را در نظر گرفتن مستمری با استفاده از سنوات بیمار دانست و ادامه داد: علاوه بر این تامین اجتماعی می‌تواند حداقل حقوقی را برای این افراد در نظر بگیرد. با توجه به اینکه چنین مواردی رعایت نمی‌شود، بیماران بیماری خود را کتمان می‌کنند. همچنین می‌توان برای شرکت‌ها و دستگاه‌هایی که از بیماران ام. اس و خاص نیرو به کار می‌گیرند، مشوق‌هایی مانند معافیت از بیمه در نظر گرفت.

برای کارفرمایان مشوق درنظر بگیریم

وی یکی دیگر از این مشوق‌ها را تخفیف به کارفرمایان و معافیت آنها از پرداخت سهم بیمه کارفرما دانست و اضافه کرد: این دو انگیزه باعث ایجاد رغبت برای شرکت‌ها می‌شود تا بیماران ام. اس را به کار گیرند. ما بیمارانی را داریم که مشغول به کار بودند، اما به دلیل بیماری و از کارفتادگی مستمری از کارفتادگی برای آنها برقرار نشد. بیش از ۹۰ درصد آنها وقتی بیماری در آنها تشخیص داده و کنترل می‌شود، زندگی عادی مانند دیگران دارند. بیماری فقط در دو یا سه درصد افرادی که به ما مراجعه کرده‌اند پیش‌رونده بوده و از کارافتاده شده‌اند. این طور نیست که بعد از تشخیص بیماری، فرد به سرعت به سمت از کار افتادگی برود.

هوشمند درباره اقدامات انجمن ام. اس برای برطرف کردن مساله اشتغال این بیماران نیز توضیح داد و گفت: انجمن برای ایجاد اشتغال و صنایع دستی اقدام کرده است. علاوه بر آن با سازمان‌هایی وارد مذاکرده شدیم تا بخشی از خدماتی که قرار است برون‌سپاری کنند توسط بیماران ام. اس انجام شود.

برای بیماران ام. اس یارانه بهزیستی در نظر گرفته شود

مدیرعامل انجمن ام. اس با بیان اینکه لازم است بیماران ام. اس از یارانه بهزیستی برخوردار شوند، افزود: کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی کسی را معلول تلقی می‌کند که به تنهایی نتواند امور خود را انجام دهد و دچار از کار افتادگی باشد. اما بیماران ام. اس چون این شرایط را ندارند، معلول در نظر گرفته نمی‌شوند. جنبه منفی این موضوع این است که بهزیستی آنها را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. در صورتی که بیمار ام. اس هم که دچار معلولیت قطعی نشده باید  از بهزیستی یارانه بگیرد؛ چون او برای اینکه روی ویلچر نشیند هزینه‌های زیادی مانند کار درمانی، مشاوره و … می‌پردازد؛ در نتیجه ضرورت دارد که دولت به آنها کمک کند، اما مبنای کمک دولت، بهزیستی است. گاهی این بیماران تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در ماه هزینه دارو پرداخت می‌کنند. اگر بیماری روی ویلچر بنشیند این رقم تا سه میلیون تومان و اگر  پیشرفته‌تر شود تا پنج میلیون تومان نیز افزایش پیدا می‌کند.

هوشمند با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد داروی این بیماران تحت پوشش بیمه قرار دارد، افزود: بخش عمده‌ای از این داروها رایگان است، اما فرانشیز سهم بیمار در بخشی از این داروها که حتی ایرانی نیز هستند ۷۵۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. این هزینه فشار زیادی به خانواده‌ها وارد می‌کند. در لایحه حمایت از معلولان موادی وجود دارد که می‌تواند برای بیماران خاص نیز راهگشا باشد؛ به همین دلیل منتظر ابلاغ آن هستیم.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

بی‌پولی سیستماتیک “سلامت” و “وضع وخیم دارو”

به گزارش ایسنا، این روزها طرح تحول نظام سلامت در سربالایی اعتباری گیر کرده است؛ مطالبات عقب‌مانده بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها، کمبود برخی اقلام دارویی، تاخیر در پرداخت‌های پرسنلی دانشگاه‌های علوم پزشکی، ورشکستگی بیمه‌ای و … مشکلاتی است که این روزها بر سر راه “تحول” قد علم کرده‌اند و کمک فوری دولت و مجلسی‌ها را می‌طلبد تا مرهمی موثر برای این مشکلات پیدا کنند. هرچند که سال گذشته مجلسی‌ها تصویب کردند تا به‌جای پول، اوراق قرضه بابت طلب بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها داده و اندکی از حجم فشارها بر این واحدهای خدمت‌رسان کاسته شود، اما توزیع اوراق قرضه نه‌تنها فشارها را کم نکرد، بلکه مشکلات دیگری را هم پیش پای نظام سلامت قرار داد؛ به طوریکه در خوشبینانه‌ترین حالت شرکت‌های دارویی و بیمارستان‌ها باید یکسال صبر کنند تا اوراق‌شان تبدیل به پول نقد شود.  

در این شرایط، بیشترین خطر بی‌پولی حوزه سلامت، متوجه داروی بیماران است؛ به طوریکه زمزمه‌هایی از کمبود دارو بویژه در حوزه بیماران خاص در برخی استان‌های کشور به گوش می‌رسد. به عنوان مثال اکنون بیماران هموفیلی مشکل جدی دارو دارند؛ به طوریکه راضیه حنطوش‌زاده – کارشناس هموفیلی اداره بیماران خاص وزارت بهداشت در این باره به ایسنا گفت که “در حال حاضر مشکل تامین برخی داروهای بیماران خاص به دلیل تاخیر بیمه‌ها در پرداخت مطالبات‌شان به بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها جدی شده است”.

از طرفی داروخانه‌ها هم حدود یکسال است که پولی بابت ارائه خدمت‌شان دریافت نکرده‌اند و به تبع این موضوع، پولی در بساط ندارند تا بدهی سنگین‌شان را به شرکت‌های پخش دارو بپردازند. شرکت‌های پخش‌کننده دارو هم که بیش از یکسال قبل نقدا داروها را از شرکت‌های تولیدکننده دارو یا کمپانی‌های وارداتی در این حوزه خریداری کردند، هنوز به اصل پول‌شان هم نرسیده‌اند. به همین دلیل است که یکی از اعضای انجمن داروسازان تهران هشدار می‌دهد که زنجیره تامین دارو تقریبا متوقف شده و اگر این روند ادامه یابد، قطعا ضربه‌های جدی‌تری به بدنه دارویی کشور وارد خواهد شد.

دکتر سیدحسام‌الدین شریف‌نیا، عضو هیات‌مدیره انجمن داروسازان تهران، در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه به دلایل مختلف از جمله عدم وجود منابع مالی پایدار در نظام سلامت، عدم اجرای  قوانین بالادستی از جمله نظام ارجاع، تدوین گایدلاین‌های دارویی و در مانی، عدم اجرای پرونده الکترونیک سلامت و… پیش‌بینی بروز مشکلاتی وجود داشت، گفت: متاسفانه این مشکلات اعتباری، بیشتر از سایر بخش‌ها، داروخانه‌ها و به تبع آن زنجیره تامین دارو را تحت تاثیر قرار داده است؛ چراکه سازمان‌های بیمه‌گر ماه‌هاست مطالبات داروخانه‌های خصوصی و دولتی را پرداخت نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه بعد از طرح تحول نظام سلامت بخش عمده‌ای از هزینه‌های دارویی توسط بیمه‌ها بازپرداخت می‌شود و تنها ۱۰ درصد پرداختی توسط مردم انجام می‌شود، افزود: البته بیمه‌ها همیشه در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها دچار مشکل بوده‌اند، اما این مشکل بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت تشدید شده است؛ چراکه بعد از آغاز این طرح ۱۱ میلیون نفر از ایرانی‌های فاقد بیمه‌ تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و از طرفی درصد پرداخت بیمه در حوزه دارو از ۷۰ درصد به ۹۰ و حتی بیش از آن رسید و این باعث شد که حجم مطالبات داروخانه‌ها از بیمه‌ها بالاتر رود و بدهکاری بیمه‌ها سنگین‌تر شود.

تاخیر پرداخت مطالبات دارویی از یکسال گذشت

شریف‌نیا ادامه داد: در حال حاضر در شرایطی هستیم که عمق مطالبات داروخانه‌های خصوصی از سازمان‌های بیمه‌گر به هفت ماه و در داروخانه‌های دولتی به بیش از ۱۳ ماه رسیده و این موضوع خلاف تعهدات بیمه‌ها، مبنی بر بازپرداخت ۶۰ درصد مطالبات تا دو هفته پس از تحویل اسناد و تسویه حساب حداکثر سه ماهی این مطالبات است. بر این اساس تقریبا از نهم آذر ماه سال گذشته پولی به بیمارستان‌های دولتی بابت هزینه‌های دارویی‌شان پرداخت نشده است. این درحالیست که این مراکز  یکسال پیش، از شرکت‌های پخش دارو خریدشان را انجام داده‌اند و به تبع آن شرکت‌های پخش هم دارو را از شرکت‌های واردکننده دارو و یا تولیدکنندگان آن خریداری کردند، اما هنوز پولی دریافت نکرده‌اند.

طلب ۴۳۰۰ میلیاری شرکت‌های پخش از بیمارستان‌ها

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه بنابراین در حال حاضر زنجیره تامین دارو دچار مشکل  اساسی شده است، گفت: چراکه بیمه‌ها پولی به داروخانه‌ها پرداخت نمی‌کنند و داروخانه‌ها در تامین نقدینگی با مشکل مواجه شده‌اند. در حال حاضر رقم مطالبات پخش‌های دارویی از بیمارستان‌ها نزدیک به ۴۳۰۰ میلیارد تومان است و ماهانه نزدیک به ۷۰۰ میلیارد تومان به این مطالبات اضافه می‌شود. همین موضوع باعث شده که زنجیره تامین دارو تقریبا متوقف شود. علت اصلی کمبود برخی داروها در بازار در ماه‌های گذشته نیز به همین دلیل است و اگر همین روند ادامه یابد، این کمبود در ماه‌های آتی بیشتر هم خواهد شد.

اوراق قرضه دردسرساز

وی با اشاره به تصمیم وزارت بهداشت و بیمه‌ها درباره انتشار اوراق قرضه و پرداخت آن به جای مطالبات نقدی داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها، گفت: سه نوع اوراق قرضه در این زمینه منتشر شد؛ اوراق قرضه بیمه سلامت با سود هشت درصد یک ساله، اوراق قرضه تامین اجتماعی با سود هشت درصد  دو ساله و یکسری اوراق کشوری با سود ۱۶ درصد سه ساله. بنابراین این اوراق را منتشر کرده و آنها را به عنوان بخشی از بدهی ارائه کردند.

شریف‌نیا با اشاره به مشکلات ارائه اوراق قرضه برای شرکت‌های پخش و داروخانه‌ها، گفت: این اوراق قرضه دچار چند مشکل اساسی است؛ اولا شرکت‌های پخش از شرکت‌های واردکننده و تولیدکننده دارو به ازای پول نقد دارو گرفته‌اند. یعنی پول را نقدا پرداخت کرده‌اند، اما حالا اوراق قرضه‌ای دریافت کردند که پولش را یکسال بعد با سود هشت درصد می‌توانند بگیرند. شرکت‌های تولیدکننده هم به همین منوال هستند، یعنی آنها بخشی از مواد اولیه را از شرکت‌های خارجی و یا داخلی در ازای پول نقد خریده‌اند، اما هنوز پولی دریافت نکرده‌اند. اوضاع به قدری وخیم  است که در حال حاضر برخی شرکت‌های دارویی برای تهیه بسته‌بندی دارو هم دچار مشکل شده‌اند. دلیل اصلی  این مشکلات بی‌شک عدم وجود منابع مالی پایدار در حوزه سلامت  و نیز هزینه کرد پول دارو در سایر امورات بیمارستان‌ها از جمله پرداخت کارانه و حقوق است.

کمبود ۵۰ قلم دارو در کشور

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با بیان اینکه طی آخرین لیست منتشر شده نزدیک به ۵۰ قلم دارو در بازار دچار کمبود هستند، اظهار کرد: اگر اقدام عاجلی انجام نشود، این لیست بزرگ‌تر و بیماران در تهیه داروهای خود دچار مشکل می‌شوند.

شریف‌نیا، درباره کمبود برخی داروهای بیماران خاص نیز گفت: در حوزه داروهای بیماران خاص و نیز برخی از داروهای وارداتی مشکل به غیر از عدم وجود نقدینگی، به سیاست‌های کنترل قیمتی وزارت بهداشت مرتبط است که بر اساس آن شرکت‌ها ملزم به حفظ قیمت ریالی دارویشان در شرایطی هستند که قیمت ارز در سال گذشته نزدیک به ۲۰ درصد افزایش یافته و طبیعتا قیمت تمام شده دارو نیز افزایش پیدا کرده، اما  علی‌رغم این افزایش، شرکت‌ها موظف شده‌اند که قیمت ریالی سال قبل را حفظ کنند و در نتیجه ورود برخی داروها برای شرکت‌های واردکننده به‌صرفه نیست و به همین دلیل شاید نتوانند دارو را تامین کنند و یا دچار ضرر شوند. بنابراین بخشی از کمبودهای داروهای بیماران خاص به این دلیل بوده است.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

قاتل “آمبولانس مرگ” در ایتالیا دستگیر شد!

به گزارش ایسنا، دیوید گاروفالو، ۴۲ ساله متهم است که به این بیماران آمپول هوا تزریق می‌کرده و سپس به خاطر همکاری با شرکت‌های برگزارکننده مراسم خاکسپاری که توسط مافیا اداره می‌شدند، پاداش ۳۰۰ یورویی از این شرکت‌ها دریافت می‌کرده است.

گفته شده که گاروفالو در زمان سوگواریِ خانواده‌های قربانیان به آنها استفاده از خدمات این شرکت‌های مافیاییِ برگزار کننده مراسم خاکسپاری را پیشنهاد می‌داده و این خانواده‌ها نیز در کمال سپاسگزاری از پیشنهاد او استقبال می‌کردند. سپس او حق کمیسیون ۳۰۰ یورویی خود را از این شرکت‌ها می‌گرفته است.

تحقیقات پلیس روی این پرونده جنایی مدتی است که در ایتالیا آغاز شده است. هزینه مراسم خاکسپاری و ترحیم در ایتالیا بسیار بالا است و داشتن چند مشتری بیشتر، سود فراوانی را نصیب شرکت‌های کفن و دفن می‌کند. در بازجویی‌های اخیر نیز این مرد و تعدادی دیگر از کارکنان آمبولانس متهم شناخته شده‌اند.

گاروفالو در آمبولانسی که در رسانه‌های ایتالیایی لقب “آمبولانس مرگ” به آن داده‌اند کار می‌کرد و اکنون متهم به قتل حداقل سه تن و احتمالا افراد بیشتر است.

وی از سوی پلیس کاتانیا متهم شده که به طور مخفیانه به زنی سالخورده، مردی سالخورده و یک مرد ۵۵ ساله که از بهبود حال هر سه نفر آنها قطع امید شده و در حال انتقال از بیمارستان به خانه برای گذراندن باقی عمر در کنار خانواده بودند، آمپول هوا تزریق کرده است. وی همچنین به همکاری با مافیا، رفتار بی‌رحمانه با مردم و سوء‌استفاده از موقعیت شغلی متهم شده است. قربانیان در اثر آمبولی یا همان بسته شدن عروق در اثر حباب‌های هوا کشته شده‌اند.

به نوشته گاردین، این کشتارها طی یک دوره چهار ساله از سال ۲۰۱۲ رخ  داده است. از آن جایی که همه‌ی بیماران حال وخیمی داشتند، هیچ یک از این کشتارها مشکوک به نظر نمی‌رسیده اما داستان از آن جایی روشن شد که یکی از اعضای سابق باند مافیایی طی یک افشاگری در برنامه‌ای تلویزیونی گفت که قربانیان به مرگ طبیعی نمرده‌اند بلکه برای کسب ۳۰۰ یورو توسط عده‌ای به قتل رسیدند.

گفتنی است تحقیقات بیشتر پلیس و دستگاه قضایی ایتالیا می‌تواند به محکومیت یا تبرئه متهمان منجر شود یا حتی ابعادی بزرگتری از این جنایت را برملا سازد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“شهر هوشمند” مطالبه استاندار از مدیریت شهری سمنان

به گزارش ایسنا، محمدرضا خباز در آیین معارفه شهردار مرکز استان با بیان اینکه همه ما پیش از هر چیز شهروند شهر هستیم و باید به شهرداری در انجام وظایفش کمک کنیم اظهار کرد: مسئولان و مردم نباید دستاشان در پرداخت بدهی‌های خود به شهرداری‌ها بلرزد چرا که شهرداری‌ها از محل همین درآمدها مدیریت می‌شوند.

وی با بیان اینکه اعتبارات دولتی شهرداری‌ها کم است تصریح کرد: مدیریت در شهرداری‌ سخت است چرا که مدیریت در شهرداری‌ها مدیریت درآمد و هزینه است و مدیریت درآمد و هزینه‌کرد دقیق و به‌موقع و مناسب آن، برخلاف مدیریت هزینه‌ها، کار دشوارتری است.

خباز بر لزوم مشارکت مردم و نخبگان در مدیریت شهری تاکید کرد و گفت: هرکس طرح و ایده‌ای برای مدیریت بهتر شهر و استان دارد از ارائه آن به مسئولان دریغ نکند.

وی ایجاد دولت الکترونیک و شهر هوشمند را مطالبه خود از مسئولان و مدیریت شهری برشمرد و اظهار کرد: بسترهای ایجاد این امر مهم در استان و شهر سمنان فراهم است.

استاندار سمنان با بیان اینکه هوشمندسازی شهر به کاهش هزینه‌ها و رفاه مردم کمک می‌کند افزود: یک راه جلب رضایت مردم در شهرداری‌ها ایجاد شهر هوشمند است چرا که این مهم خدمات‌دهی به شهروندان را تسریع می‌کند و وقت مردم در گیرودار دستگاه‌ها و ادارات تلف نمی‌شود.

وی با اشاره به برنامه‌های شورا و شهردار جدید برای کمک به رونق گردشگری در سمنان گفت: خوشبختانه در دو سه سال اخیر گام‌های خوبی برداشته شده تا سمنان از یک استان معبر به یک استان مقصد گردشگری تبدیل شود. جذب گردشگر و رونق صنعت گردشگری می‌تواند به اقتصاد و اشتغال استان کمک بسیار بالایی کند.
انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار علمی پزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

شاهکار “سهراب” در آمریکا با قهرمانی و رکوردشکنی/ موسوی سوم شد

به گزارش ایسنا، رقابتهای دسته ۹۴ کیلوگرم مسابقات وزنه برداری جهانی آمریکا به پایان رسید و سهراب مرادی توانست قهرمانی جهان را هم افتخاراتش اضافه کند.
 مرادی در یک ضرب، دوضرب و مجموع سه مدال طلا گرفت.
ایوب موسوی دیگر نماینده ایران در یک ضرب با ۱۷۱ کیلوگرم پنجم شد. در دوضرب با ۲۱۴  کیلوگرم برنز گرفت و با مجموع ۳۸۵ کیلوگرم مقام سوم جهان را کسب کرد.  

*حرکت یک ضرب
ایوب موسوی نخستین وزنه‌بردار ایران بود که روی تخته آمد و در اولین حرکت ۱۶۶ کیلوگرم را انداخت.
در دومین مرتبه که پشت این وزنه قرار گرفت موفق به مهار این وزنه شد.
بیرانوند سرمربی تیم ملی برای آخرین حرکت موسوی ۱۷۱ کیلوگرم را درخواست کرد و موسوی این وزنه را بالای برد و سه چراغ سفید دریافت کرد.  
سهراب مرادی کار خود را در یک ضرب با مهار وزنه ۱۷۶ کیلوگرم آغاز کرد و به شدت مورد تشویق ایرانی‌های حاضر در سالن قرار گرفت.
مرادی که با وزنه‌بردار ازبکستان رقابت داشت، در دومین حرکت پشت وزنه ۱۸۱ کیلوگرم قرار گرفت و به خوبی این وزنه را بالای سر برد.
 وزنه‌بردار ازبکستان در حرکت آخر خود وزنه ۱۸۳ کیلوگرم را زد تا تکلیف مدال طلا به حرکت آخر سهراب مرادی بکشد.
مرادی در حرکت آخر یک ضرب وزنه ۱۸۴ کیلوگرم را را به خوبی بالای سر برد و مدال طلا یک ضرب را به دست آورد.

*حرکت دوضرب
 موسوی در اولین حرکت ۲۰۸ کیلوگرم را بالای سر برد.
او در دومین حرکت ۲۱۴ کیلوگرم را را مهار کرد و مدال دوضرب  و مجموع او قطعی شد.
موسوی در آخرین حرکت دوضرب وزنه ۲۱۸ کیلوگرم را نتوانست بزند و با همان ۲۱۴ کیلوگرم مدال برنز گرفت.
در مجموع دو حرکت با ۳۸۵ کیلوگرم برنز مجموع گرفت.
 
سهراب مرادی با مهار وزنه ۲۲۰ کیلوگرم در نخستین حرکت مدال طلای دوضرب و مجموع خود را قطعی کرد.
 سپس در حرکت دوم به رکورد جهان حمله کرد که با مهار وزنه ۲۳۳ کیلوگرم رکورد دوضرب جهان را شکست.
 او در مجموع رکورد ۴۱۷ کیلوگرم را ثبت کرد و رکورد مجموع جهان را که در اختیار خودش بود چهار کیلوگرم ارتقا داد.

برای اولین بار است  دو وزنه بردار از ایران در وزنی غیر از فوق سنگین بر روی سکوی جهانی می‌روند.

نتایج دسته ۹۴ کیلوگرم:
۱-سهراب مرادی از ایران با رکورد ۱۸۴ یک ضرب، ۲۳۳ دوضرب و مجموع ۴۱۷ کیلوگرم (۳ مدال طلا  و دو رکورد شکنی)
۲-آئوریماس دیدبالیس از لیتوانی با رکورد ۱۷۶ یک ضرب، ۲۱۲ دوضرب و مجموع ۳۸۸ کیلوگرم(نقره مجموع  و برنز یک ضرب)
۳-ایوب موسوی از ایران با رکورد ۱۷۱ یک ضرب، ۲۱۴ دوضرب و مجموع ۳۸۵ کیلوگرم ( ۲ مدال برنز دوضرب و مجموع)
۴-فارس الباخ از قطر با رکورد ۱۶۳ یک ضرب، ۲۲۰ دوضرب و مجموع ۳۸۳ کیلوگرم (نقره دوضرب)
-سوبیروف از ازبکستان با رکورد ۱۸۳ کیلوگرم در یک ضرب نقره گرفت. در دوضرب رکوردی ثبت نکرد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار ورزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

⁠”حناچی” معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران شد

به گزارش ایسنا. محمدعلی نجفی طی حکمی پیروز حناچی را به عنوان معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران منصوب کرد.

در کارنامه کاری حناچی که دانش آموخته معماری از دانشگاه تهران و فارغ‌التحصیل دکتری تخصصی مرمت شهری است، دبیری شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه به چشم می‌خورد.

انتهای پیام⁣

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

بسته حمایتی “صحا” از شرکتهای ایرانی حاضر در نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۷

به گزارش ایسنا، با آغاز هفته فناوری در مرکز تجارت جهانی دوبی به عنوان بزرگترین جشنواره ارتباطات و فناوری اطلاعات درخاورمیانه، صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) به عنوان یکی از صندوق‌های قدیمی حمایتی در نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۷ حضور یافت.

نمایشگاه جیتکس به عنوان بزرگترین رویداد فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) در خاورمیانه است که از سال ۱۹۸۱ میلادی، همه ساله در کشور امارات متحده عربی و شهر دوبی به عنوان یکی از مراکز عمده بهره‌برداری از فناوری‌های نوین و نوآوری پویا برگزار ‌می‌شود.

شرکت‌های ایرانی فعال در صنایع الکترونیک، چنانچه در مذاکرات خود با شرکت‌های خارجی حاضر در نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۷ موفق به سرمایه‌گذاری مشترک (joint venture) شوند و یا برای محصولات تولیدی موفق به فراهم کردن زمینه‌های صادرات شوند، می‌توانند از تسهیلات با نرخ ترجیحی صحا بهره‌مند شوند.

بر اساس اعلام روابط عمومی صحا، پیش از این هم بر اساس توافق صحا و اتاق بازرگانی ایران، شرکت‌های حوزه الکترونیک می‌توانستند جهت حضور در پاویون ملی فناوری اطلاعات ایران در این نمایشگاه از تسهیلات ارزان قیمت صحا با نرخ زیر ۱۰ درصد استفاده کنند.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

۵ “گربه وحشی” در لیست جهانی گونه‌های در معرض خطر

به گزارش ایسنا، همچنین به رغم اقدامات حفاظتی قابل توجه همچنان حیات این گونه جانوری در مسیر پرفراز و نشیبی قرار دارد.

طبق اعلام اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) از ۳۸ گونه گربه‌ وحشی در جهان پنج گونه به طور جدی در معرض خطر هستند. سایت مونگابی در این مقاله به تعداد باقی مانده از این پنج گونه‌، تهدیدات پیش روی آنها، اقدامات حفاظتی و نیز سیاست‌های جهانی برای حفظ آنها اشاره کرده که به شرح زیر است:

گربه خلیجیِ بورنئو (Catopuma badia)

این گربه‌ یکی از این گونه‌های در معرض خطر است که جمعیت گونه بالغ آن ۲۲۰۰ قلاده برآورد شده است. زیستگاه این جانور به جنگل وابسته است و بومی جزایر بورنئو در اندونزی به حساب می‌آید. عواملی چون شکار، از بین رفتن زیستگاه و کشت گیاه پالم از عوامل تهدید کننده حیات آنهاست. طبق قانون اندونزی گربه‌های خلیجیِ برونئو به طور کامل تحت حفاظت هستند اما کمتر در مورد این گونه از گربه سانان در جهان مطالعه شده است.

گربه آند (Leopardus jacobita)

جمعیت گونه بالغ این گربه ۱۳۷۸ قلاده است. زیستگاه اصلی این جانور مناطق کوهستانی آند است. گسترش کشاورزی، شکار و انواع دیگری از روش‌های تخریب زیستگاه، تهدیدی برای این گونه از گربه به حساب می‌آید.

وشق ایبری (Lynx pardinus)

جمعیت بالغ این گربه‌سان ۱۵۶ قلاده است. در حالی که شکار اصلی این جانور خرگوش است، گسترش بیماری‌های مهلک به کمک انسان بر حیات خرگوش‌های اروپایی تاثیر می‌گذارد.

ببر (Panthera tigris)

جمعیت بالغ این جانور ۲۱۵۴ تا ۳۱۵۹ قلاده است. زیستگاه اصلی این جانور بیشتر در جنگل‌های استوایی آسیاست. شکارچیان و تجارت غیر قانونی حیات وحش تهدید اصلی برای حیات این گونه جانوری است.

گربه سَرپَخ (Prionailurus planiceps)

جمعیت بالغ این گونه جانوری ۲۴۹۹ قلاده است. مناطق باتلاقی و کم ارتفاع ساحلی در آسیا زیستگاه این جانور است. از بین رفتن جنگل‌های زمین‌های پست و مناطق باتلاقی تهدید اصلی برای آنها به حساب می‌آید. همچنین این گونه جانوری طبق قوانین ملی در اندونزی، مالزی و تایلند در حفاظت کامل قرار دارد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دغدغه‌هایی که باعث شد “بیطرف” رای نیاورد

عباس پاپی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص عدم رای نمایندگان مجلس به بیطرف، وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت نیرو، اظهار داشت: سیاست‌های اشتباهی که در دو دهه گذشته در وزارت نیرو حاکم بود، باعث از بین رفتن بسیاری از منابع آبی کشور شد و از طرفی اشتباه مضاعفی مبنی بر انتقال آب از یک حوزه به حوزه دیگر و از یک استان به استان دیگر اتخاذ شد و همچنین یکسری سدسازی‌هایی با پول‌های بیت‌المال انجام شد که معضلات زیادی را به وجود آورد.

وی افزود: به طور مثال می‌توان به سد گتوند که تبدیل به یک کارخانه بزرگ تولید آب نمک در شمال استان خوزستان شد و تمام دشت سرسبز استان را تهدید می‌کند، اشاره کرد. بنابراین این سیاست‌ها به استان خوزستان و خیلی از استان‌های دیگر آسیب زد و دریاچه ارومیه نیز خشک شد و در استان آذربایچان شرقی و غربی نیز عوارض بسیار بدی را ایجاد کرد. جازموریان و دیگر تالاب‌های کشور خشک شدند و استان همدان نیز دچار پدیده خطرناکی تحت عنوان فروچاله است و همین از بین رفتن منابع آبی کشور، باعث شد هر روز شاهد نشست حوزه وسیعی از جغرافیای این استان باشیم که خطرات جدی نیز مردم این استان را تهدید می‌کند.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مجموعِ ۶۱۰ دشت آبی کشور، بیش از ۳۰۰ دشت خشک و عملاً وارد مرحله بحرانی شدند؛ به صورتی‌که امکان برداشت از این سفره‌ها دیگر وجود نداشت. بنابراین شرایط کشور کاملاً هشداردهنده و بحرانی است و باید هر چه زودتر فکری شود. همچنین علاوه بر چالش‌های زیست محیطی که در حوزه آب به وجود آمده است، در بحث اقتصاد آب نیز دچار مشکل می‌شویم و باید در سیاست‌های وزارت نیرو، تجدیدنظر اساسی شود و این مستلزم کادر مدیریت جدیدی است که توانایی اصلاح برنامه‌های اشتباه گذشته را داشته باشد.

وی خاطرنشان‌کرد: ما این موضوع را بارها به دولت گفته‌ایم که آزموده را آزمودن خطا است و وقتی رییس‌جمهور، آقای بیطرف را به دولت معرفی کرد به او گفتیم که او از سال ۷۶ به بعد وزیر بوده و تیم او ریل‌گذاری اشتباهی انجام داد و این روال اشتباه، در سال‌های بعد نیز ادامه پیدا کرد. به طور مثال سد گتوند در زمان او پایه‌گذاری شد و بعد از او نیز به بهره‌برداری رسید؛ یعنی نفرات بعدی هم نتوانستند ریل‌گذاری او را تغییر دهند؛ بنابراین پیشنهاد شد که افرادی که یک بار به آن‌ها فرصت خدمت داده شده و مسیر را اشتباه رفتند، دیگر از آن‌ها استفاده نشود و از افراد توانای دیگری استفاده شود و افرادی بیایند که بتوانند اشتباهات گذشته را برطرف کنند. ما این را گفتیم ولی دولت توجه نکرد.

وی گفت: مجلس با نگاه حداکثری به ۱۶ وزیر از ۱۷ وزیر، رای داد و میان خیلی از استان‌هایی که دچار بحران بی‌آبی شدند و قربانی سیاست‌های غلط وزارت نیرو بودند، مانند استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری، در نهایت اجماعی اتفاق افتاد. بحث رای اعتماد کاملاً کارشناسی و تخصصی بود و وزیری که نتوانسته از آزمون‌های قبلی عبور کند، رأی نمی‌آورد و این نشان می‌داد که مجلس کاملاً دقیق، حساب شده و کارشناسی پیش می‌رود و بر نظرات خود نیز تأکید دارد و پیگیر است که انجام شود.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان بیان کرد: نمایندگان استان خوزستان نیز با توجه به اینکه خوزستان، اولین قربانی سیاست انتقال آب بود، پیگیر بودند و با وحدتی که اتفاق افتاد، بالاخره بر خلاف پیش‌بینی بسیاری از سیاسیون، شاهد بودیم که آقای بیطرف نتوانست اعتماد مجلس را نسبت به خود جلب کند. امروز شاهد اثرات سوء انتقال آب در خوزستان هستیم؛ تالاب‌ها خشک شده‌اند و کانون‌های ریزگرد نیز شکل گرفته‌اند. در دو سه دهه گذشته متأسفانه برخلاف آنچه باید اتفاق می‌افتاد، صورت گرفت و در وزارت نیرو در بحث‌های فنی ساخت سد و همچنین انتقال آب، بدون اینکه به تنش‌های اجتماعی و اقتصادی و از بین رفتن پتانسیل بالقوه مناطق مختلف توجه شود، اقدام شد.

وی ادامه داد: ما به آقای بیطرف اعلام کرده بودیم که سیاست‌های آبی خود را باید تغییر دهد و در قبال اتفاقاتی که در استان پیش آمده است، احساس مسئولیت کند و اشتباهات گذشته خود را بپذیرد. ما به اصرار معاون اول رئیس جمهور و همچنین برخی از وزرا پذیرفتیم که جلسه‌ای با آقای بیطرف داشته باشیم تا او برنامه‌های خود را تشریح کند تا اگر توانست نمایندگان خوزستان را قانع کند که مسائل و اشتباهات گذشته وزارت نیرو تکرار نخواهد شد و موضوع انتقال آب نیز انجام نخواهد شد، ما هم به جمع‌بندی نهایی برسیم اما متاسفانه نتوانست این موضوع را مدیریت کند و تصمیم مجمع نمایندگان خوزستان این بود که به آقای بیطرف رأی اعتماد مجدد داده نشود و با دیگر استان‌ها نیز رایزنی شد و اجماع خوبی در این زمینه اتفاق افتاد.

پاپی‌زاده عنوان کرد: امیدوارم با پیامی که مجلس به دولت با توجه به عدم رأی اعتماد به آقای بیطرف داد، یک فرد شایسته و معتقد به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار و با برنامه‌های جبرانی خسارات گذشته، به مجلس معرفی کند؛ فردی که برنامه بلندمدت ۵۰ ساله را بدون اینکه عوارضی در کشور ایجاد کند، طراحی کند.

وی گفت: خوزستان با چند پدیده عجیب جدید مواجه شده است؛‌ یکی بحث ریزگردها است که علاوه بر اینکه تنفس مردم و کشاورزی ما را تحت تأثیر قرار داده، باعث یکسری عوارض در زیرساخت‌های استان نیز شده است که یکی از این مباحث، برق استان است و این موضوع به شدت جدی و آزاردهنده شده است.

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان افزود: موضوع بعدی، بحث دمای هوا است که استان خوزستان به صورت بی‌سابقه دمای بالای ۵۵ درجه را تجربه می‌کند و این یک خطر و هشدار جدی است که در بحث افزایش دما، اولین اتفاقی که می‌افتد این است که مصرف برق در استان به ناچار افزایش پیدا می‌کند و دولت در عین حال که باید به کاهش هزینه‌های مصرفی برق مردم خوزستان کمک کند، باید کسی را برای تصدی وزارت نیرو انتخاب کند که بتواند کل شبکه برق و زیرساخت آن را نوسازی مجدد کند.

پاپی‌زاده خاطرنشان‌کرد: نمایندگان استان خوزستان واقعاً دغدغه زندگی سالم مردم خوزستان را دارند و با وحدت و همدلی‌شان توانستند یک موضوع ملی را پیگیری کنند و در بحث عدم رأی اعتماد باید گفت که این اقدام یک تلنگر برای تمام مسئولان ایجاد کرد که در حال حاضر مدیریت منابع آب، باید یکی از اولویت‌های اول کشور باشد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

تولید “نانو الیافی” برای رهایش تدریجی داروی ضدسرطان/تصفیه آب با خورشید

دکتر رؤیا صدقی، مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به تولید نانوالیاف حامل دارو در دانشگاه شهید بهشتی، گفت: این نانوالیاف توخالی به گونه‌ای طراحی و ساخته شده است که دارو در داخل آن کپسوله شده و بعد از اعمال بر روی محل به تدریج دارو را رهاسازی می‌کند.

وی، جنس این الیاف را پلیمرهای زیست تخریب‌پذیر دانست و اظهار کرد: داروها آب‌گریز هستند و زمانی که در بدن قرار می‌گیرند، توسط ماکروفاژها (سیستم ایمنی بدن) به سرعت هضم می‌شوند، برای رفع این مشکل نانوالیاف حاوی دارو را تولید کردیم.

صدقی این نانوالیاف را حاوی داروهای ضد سرطان و باکتری ذکر کرد و ادامه داد: تست‌های آزمایشگاهی ما نشان داد که این نانو الیاف اثرات مثبتی بر روی سلول‌های سرطانی و به ویژه باکتری‌های مقاوم دارد.

مجری طرح با اشاره به آمارهای بالا در زمینه مرگ ومیرهای بیمارستانی به دلیل اثرات باکتری‌ها، خاطرنشان کرد: این نانوالیاف به صورت ورقه‌هایی تولید شده است که با قرار گرفتن بر روی زخم می‌تواند رهاسازی تدریجی دارو را در باکتری‌های موجود در آن از بین ببرد.

وی تولید نانوکامپوزیت را برای تشخیص مقدار آلایندگی آب از دیگر دستاوردهای تحقیقاتی خود در دانشگاه شهید بهشتی نام برد و اظهار کرد: این محصول نانوکیت تشخیص میزان آلایندگی آب به‌ویژه آلایندگی‌های فلزات سنگین است که می‌تواند مقادیر کم آلایندگی را در محیط‌ آبی تشخیص دهد.

صدقی با تاکید بر اینکه در این محصول نیز از نانو کامپوزیت‌ها استفاده شده است، افزود: در صورتی که مقدار کمی از عنصر فلزی موجب آلودگی آب شود با روش‌های مرسوم قادر به اندازه‌گیری و تشخیص آن نیستیم؛ ولی با استفاده از این کیت می‌توان حتی مقادیر کمی از آلودگی را اندازه‌گیری کرد.

این محقق دانشگاه شهید بهشتی در این باره توضیح داد: زمانی که نمونه آب بر روی کیت تولیدشده قرار می‌گیرد، برخی از عناصر را در خود جذب می‌کند که این امر موجب افزایش غلظت آب می‌شود، در این صورت امکان اندازه‌گیری آلایندگی آب حتی به میزان اندک فراهم خواهد شد.

وی همچنین از  ارائه راهکارهایی برای تصفیه آب‌های آلوده خبر داد و یادآور شد: برای این منظور نانو کامپوزیت‌هایی برای تصفیه آب‌های آلوده تولید کردیم.

صدقی با اشاره به ورود مواد آلاینده به فاضلاب از سوی صنایعی چون رنگرزی گفت: این قبیل کارخانجات نیاز به کاتالیزورهایی برای رفع آلودگی پساب دارند که در اکثر موارد کاتالیزورهایی که با استفاده از امواج UV (فرابنفش) استفاده می‌شود، با مضراتی همراه است.

به گفته وی، فتوکاتالیست‌های تولید شده در این تحقیقات از منبع نوری خورشید و یا لامپ مهتابی برای تخریب آلایندگی فاضلاب استفاده می‌شود.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

علت حذف “حق عائله‌مندی” از فیش حقوقی برخی بازنشستگان

 حسین بخشی زاده در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به اعتراض برخی بازنشستگان مبنی بر حذف ناگهانی حق اولاد و عائله‌مندی از فیش حقوقی آنها بدون اطلاع قبلی اظهار کرد: پراخت حق عائله مندی و اولاد که پیش از این بر عهده دستگاههای اجرایی بود از آذرماه به صندوق بازنشستگی کشوری محول شد.

وی افزود: چندین بار اطلاع رسانی به بازنشستگان انجام شد و از آنها خواهش کردیم تمام مدارک مربوط به عائله مندی واولاد خود را به دستگاه اجراییشان ارائه کنند.

مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه صحت اطلاعات در دستگاه اجرایی بررسی  می شود و سیستم عائله مندی و اولاد ما نیز با سیتم ثبت احوال چک می شود گفت: بخشی از بازنشستگان هنوز مدارک خود را ارائه نداده اند و به همین خاطر حق عائله مندی به آنها تعلق نگرفته و در فیش حقوقی شان نیست.

بخشی زاده ادامه داد: هیچ مهلتی برای ارائه مدارک تعیین نکرده ایم و همین حالا هم آن دسته از بازنشستگانی که دچار مشکل شده اند می توانند مدارک خود را به دستگاه اجرایی شان ببرند. جای نگرانی وجود ندارد و اگر استحقاق دریافت حق اولاد و عائله مندی تایید شود معوقات دوسه ماهی که گذشته است را نیز به آنها پرداخت می کنیم.

وی تاکید کرد: بار دیگر از بازنشستگان کشوری می خواهیم هرچه سریعتر کد ملی افراد تحت تکفل خود را به دستگاه اجرایی زمان خدمتشان اعلام کنند تا در حقوق ماه آینده بتوانند معوقه خود را دریافت کنند.

به گزارش ایسنا، پیش از این صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرده بود: با توجه به نقص اطلاعات و ثبت نشدن کد ملی افراد تحت تکفل بازنشستگان کشوری که از حق عائله مندی و اولاد برخوردار هستند و به منظور اعمال نظارت بیشتر صندوق بازنشستگی کشوری، مقرر شده بود دستگاه‌های اجرایی در تمامی استان ها تا پایان آذرماه ۹۵ نسبت به جمع آوری و ثبت کد ملی این افراد اقدام کنند.

مسوولیت صحت اطلاعات ثبت شده در سایت صندوق، بر عهده ذی حسابان دستگاه های اجرایی است،  صندوق بازنشستگی کشوری ماهانه ۱۲۰ میلیارد تومان بابت حق اولاد و عائله مندی بازنشستگان تحت پوشش خود پرداخت می کند که رقم قابل ملاحظه ای است؛ بنابراین، اجرای این طرح، ضمن جلوگیری از هدررفت منابع صندوق و بیت المال، دفاع از حقوق سایر بازنشستگان کشوری نیز محسوب می شود.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

افزایش مصدومان حادثه “پلاسکو” به ۸۴ نفر/ پیش‌بینی زمان پایان آواربرداری

به گزارش ایسنا، اسماعیل نجار ضمن تسلیت به بازماندگان حادثه ریزش ساختمان پلاسکو، در خصوص آخرین وضعیت مصدومان اظهار کرد: در مجموع ۸۴ نفر تا این ساعت مصدوم شده‌اند که ۵۱ نفر از آن‌ها به طور سرپایی درمان شدند. همچنین ۳۳ نفر نیز به بیمارستان‌ها منتقل و ۲۳ نفر از آن‌ها ترخیص شده‌اند. ۱۰ نفر نیز بستری هستند و یک نفر دچار ۷۰ درصد سوختگی شده است.

وی در خصوص پیش‌بینی زمان پایان آواربرداری نیز گفت: این کار بسیار سنگین است و به نظر می‌رسد بیش از ۲۴ ساعت برای دسترسی به طبقات پایین ساختمان زمان می‌برد. هنوز بحث اصلی ما آواربرداری است و ارزیابی خسارت بعد از آن انجام می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران ضمن اشاره به حضور مسوولانی همچون معاون اول رئیس جمهور و وزیر کشور در ساعات اولیه در محل وقوع حادثه، ادامه داد: آن‌ها ضمن گزارش‌گیری از اقدامات انجام شده، دستوراتی را در این خصوص صادر کردند. همه دستگاه‌ها به ویژه آتش‌نشانان در کم‌ترین زمان ممکن خود را به صحنه حادثه رساندند، اما به دلیل حجم بالای پارچه در ساختمان و همچنین قدیمی بودن آن مجددا آتش شعله‌ور شد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

تعطیلی وب سایت روزنامه “الوسط” بحرین

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه ارم نیوز، وزارت اطلاع‌رسانی بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد: مسدود شدن پایگاه روزنامه الوسط به دلیل تکرار انتشار اخبار و مطالبی است که “بین مردم بحرین تفرقه ایجاد کرده و به وحدت ملی آن‌ها لطمه می‌زند.”

یکی از مسئولان روزنامه الوسط نیز اعلام کرد که آن‌ها از اتخاذ این اقدام از سوی مقامات بحرین غافلگیر شده‌اند و هنوز نمی‌دانند آیا منظور مقامات تنها مسدود کردن وب سایت این روزنامه است یا تعطیلی کامل روزنامه الوسط.

وی گفت که تماس‌ها با وزارت اطلاع‌رسانی برای مشخص شدن این مسئله همچنان ادامه دارد.

این روزنامه پیش از این نیز توسط دولت بحرین توقیف و پس از مدتی رفع توقیف شد.

روزنامه الوسط یک روزنامه نزدیک به مخالفان بحرینی است که در سال ۲۰۰۲ تأسیس شده است.

رژیم آل خلیفه بحرین همواره در حال سرکوب مخالفان به ویژه شیعیان بوده است. اخیرا مقامات بحرین حکم اعدام سه جوان را اجرا کردند که انتقادات  وخشم بسیاری از سوی کشورهای جهان و نهادهای بین المللی به دنبال داشت.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

نامه میراث فرهنگی به “قالیباف” برای حفظ حریم کاخ گلستان

به گزارش ایسنا، «سید هادی قره سید رومیانی»، معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از ارسال نامه‌ی این سازمان به شهردار تهران و توقف فعالیت‌های عمرانی در حریم کاخ گلستان خبر داد.

وی با اشاره به ثبت جهانی کاخ گلستان و ضرورت رعایت حریم این اثر تاریخی در پایتخت گفت: به‌منظور حفاظت از حریم کاخ گلستان و حفظ منظر بصری این بنا، فعالیت‌های عمرانی در حریم کاخ گلستان متوقف‌ شده است.

او بیان کرد: در همین ارتباط و حَسب گزارش‌های ارسالی به معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی در خصوص ساخت‌وساز و فعالیت عمرانی در حریم کاخ گلستان، معاون رئیس جمهور خواستار توقف فعالیت‌های عمرانی در حریم کاخ گلستان شد و در همین ارتباط سازمان میراث فرهنگی در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف شهردار تهران، خواستار توقف فعالیت عمرانی در حریم کاخ گلستان شد.

«قره‌سید میانی» با بیان اینکه به دلیل اهمیت موضوع، این نامه در ساعت ۲۳ روز دوشنبه ۲۰ دی‌ماه نگارش و ارسال‌ شده است، افزود: بعد از ارسال نامه به شهردار تهران، نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی در محل انجام عملیات عمرانی در حریم کاخ گلستان مستقر شدند و فعالیت‌های عمرانی در این منطقه متوقف‌ شده است.

وی ادامه داد: بنابر قوانین و مقررات یونسکو هر اثر ثبتی دارای حریم است و فعالیت‌های شهرداری‌ها نیز باید منطبق بر قوانین و مقررات میراثی باشد، بنابراین فعالیت‌های عمرانی در حریم کاخ گلستان تا زمان تدوین پیوست میراثی پروژه متوقف‌ شده است.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پیوستن “مسجدجامعی” به دولت بررسی می‌شود

محمدحقانی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: آقای مسجدجامعی دو دوره در شورای شهر تهران کاندیدا شدند که هر دو دوره با رای بالای مردم تهران انتخاب شدند که این نشان از جایگاه ایشان نزد مردم است. از سوی دیگر با توجه به شناخت کم نظیر ایشان از تهران و تسلط بر مسائل تهران، وزنه‌ای سنگین در شورا هستند و ما به سادگی و راحتی به جدایی ایشان از شورای شهر رضایت نمی‌دهیم.

وی افزود: در زمانی که مسجدجامعی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران و در یکسالی که رئیس شورای شهر تهران بودند، نگاه‌ها در شهرداری به اصحاب فرهنگ و هنر تغییر کرد و هنرمندان احساس می‌کردند که یک حامی در شورای شهر دارند که می‌توانند به او مراجعه کنند و صدایشان شنیده می‌شود.

این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: ریاست یکساله مسجدجامعی در شورا نیز در تاریخ شورای شهر تهران ماندگار می‌ماند چرا که در این دوران به دور از تبلیغات و فضاسازی رسانه‌ای کارهای مهم و زیربنایی در شورا شد و ابتکاراتی در اداره و شورایی اداره کردن شورای شهر، شفافیت و بازگرداندن شورا به جایگاه اصلی خود که شورای شهر و نه شورای شهرداری بود و تشکیل کمیسیون ویژه کلان‌شهرها در دولت صورت گرفت که البته متاسفانه بسیاری از آن اقدامات و ابتکارها در دوره بعد ادامه نیافت.

حقانی تصریح کرد: مسجدجامعی چهره‌ای ملی هستند و با توجه به مطالبه نخبگان و اصحاب فرهنگ و هنر و البته مردم از دولت تدبیر و امید مبنی بر استفاده از ظرفیت سرمایه‌های این کشور، برای پست‌های مختلف اسم ایشان مطرح شده بود و امروز خوشحال هستیم که رئیس‌جمهور و دولت می‌خواهند از ظرفیت مسجدجامعی در دولت نیز استفاده کنند اما به دلیل عضویت ایشان در شورای شهر و الزام قانونی مبنی بر جدایی از شورا و سپس حضور در دولت، باید اعضای شورا در این خصوص اعلام رای کنند.

وی خاطر نشان کرد: اصحاب فرهنگ و هنر و ادب که علاقه و احترام آن‌ها به مسجدجامعی با سابقه سال‌ها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت اصلاحات، مثال زدنی است و جزو معدود چهره‌هایی هستند که بعد از دوران مسئولیت اینگونه مورد احترام و مراجعه اصحاب فرهنگ و هنر هستند و قطعا حضور ایشان به عنوان یک نماد و با توجه به توانمندی و تجارب ارزشمند در حوزه مدیریت فرهنگی، در راس کتابخانه ملی ایران که امروز به یکی از پایه‌های اصلی فرهنگ در کشور تبدیل شده برای نویسندگان، ناشران، سندپژوهان و هنرمندان منشاء تحول و خیر فراوان خواهد شد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

شبکه دو برای “ناصر حجازی” تولد می‌گیرد

به گزارش ایسنا، سهیل سلیمانی، تهیه کننده برنامه صبحگاهی شبکه دو مهمانان برنامه فردای «باصبح» را معرفی کرد و گفت: حسن روشن و بهتاش فریبا، دو تن از پیشکسوتان فوتبال ایران و تیم استقلال در سالروز تولد مرحوم ناصر حجازی مهمان برنامه خواهند بود.

تهیه کننده «باصبح» افزود: از آنجا که این دو پیشکسوت ورزشی از دوستان و هم تیمی‌های ناصر حجازی بوده‌اند، قصد داریم در کنار آنها خاطرات آن روزهایشان را مرور کرده و در کنار مردم و به یاد ناصرخان حجازی خاطره بازی کنیم.

برنامه «با صبح» کاری است از گروه امور اجتماعی شبکه دو به تهیه کنندگی سهیل سلیمانی که از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۸ صبح از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار ورزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

تضمین “سلامت” محصولات کشاورزی با کیست؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، تیر ماه امسال بود که با اظهار نظری از سوی رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت،‌ محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران مبنی بر اینکه “محصولات برخی از مزارع جنوب تهران که با فاضلاب آبیاری می‌شوند، تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان است و برای حل این موضوع به مداخله فوری دستگاه‌های ذی‌ربط نیاز است”، دوباره بحث نحوه آبیاری مزارع در مناطق جنوبی پایتخت و تهدید سلامت پایتخت‌نشینان را داغ کرد و عکس‌العمل‌های مختلفی را نیز در پی داشت.
 
البته این موضوع، مساله‌ای مختص این روزها نیست، بلکه سال‌هاست اظهارنظرهای مسوولان در این زمینه اعلام می‌شود. این درحالیست که هنوز هم چاره‌ای اساسی برای رفع این مساله مطرح و عملی نشده است؛ به طوریکه چندی پیش حافظی، رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از  آبیاری بیش از ۵۰۰ هکتار از مزارع جنوب شهر تهران با فاضلاب خبر داده و یکی از اقدامات پیشگیرانه برای حل این معضل را سرپوش گذاشتن بر روی کانال‌های فاضلاب دانسته بود تا دسترسی کشاورزان به فاضلاب میسر نباشد.
 
۸۰ درصد مسائل مرتبط با سلامت خارج از حوزه مدیریت وزارت بهداشت است

 
از طرفی وزارت بهداشت نیز به عنوان متولی سلامت مردم همواره نسبت به چنین مسائلی واکنش نشان داده و خواستار همکاری‌های فرابخشی و بین‌بخشی برای حل این معضل شده است. به طوریکه دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت در یکی از نشست‌های وزارت بهداشت درباره مساله آبیاری مزارع با فاضلاب و اقدامات وزارت بهداشت در این زمینه، اعلام کرد که ۷۵ الی ۸۰ درصد از مسائلی که روی سلامت مردم اثرگذارند، در خارج از حوزه مدیریت وزارت بهداشتند. در عین حال باید توجه کرد که نمی‌توان گفت همه میوه‌ها و سبزیجات آلوده به فاضلابند، اما ما مشکلات قابل توجهی را در این زمینه داریم.
 
مشکلی که همچنان پابرجاست

 
در عین حال مهندس محمدرضاشقاقی،  رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت پیگیری وزارت بهداشت در مورد آبیاری مزارع کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب به ایسنا، می‌گوید: استفاده از فاضلاب در زمین‌های کشاورزی جنوب تهران و همچنین کل کشور، با توجه به اقدامات صورت گرفته نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته، اما این مشکل همچنان وجود دارد و برطرف نشده است. از طرفی چندین دستگاه مانند وزارت نیرو، جهادکشاورزی، محیط زیست و وزارت بهداشت در این زمینه متولی هستند و راهکار حل این موضوع نیز عمل کردن همه دستگاه‌ها به وظیفه خود است.
 
وی همچنین ضمن ابراز نگرانی از ورود فاضلاب به مزارع ذرت، بامیه، گندم و جو، تصریح می‌کند که نگرانی ما در این مورد، بیشتر متوجه محصولاتی است که به صورت خام مصرف می‌شود؛ چون ممکن است شست‌وشو و سالم‌سازی آنها توسط مردم به خوبی صورت نگیرد و باعث انتقال بیماری شود. بنابراین اولویت اول ما این است که آبیاری با فاضلاب در این محصولات استفاده نشود. در درجه دوم محصولاتی مانند ذرت و چغندر قند و … قرار دارند که به صورت صنعتی استفاده می‌شوند و می‌توانند سلامت مردم را به خطر اندازند.
 
از طرف دیگر مبحث استفاده از آفت‌کش‌ها و میزان مجاز استفاده از آنها در محصولات کشاورزی نیز از مسائلی است که در سلامت مردم اهمیت دارد، به طوریکه برخی کارشناسان از تولید محصولات ارگانیک حمایت می‌کنند و در مقابل هم برخی از مسوولان اعلام می‌کنند که محصولات ارگانیک توانایی پوشش کل جمعیت کشور را ندارد. حال باید پرسید که نظارت بر نحوه آبیاری و استفاده از آفتکش‌ها در  محصولات کشاورزی واقعا بر عهده کیست؟.  
 
نظارت بر محصولات کشاورزی برعهده کیست؟
 
 دکتر حسین رستگار، مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو، درباره نظارت این آزمایشگاه بر محصولات سلامت‌محور می‌گوید: ما در برنامه‌های نظارتی‌مان محصولات را از سطح بازار نمونه‌برداری می‌کنیم و آنها را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. بنابراین ما از این نوع نظارت‌ها زیاد داریم و باید تلاش کنیم که این نظارت‌ها را همواره انجام دهیم. همچنین در سال گذشته پایش‌های ما در محصولات کشاورزی از نظر میزان آفت‌کش‌ها، فلزات سنگین و نیترات انجام شد که البته این کار را هر سال انجام می‌دهیم و طرحی کشوری است.

وی همچنین از پیشرفت‌های تجهیزاتی آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در حوزه نظارت‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید: در دو الی سه سال گذشته با جدیدترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات و دستگاه‌های دنیا، خودمان را مجهز کرده‌ایم و دستگاه‌هایی را داریم که توانایی زیادی در تشخیص مواد آلاینده در مواد غذایی دارند که از زمره جدیدترین دستگاه‌های دنیا هستند.

رستگار همچنین می‌افزاید: در عین حال در زمینه آفت‌کش‌ها یک آزمایشگاه تخصصی راه انداختیم. بر این اساس اگر با دستگاه قبلی می‌توانستیم ۱۰۰ آفت‌کش را سنجش کنیم، اکنون با دستگاه‌های جدید می‌توانیم تا ۴۰۰ آفت‌کش را شناسایی و کنترل کنیم.
 
مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره نحوه نظارت بر مزارع و نحوه آبیاری محصولات نیز می‌گوید: در زمینه آبیاری مزارع با آب فاضلاب معمولا وزارت کشاورزی کنترل‌های لازم را انجام می‌دهد.

رستگار ادامه می‌دهد: البته ما محصولات کشاورزی را در سطح عرضه بررسی می‌کنیم و اگر ببینیم سم خطرناکی دارند، دستور جمع‌آوری آنها را از بازار می‌دهیم، اما اگر وضعیت در آنها عادی باشد به وزارت کشاورزی اطلاع می‌دهیم.
 
در هر حال مسلم آن است که اقدامی اساسی در این حوزه برای جلوگیری از به خطر افتادن “سلامت” مردم، ضروری است.
 
منبع: ایسنا
انتهای پیام /

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در مطالب جالب ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

تضمین “سلامت” محصولات کشاورزی با کیست؟

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، تیر ماه امسال بود که با اظهار نظری از سوی رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت،‌ محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران مبنی بر اینکه “محصولات برخی از مزارع جنوب تهران که با فاضلاب آبیاری می‌شوند، تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان است و برای حل این موضوع به مداخله فوری دستگاه‌های ذی‌ربط نیاز است”، دوباره بحث نحوه آبیاری مزارع در مناطق جنوبی پایتخت و تهدید سلامت پایتخت‌نشینان را داغ کرد و عکس‌العمل‌های مختلفی را نیز در پی داشت.
 
البته این موضوع، مساله‌ای مختص این روزها نیست، بلکه سال‌هاست اظهارنظرهای مسوولان در این زمینه اعلام می‌شود. این درحالیست که هنوز هم چاره‌ای اساسی برای رفع این مساله مطرح و عملی نشده است؛ به طوریکه چندی پیش حافظی، رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران از  آبیاری بیش از ۵۰۰ هکتار از مزارع جنوب شهر تهران با فاضلاب خبر داده و یکی از اقدامات پیشگیرانه برای حل این معضل را سرپوش گذاشتن بر روی کانال‌های فاضلاب دانسته بود تا دسترسی کشاورزان به فاضلاب میسر نباشد.
 
۸۰ درصد مسائل مرتبط با سلامت خارج از حوزه مدیریت وزارت بهداشت است

 
از طرفی وزارت بهداشت نیز به عنوان متولی سلامت مردم همواره نسبت به چنین مسائلی واکنش نشان داده و خواستار همکاری‌های فرابخشی و بین‌بخشی برای حل این معضل شده است. به طوریکه دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت در یکی از نشست‌های وزارت بهداشت درباره مساله آبیاری مزارع با فاضلاب و اقدامات وزارت بهداشت در این زمینه، اعلام کرد که ۷۵ الی ۸۰ درصد از مسائلی که روی سلامت مردم اثرگذارند، در خارج از حوزه مدیریت وزارت بهداشتند. در عین حال باید توجه کرد که نمی‌توان گفت همه میوه‌ها و سبزیجات آلوده به فاضلابند، اما ما مشکلات قابل توجهی را در این زمینه داریم.
 
مشکلی که همچنان پابرجاست

 
در عین حال مهندس محمدرضاشقاقی،  رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب وزارت بهداشت درباره آخرین وضعیت پیگیری وزارت بهداشت در مورد آبیاری مزارع کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب به ایسنا، می‌گوید: استفاده از فاضلاب در زمین‌های کشاورزی جنوب تهران و همچنین کل کشور، با توجه به اقدامات صورت گرفته نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته، اما این مشکل همچنان وجود دارد و برطرف نشده است. از طرفی چندین دستگاه مانند وزارت نیرو، جهادکشاورزی، محیط زیست و وزارت بهداشت در این زمینه متولی هستند و راهکار حل این موضوع نیز عمل کردن همه دستگاه‌ها به وظیفه خود است.
 
وی همچنین ضمن ابراز نگرانی از ورود فاضلاب به مزارع ذرت، بامیه، گندم و جو، تصریح می‌کند که نگرانی ما در این مورد، بیشتر متوجه محصولاتی است که به صورت خام مصرف می‌شود؛ چون ممکن است شست‌وشو و سالم‌سازی آنها توسط مردم به خوبی صورت نگیرد و باعث انتقال بیماری شود. بنابراین اولویت اول ما این است که آبیاری با فاضلاب در این محصولات استفاده نشود. در درجه دوم محصولاتی مانند ذرت و چغندر قند و … قرار دارند که به صورت صنعتی استفاده می‌شوند و می‌توانند سلامت مردم را به خطر اندازند.
 
از طرف دیگر مبحث استفاده از آفت‌کش‌ها و میزان مجاز استفاده از آنها در محصولات کشاورزی نیز از مسائلی است که در سلامت مردم اهمیت دارد، به طوریکه برخی کارشناسان از تولید محصولات ارگانیک حمایت می‌کنند و در مقابل هم برخی از مسوولان اعلام می‌کنند که محصولات ارگانیک توانایی پوشش کل جمعیت کشور را ندارد. حال باید پرسید که نظارت بر نحوه آبیاری و استفاده از آفتکش‌ها در  محصولات کشاورزی واقعا بر عهده کیست؟.  
 
نظارت بر محصولات کشاورزی برعهده کیست؟
 
 دکتر حسین رستگار، مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو، درباره نظارت این آزمایشگاه بر محصولات سلامت‌محور می‌گوید: ما در برنامه‌های نظارتی‌مان محصولات را از سطح بازار نمونه‌برداری می‌کنیم و آنها را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم. بنابراین ما از این نوع نظارت‌ها زیاد داریم و باید تلاش کنیم که این نظارت‌ها را همواره انجام دهیم. همچنین در سال گذشته پایش‌های ما در محصولات کشاورزی از نظر میزان آفت‌کش‌ها، فلزات سنگین و نیترات انجام شد که البته این کار را هر سال انجام می‌دهیم و طرحی کشوری است.

وی همچنین از پیشرفت‌های تجهیزاتی آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در حوزه نظارت‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید: در دو الی سه سال گذشته با جدیدترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات و دستگاه‌های دنیا، خودمان را مجهز کرده‌ایم و دستگاه‌هایی را داریم که توانایی زیادی در تشخیص مواد آلاینده در مواد غذایی دارند که از زمره جدیدترین دستگاه‌های دنیا هستند.

رستگار همچنین می‌افزاید: در عین حال در زمینه آفت‌کش‌ها یک آزمایشگاه تخصصی راه انداختیم. بر این اساس اگر با دستگاه قبلی می‌توانستیم ۱۰۰ آفت‌کش را سنجش کنیم، اکنون با دستگاه‌های جدید می‌توانیم تا ۴۰۰ آفت‌کش را شناسایی و کنترل کنیم.
 
مدیرکل آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو در پاسخ به سوالی درباره نحوه نظارت بر مزارع و نحوه آبیاری محصولات نیز می‌گوید: در زمینه آبیاری مزارع با آب فاضلاب معمولا وزارت کشاورزی کنترل‌های لازم را انجام می‌دهد.

رستگار ادامه می‌دهد: البته ما محصولات کشاورزی را در سطح عرضه بررسی می‌کنیم و اگر ببینیم سم خطرناکی دارند، دستور جمع‌آوری آنها را از بازار می‌دهیم، اما اگر وضعیت در آنها عادی باشد به وزارت کشاورزی اطلاع می‌دهیم.
 
در هر حال مسلم آن است که اقدامی اساسی در این حوزه برای جلوگیری از به خطر افتادن “سلامت” مردم، ضروری است.
 
منبع: ایسنا
انتهای پیام /

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در مطالب جالب ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

خطر افزایش “حباب‌های آب گرم” برای اکوسیستم‌های دریایی

از سوی دیگر در آب‌های سواحل غربی استرالیا نیز تغییرات قابل توجهی مشاهده می شود. در این منطقه موج گرما کوتاهتر اما در عوض شدیدتر است. یکی از اکوسیستم‌های ویژه این منطقه وجود انبوهی از جلبک‌های قهوه‌ای در امتداد بستر دریایی این سواحل است که زیستگاه و منبع تغذیه‌ای بسیاری از گونه‌های ارزشمند آبزیان و ماهی‌ها هستند و عملکردی مشابه جنگل‌ها روی خشکی‌ را دارند.

نتایج مطالعات کارشناسان استرالیایی نشان داده است که در مواقع گرمای شدید در آب‌های این منطقه، حجم قابل توجهی از این جلبک‌ها به سرعت ناپدید می‌شوند. حتی مشاهده شده که امروزه این دسته‌های جلبک‌ها احیا نشده و در عوض به جای آنها اکوسیستم جدیدی متشکل از ماهی‌ها و گیاهان آبیِ استوایی در این مناطق شکل گرفته است.

به گزارش ساینس دیلی، محققان و دانشمندان علوم محیط زیستی معتقدند این تغییرات چشمگیر در دو منطقه تحت مطالعه با جزئیات بیشتر برای اولین بار به ما نشان می دهد که موج گرما در مناطق دریایی می تواند منجر به پیامدهای اکولوژیک و اجتماعی – اقتصادی غیرمنتظره و گسترده شود که در نهایت هم برای طبیعت و هم برای انسان مضر خواهد بود.

هر چه روند گرم شدن اقیانوس‌های جهان ادامه پیدا می‌کند و موج گرما در دریاها بیشتر و شدیدتر می‌شود اما مشاهدات و شبیه‌سازی‌ها حکایت از آن دارد که عوامل دیگری نظیر اسیدی شدن اقیانوس‌ها و نیز از دست رفتن اکسیژن آب‌ها می‌تواند فشار و استرس مضاعفی بر ارگانیسم‌ها و اکوسیستم‌های دریایی وارد سازد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

فرهنگ “مجازی”؛ سایه‌ای که بر زندگی کودکان سنگینی می‌کند

‌محمد علی گنجی‌فرد‌ در گفت و گو با خبرنگار ایسنا‌، با اشاره به اینکه کودک در زمان فعلی در چنبره‌ای قرار گرفته که هرگز در تاریخ مشابه‌ آن دیده نشده است، اظهارکرد: در این بین سهم‌ پدر و مادر به عنوان کسانی که باید با او سر به سر بگذارند، کمتر از ۵۰ درصد شده است.

وی با بیان اینکه پاسخ به سوالات کودکان می‌تواند استعدادهای نهفته آنها را شکوفا کند، افزود: زمانی که باید کودکان بازی کرده و با زمین خوردن و برخاستن رشد و تعالی داشته باشد، خانواده‌ها برای خلاص شدن از سوالات پشت سرهم آن‌ها، یک موبایل دستش می‌دهند که هم می‌تواند روی آن نقاشی بکشد، ترانه گوش کند و فیلم ببیند.

این استاد دانشگاه و شاعر ادامه داد: از ابتدا کودک را با دنیایی آشنا می‌کنیم که در مشتش جا گرفته و عاطفه، ابتکار و تحرک را از او می‌گیرد.

گنجی‌فرد تصریح کرد: در زمانی که کودک باید دنیای اطراف خود را به صورت زنده بشناسد، با یک مجموعه نرم‌افزار بی‌روح و جان آشنا شده که وقتی کمی بزرگ می‌شود و ساختار مغزی‌اش آن دوران را پشت می‌گذارد، دیگر حوصله سرو کله زدن با ره‌آوردهای دنیای حقیقی را ندارد و ترجیح می‌دهد در همان دنیای بی‌روح و مجازی که عادت کرده، زندگی کند.

وی با اشاره به اینکه مشکل اساسی کودکان، همان مشکل جامعه، فرهنگ “مجازی” حاکم بر زندگی‌ها است، بیان کرد: حوصله تماشای فیلم‌ها و سریال‌های گوناگون را از اول شب تا موقع خواب داریم، اما فرصت بازی کردن با کودک خود را برای یک تا دو ساعت نداریم.

این استاد دانشگاه یادآورشد: انتظار بهبود وضع کودکان، توسط هر سازمان و ارگانی، قبل از ساماندهی وضعیت خودمان و دنیای پیرامون‌مان، عبث و بیهوده است.

گنجی‌فرد با تاکید اینکه در حال‌حاضر سبک زندگی حال حاضر، اعضای خانواده را با هم بیگانه کرده است، عنوان کرد: شاید این حرف درستی به نظر نرسد، اما کاش برای مدتی برق قطع شود تا  بسیاری از دستگاه‌ها و سیستم‌هایی که سم مهلکی را به حیطه و پیرامون ما وارد می‌کنند، از کار افتاده و انسان در آن تاریکی به آب حیات برسد و خود ِگم شده‌اش را بیابد.

وی با بیان اینکه هر فرد پس از شناخت، خود را با هیچ چیز عوض نخواهد کرد، یادآورشد: خانواده‌ها زمانی که با شیرینی وجود واقعی خود آشنا شود، بهترین برنامه‌ها را می‌تواند برای کودکان طرح‌ریزی کند.

گنجی‌فرد خاطرنشان کرد: در حال‌حاضر پدر و مادر خود را در این ورطه مجازی حاکم بر جامعه گم کرده‌اند، با این حال چگونه می‌توانند هدایتگر موجودی دیگر باشند.


انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

عدم کاهش تعهدات “بیمه طلایی” فرهنگیان در سال جدید

فرشید سیاری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در حال استعلام برای انتخاب شرکت کارگزار بیمه تکمیلی هستیم، افزود: با این حال پیش بینی می‌کنیم با توجه به همکاری خوب شرکت آتیه سازان حافظ و نرخ های خوبی که به ما داده است، احتمالا در قرارداد جدید نیز آتیه سازان حافظ به عنوان کارگزار ما انتخاب شود.

وی تأکید کرد: در قرارداد جدید باز هم به شیوه صندوقی عمل می‌کنیم.

مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اعلام اینکه قرار بر این شده است تا از تعهدات کم نشود، عنوان کرد: حداقل افزایش تعهدات را خواهیم داشت، همین خدمات فعلی را ارائه و برای بیماران صعب العلاج و سنگین تعهدات را بیشتر خواهیم کرد.

سیاری ادامه داد: سعی می کنیم در هزینه های کمرشکن کمک بیشتری کنیم و از محدودیت ها بکاهیم. در سال گذشته بیماری داشتیم که بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان هزینه درمان وی بود که پرداخت کردیم. در واقع از مهرماه سال گذشته تا کنون برای تعدادی از همکاران از ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان پرداخت خسارت صورت گرفته است.
مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مبلغ بسته فعلی بیمه تکمیلی ما ۵۳ هزار تومان بود، گفت: برآوردها حاکی از افزایش ۶۰ تا ۷۰ هزار تومانی حق بیمه در قرارداد جدید است که باید از ابتدای مهرماه اجرا شود.
انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

تشکر “رگولاتوری” از آمادگی بالای ایرانسل در حادثه شهران

به گزارش سرویس بازار ایسنا، بنابر اعلام ایرانسل، آتش‌سوزی در خط لوله گاز در منطقه شهران تهران در سحرگاه ۲۸ خرداد ۹۵، منجر به قطع کامل خطوط انتقال اصلی و جایگزین فیبرنوری همراه اول شده و ارتباطات مشترکان این اپراتور در منطقه شمال غرب تهران را دچار مشکل کرده بود.

ایرانسل اعلام کرد: در ساعت ابتدایی وقوع این حادثه و با هماهنگی انجام شده بین اپراتورهای تلفن همراه، با برقراری رومینگ ملی و میزبانی ایرانسل، امکان استفاده از شبکه ایرانسل برای مشترکان همراه اول حاضر در منطقه شمال غرب و غرب تهران ممکن شد.

همچنین از نخستین ساعات وقوع این آتش‌سوزی، متخصصان و مدیران شبکه شرکت ایرانسل با حضور در محل سانحه، اطمینان لازم از ثبات شبکه و تسهیل در امدادرسانی را کسب کرده و اقدامات لازم برای مدیریت بحران را انجام دادند.

در نامه‌ای که حسین فلاح جوشقانی، سرپرست معاونت نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری خطاب به مدیرعامل ایرانسل ارسال کرده از آمادگی بالای شبکه ایرانسل در زمان وقوع بحران و ارائه خدمات و میزبانی این اپراتور از مشترکان سایر اپراتورها تقدیر شده است.

در این نامه آمده است: مراتب تشکر و قدردانی خود را از آمادگی بالای آن شرکت در شرایط بحرانی، میزبانی و ارائه خدمات به مشترکان سایر اپراتورها که باعث فراهم‌شدن امکان برقراری برای تمامی شهروندان شده است، اعلام می‌دارد.

بر اساس اعلام ایرانسل، علاوه بر حادثه شهران، در مشکل به وجود آمده برای شبکه همراه اول در استان یزد در روز ۲۸ تیر ۹۵ نیز همانند حادثه شهران، مشترکان این اپراتور از طریق رومینگ ملی، از خدمات شبکه ایرانسل استفاده کردند.

از زمان راه‌اندازی شبکه تلفن‌همراه ایرانسل، «طرح پایداری شبکه در شرایط اضطراری» اعمال شده و در مواقع بروز بحران، تمامی اقدامات لازم بر اساس برنامه از پیش طراحی شده در شرایط اضطراری انجام می‌شود. به این ترتیب، شبکه ایرانسل در زمان وقوع حادثه شهران با مشکل یا اختلال فنی مواجه نشد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار علمی پزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

کرمانشاه قطب سوم “پتروشیمی” کشور می‌شود

زنگنه

وزیر نفت اظهار کرد: کرمانشاه بعد از خوزستان و عسلویه، قطب سوم پتروشیمی کشور می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه بیژن زنگنه در دیدار علما، ایثارگران و برگزیدگان استان کرمانشاه با رییس جمهور که امروز(۲۷ تیر) در حسینیه ثارالله کرمانشاه برگزار شد، با بیان اینکه دولت از قبل توجه ویژه‌ای به استان کرمانشاه داشته است، گفت: قطعا بعد از این سفر این توجهات بیشتر هم خواهد شد.

وی اظهار کرد: با تدابیر اندیشیده شده از سوی دولت در این سفر، آینده روشنی پیش روی کرمانشاه است که البته برای رقم زدن این آینده‌ روشن همت و همکاری مردم و نخبگان هم ضروری است.

وی به انجام سرمایه‌گذاری های بزرگ در کرمانشاه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر کارها و پروژه‌های بزرگی در کرمانشاه در حوزه‌های آب، پتروشیمی و پالایشگاه در حال انجام است.

زنگنه اظهار کرد: بعد از خوزستان و عسلویه، کرمانشاه قطب سوم پتروشیمی کشور خواهد شد که تصمیمات در این زمینه گرفته شده و رییس جمهور هم حمایت می‌کند.

وی به وجود سه پتروشیمی در کرمانشاه اشاره کرد و افزود: پتروشیمی چهارم استان هم توسعه پتروشیمی کرمانشاه(اوره و آمونیاک) می‌باشد که این پروژه هم اکنون در دست اقدام است.

زنگنه افزود: پتروشیمی پنجم هم پتروشیمی اسلام آبادغرب است که بزودی عملیات اجرایی آن شروع می‌شود و رییس جمهور موافقت خود را در این زمینه اعلام کرده است.

وزیر نفت به پروژه در حال ساخت پالایشگاه آناهیتا کرمانشاه هم اشاره کرد و افزود: کار اجرایی این پالایشگاه هم سرعت می‌گیرد و زنجیره صنایع پایین دستی آن نیز راه‌اندازی می‌شود.

زنگنه در پایان اظهار کرد: من در کرمانشاه به دنیا آمدم و بخش اصلی شخصیتم در این استان شکل گرفته و تمام تلاش من و دولت این است که این سفر منشا خیر برای استان کرمانشاه شود که با همت دولت این اتفاق خواهد افتاد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“ام‌.اس” در صورت مراقبت صحیح، محدودیت ایجاد نمی‌کند

یک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه بیماری ام‌.اس یکی از بیماری‌های دستگاه عصبی است که مغز و نخاع را درگیر می‌کند، گفت: مبتلایان به این بیماری هم می‌توانند زندگی عادی و طبیعی داشته باشند و نباید محدودیت خاصی برای آن‌ها قائل شد.

امواج مغزی 

 حسین مژدهی‌پناه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه قزوین، اظهار کرد: در اوایل تشخیص بیماری ام . اس، ممکن است فرد دچار بحران عصبی و روحی شود که لازم است در این شرایط، اعضای خانواده‌ با ایجاد فضای مناسب و دور از استرس، بیمار را حمایت کرده تا دوران اولیه را به‌ سلامت پشت سر بگذارد.

وی افزود: این بیماری به دلیل واکنش التهابی که ایجاد می‌کند، پوشش‌های عصبی را درگیر کرده و نهایتا در هدایت عصب‌ها اختلال ایجاد می‌کند.

مژدهی‌پناه تصریح کرد: این بیماری با هر بار فعال شدن، بخشی از سیستم عصبی را درگیر می‌کند و تاری دید، دوبینی، سرگیجه، خواب‌رفتگی دست‌ و پا، مختل شدن حرکات چشم، عدم تعادل و یا ترکیبی از این نشانه‌ها از علائم بیماری هستند.

این پزشک متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نمی‌توان علامت اختصاصی برای این بیماری در نظر گرفت، افراد می‌توانند در صورت مشاهده تاری‌های ثابت و پایدار چشم، عدم تعادل و اختلال حرکتی در اندام‌ها، سرگیجه‌های مداوم به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرده و مورد معاینه قرار گیرند.
 
وی ادامه داد: علائم بیماری ممکن است بعد از ظاهر شدن، با مصرف دارو یا بدون دارو برای مدتی بهبود یافته و مجددا در زمان‌های بعدی با علائمی دیگر ظاهر شوند.

مژدهی‌پناه با اشاره به اینکه علت این بیماری هنوز مشخص نیست، تصریح کرد: هرچند ممکن است بعضی از عوامل مانند ارث، عوامل محیطی و عفونت‌ها در ایجاد آن نقش داشته باشند، اما تاکنون هیچ عامل دقیق و قطعی برای ایجاد این بیماری مشخص نشده است.

این متخصص با بیان اینکه بیماری ام‌ . اس بیشتر در سنین جوانی ظاهر می‌شود، توضیح داد: شایع‌ترین سن شروع این بیماری از ۲۰ تا ۴۰ سالگی است، هرچند در سنین زیر ۱۰ و بالای ۵۵ سال نیز ممکن است با احتمال بسیار کم شروع شود، ولی در این سنین، غیرمعمول است و استرس در تشدید این بیماری نقش زیادی دارد.

این پزشک متخصص مرکز آموزشی – درمانی بوعلی سینا قزوین، با بیان اینکه میزان ابتلا به این بیماری برای زنان، سه تا چهار برابر مردان است، اضافه کرد: با وجود اینکه بیماری مذکور، درمان قطعی ندارد، اما با مصرف منظم دارو می‌توان آن را کنترل کرد، زیرا داروها بین ۳۰ تا ۵۰ درصد احتمال حملات را کمتر می‌کنند.

وی اظهار کرد: درمان به‌ موقع می‌تواند از پیشرفت بیماری ام.اس جلوگیری کند، اما از آنجایی‌که درمان در طول حیات باید ادامه یابد تا زمانی ‌که تشخیص بیماری، قطعی نشده و علت آن مشخص نشود، نباید برای شروع درمان عجله کرد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

باید در تولید “فرش” از روش‌های خانگی به سمت روش‌های کارگاهی برویم

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه گفت: باید در تولید فرش استان از روش‌های خانگی به سمت روش‌های کارگاهی برویم.

مهندس رضا رحیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه فرش کرمانشاه چند سال است که دچار رکود شده، گفت: از زمان شروع به کار دولت تدبیر و امید در استان صنعت فرش مورد توجه ویژه قرار گرفت.

وی با اشاره به مهمترین اقدامات صورت گرفته، افزود: احیا تشکل‌ها و تعاونی‌های فرش از مهمترین این اقدامات بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه اظهار کرد: همچنین برای بهبود شرایط بافندگان نیز چاره اندیشی شده و تسهیلات مناسب و آموزش برای انها در نظر گرفته شده است.

رحیمی ادامه داد: تکمیل زنجیره پشم، فرآوری، تولید و در نهایت بازار فروش برنامه مهم دیگر است که ارزش افزوده بیشتری را برای فرش استان در پی دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه اظهار کرد: یکی از اولین گام‌ها احیا نقشه‌ها ی فرش و نوآوری در نقشه‌های فرش استان بود که این مهم را پیگیری کردیم.

وی در ادامه پشم گوسفندی کرمانشاه را از مرغوب ترین پشم‌های ایران دانست و عنوان کرد: بر اساس آمار جهاد کشاورزری، حداقل ۳۰۰۰ تن پشم در سال در استان تولید می‌شود که طی ۲٫۵ سال اخیر با تدابیری که اندیشیده شده حدود نیمی از این مقدار در قالب کارگاه‌های کوچک و متوسط در استان شست و شو، نخ‌ریسی، رنگ رزی و … می‌شود.

به گفته این مسئول، قرار است واحدهای بزرگتری برای فرآوری پشم در استان راه‌اندازی شود که چند سرمایه‌گذار نیز در این بخش اعلام آمادگی کرده‌اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه ابراز امیدواری کرد همه ۳۰۰۰ تن پشم تولیدی استان به زودی در داخل کرمانشاه فرآوری شود و مستقیم برای صنعت فرش داخل استان به کار گرفته شود.

رحیمی استفاده از نخ نامرغوب را از معضلات صنعت فرش استان دانست که روی کیفیت فرش تاثیر می‌گذارد و یادآوری کرد: با فرآوری کامل پشم در داخل استان، نخ با کیفیت در اختیار بافندگان قرار خواهد گرفت.

وی گفت: کیفیت نخ و فرش مهمترین مولفه در فرش است و آنچه که فر ش فایران و کرمانشاه را در دنیا متمایز و مورد پسند کرده کیفیت فرش است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود توجه به خود بافنده‌ها را نیز اصل مهم دیگری در فرش کرمانشاه دانست و خاطرنشان کرد: ما هم اکنون ۵۰ هزار فرد آموزش دیده و ماهر در زمینه فرش داریم.

رحیمی با بیان اینکه این رقم نسبت به نقاطی مانند تبریز، اصفهان و … که در فرش پیشتاز هستند عدد کمی است، ابراز امیدواری کرد، با تامین منابع بتوانیم امسال آموزش ۳۰ هزار نفر دیگر را در استان داشته باشیم که با همکاری بخش‌های مختلف از جمله سازمان صنعت، معدن و تجارت، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی و … صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: البته ما در این آموزش‌ها به دنبال آموزش با سطح بالا و به صورت عملی هستیم، بگونه‌ای که افراد بتوانند بنشینند پای دار قالی و کار کنند.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید در حوزه فرش از روش‌های خانگی به سمت روش‌های کارگاهی برویم، افزود: روش‌های خانگی کمتر جواب می‌دهند، اما کنار گذاشته نمی‌شوند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه معتقد است، در روش‌های کارگاهی می‌توان از وجود آقایان هم بیشتر استفاده کرد و استان‌هایی که در فرش پیشرو هستند از این روش بهره گرفته‌اند.

رحیمی از برنامه‌ریزی برای پرداخت فرش هم خبر داد و گفت: پرداخت فرش آخرین مرحله تولید و شامل نوعی شست و شو به روش خاص است که در اولویت‌ ما برای تکمیل زنجیره فرش قرار دارد و در نظر داریم کارگاهی را نیز در این خصوص راه‌اندازی کنیم.

وی آخرین حلقه فرش را بازار فروش خواند و تاکید کرد: در این حوزه نیز جلساتی را با فروشندگان، صادرکنندگان و تولیدکنندگان فرش داشتیم و دنبال خرید از سایر استان‌ها نیز هستیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کرمانشاه از همکاری با شرکت سهامی فرش ایران و کمیته امداد هم خبر داد که بر اساس آن فرش‌هایی که تولید می‌شود خریداری گردد.

رحیمی اظهار کرد: به هر حال صنعت فرش کرمانشاه صنعتی با قدمت و تجربه زیاد است که نمونه بارز آن را در فرش سنقر داریم.

به گفته این مسئول، این صنعت می‌تواند بسیاری از خانوارهای استان را مشغول کار کند و ارزش افزوده فراوانی در پی داشته باشد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار علمی پزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

حذف عنوان “غیرانتفاعی” از نام دانشگاه‌ها در انتظار تصویب شورا

رییس اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی از اعتراض دانشگاه آزاد به مصوبه حذف عنوان “غیرانتفاعی” از نام دانشگاه‌ها انتقاد کرد.

علی آهون منش در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه قانون حذف واژه غیرانتفاعی در کمیسیون معین بررسی شده است، اظهار کرد: مواردی که به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داده می‌شود باید در کمیسیون معین بررسی شود و اگر کسی به آن اعتراضی نداشته باشد آن مساله به عنوان مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام می‌شود.

وی افزود: مساله حذف عنوان غیرانتفاعی از نام دانشگاه‌ها پس از تصمیم‌گیری در کمیسیون معین در جلسه عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شد تا همه افراد در مورد آن نظر بدهند.

به گفته آهون منش، از همان ابتدا عنوان غیرانتفاعی موجب شد که سرمایه گذاران این موسسات بعد از فوت نتوانند هیچ گونه دخل و تصرفی بر روی سرمایه خود داشته باشند و آن سرمایه کاملا به وزارت علوم واگذار می شد که همین امر در بسیاری از موارد برای سرمایه گذاران مشکل ساز شد.

وی ادامه داد: حذف واژه غیرانتفاعی باعث قدرت گرفتن بسیاری از موسسات غیردولتی می‌شود زیرا این امر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این موسسات را تسهیل می‌کند. ولی گویا از آنجایی که این امر باعث قدرت گرفتن این موسسات می‌شود و رقیب قدری برای دانشگاه آزاد ایجاد می‌شود، دانشگاه آزاد در این مورد اعتراض کرده است.

آهون‌منش در مورد زمان بررسی این قانون در جلسه عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این مساله در نوبت قرار گرفته و زمان دقیق بررسی آن هنوز مشخص نیست.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار کنکور و دانشگاه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

ایجاد رشته ویژه “مردان” در دانشگاهی در نیویورک

مردها برای بسیاری از زنان موجودات ناشناخته‌ای هستند و حتی بسیاری از مردان هم شناخت درستی از ویژگی‌ها و روحیات «مردان» ندارند.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دانشگاه «استونی بروک» نیویورک جدیدا رشته «مردانگی» را به برنامه تحصیلی خود افزوده است.

یک جامعه‌شناس به نام «مایکل کیمل» دو سال پیش مرکزی برای انجام مطالعه و تحقیق درباره مردان و مردانگی در این دانشگاه تاسیس کرد. او خود می‌گوید تعریف واحدی از «مردانگی» وجود ندارد و بسته به نژاد، سن، منطقه، مذهب و گرایش جنسی تفاوت‌هایی در «مردانگی» وجود دارد.

به گفته‌ کیمل، حداکثر تا دو یا سه سال دیگر امکان تحصیل در رشته‌ «مردانگی» در مقطع کارشناسی ارشد هم فراهم می‌شود. در این صورت، این مرکز نخستین مرکزی خواهد بود که در این رشته مدرکی آکادمیک ارائه می‌کند.

محتوی رشته و مخاطبان آن

دوره کارشناسی ارشد رشته «مردانگی» (پس از تاسیس) یک سال به طول خواهد انجامید. به گفته‌ کیمل، تحصیل در این رشته هم برای مردان جالب خواهد بود و هم برای زنان. از آن گذشته این رشته فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی جامعه‌شناسی و رشته‌های مشابه را جذب خواهد کرد.

به گزارش دویچه‌وله، این رشته همچنین می‌تواند به عنوان دوره آموزشی تکمیلی برای مددکاران اجتماعی یا آموزگاران باشد. شاغلانی که فرصت ادامه تحصیل حضوری ندارند هم می‌توانند به صورت از راه دور (آنلاین) یا در تعطیلات تابستان این رشته را بخوانند.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار کنکور و دانشگاه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

بال‌های “همای رحمت” در آسمان البرز گشوده شد

رمضان ماه مهمانی خداست. ماهی که سفره‌های سحر و افطار آن بهانه‌ای می‌شود تا کوچک و بزرگ خانواده کنارهم جمع شوند و یک دل و هم صدا از خدا بخواهند تا درهای مغفرت را به روی‌شان بازکند و آنها را از گناه چشم و دل و زبان و دست دور نگه دارد.

این روزها روزه‌داران گرسنگی و تشنگی را در گرمای ۴۰ درجه به بالای تابستان به جان می‌خرند تا با غلبه بر نفس خود به اندازه تار مویی هم که شده به خدا نزدیک‌ترشوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه البرز، در تک تک روزهای ماه رمضان، انتظار روزه‌دارانی که برای شنیدن نوای ملکوتی اذان لحظه شماری می‌کنند، شوری دردل به پا کرده و فضای خانه را با عطرمعنویت پر می‌کند. سفره افطار که پهن می‌شود حتی کسانی هم که توانایی روزه گرفتن ندارند به سرسفره می‌آیند تا به اندازه چند لقمه همراهی هم که شده درکنار روزه‌داران بنشینند و در فضای معنوی آنها شریک شوند.

درماه رمضان به هرشهری که سفر کنی سفره‌های افطاری می‌بینی که با غذاهای محلی، نان و پنیر و سبزی تازه، چای، آش و حلوا از روزه‌داران پذیرایی می‌کنند. اما واقعیت این است که این سفره‌ها مختص کسانی است که به زبان خودمانی دست‌شان به دهن‌شان می‌رسد و دخل و خرج‌شان کفاف هزینه‌های یک ماه روزه‌داری را می‌دهد.

باید پذیرفت درکنار خانواده‌هایی که از چند ساعت قبل از افطار به فکر رنگین کردن سفره‌های‌شان هستند، خانواده‌هایی در گوشه و کنار همین شهر زندگی می‌کنند که برای خرید نان و پنیرساده سفره نیزآهی در بساط ندارند. خانواده‌هایی که با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند تا مبادا همسایه از نداری و تنگ دستی‌شان با خبر شود. بله درهمین شهر کسانی زندگی می‌کنند که به دلیل مشکلات مالی سفره افطارشان هرسال کوچکترمی‌شود اما دغدغه‌های‌شان مثل بادکنک بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود. این خانواده‌ها هرشب نزدیک اذان منتظرند تا زنگ خانه به صدا درآید و کاسه‌ای نذری به سفره افطارشان رنگ و بو دهد. بله شاید یک کاسه آش نذری در سفره افطار بسیاری از خانواده‌ها به چشم نیاید ولی برای برخی، وعده غذایی است که آنها را برای روزه فردا بیمه می‌کند.

در روزهای ماه رمضان مستمندان با آبرویی هستند که چشم‌شان به دستان خیرانی دوخته شده تا سفره افطار و سحرشان رنگ و بویی به خود بگیرد. خیرانی که فقط برای رضای خدا و برای دستگیری از همشهریان مستمندشان بخشی از درآمد خود را صرف پهن کردن سفره افطار و یا تهیه سبد کالا می‌کنند. این خیران بدون این که دوست داشته باشند دیده شوند با مشارکت در طرح‌های مختلف دین خود را به همسایه‌های مسلمان خود ادا می‌کنند. یکی از این طرح‌ها که سال‌هاست توسط هلال احمر اجرایی می‌شود طرح “همای رحمت” است که خیرین با شرکت در آن دستان مستمندان استان‌مان را به گرمی می‌فشارند و نمی‌گذارند در ماه مهمانی خدا سفره‌های‌شان خالی بماند.

طرح “همای رحمت” تا آخر ماه رمضان ادامه دارد

حسین دیناروند، معاون داوطلبان هلال احمر استان البرز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: طرح “همای رحمت” همزمان با سراسر کشور از ابتدای ماه رمضان آغاز شده و تا آخراین ماه ادامه دارد.

وی افزود: یک بخش از این طرح دو قسمتی توزیع سبدکالا بین نیازمندان، افراد بی‌سرپرست و بدسرپرست را شامل می‌شود.

دیناروند خاطرنشان کرد: علاوه براین پهن کردن سفره افطار در مناطق محروم و نیازمند نیز یکی دیگر از بخش‌های طرح “همای رحمت” است.

معاون داوطلبان هلال احمر البرز درخصوص نحوه شناسایی افراد نیازمندی که سبد کالا دریافت می‌کنند، ادامه داد: افراد نیازمندی که مشمول این طرح می‌شوند یا مددجویان هلال احمر هستند و یا ازطریق مسئولان و ائمه جماعت به هلال احمر معرفی می‌شوند.

وی ادامه داد: هلال احمر این افراد نیازمند را به خیرین معرفی می‌کند و خیرین نیز یا به صورت غیر مستقیم و یا مستقیم کمک‌های نقدی و غیرنقدی خود را به دست آنها می‌رسانند.

این مسئول یادآورشد: خیرینی که به مجموعه هلال احمر اعتماد می‌کنند به فراخور توان مالی خود چندین سبد کالا تهیه و به مجموعه هلال احمر می‌سپارند تا بین نیازمندان توزیع کند ولی خیرینی هم وجود دارند که دوست دارند خودشان سبدهای کالا را به دست نیازمندان برسانند که در این شرایط با تعدادی از اعضای هلال احمر همراه می‌شوند و سبدهای غذایی را به خانه‌های افراد مشخص شده می‌رسانند.

۵۱۰ سبد کالا بین نیازمندان استان توزیع شد

وی ادامه داد: از ابتدای ماه رمضان تا کنون ۵۱۰ سبد کالا نیز بین نیازمندان توزیع شده که ارزش نقدی هریک از این سبدها ۱۰۰ هزار تومان است.

وی افزود: اگر خیرین به همین شکل در بحث تهیه سبد کالا با هلال احمر همکاری کنند، پیش بینی می‌شود تا پایان ماه مبارک بیش از هزار سبدکالا به دست نیازمندان استان برسد.

دیناروند در توضیح اقلام موجود در سبدهای کالای طرح “همای رحمت” گفت: این سبدهای غذایی از برنج، روغن، قند، شکر، خرما و سایر اقلام اساسی تشکیل شده‌اند.

وی درخصوص تعداد سفره‌های افطاری که تاکنون درمناطق مختلف استان پهن شده نیز گفت: از ابتدای ماه رمضان تا کنون ۴۱ سفره افطار درمناطق مختلف استان پهن شده که هریک از این سفره‌ها ۵۵ نفر ظرفیت دارد.

۱۱۰ سفره آسمانی در البرز پهن می‌شود

معاون داوطلبان هلال احمر استان البرز یادآورشد: تا کنون بیش از دوهزار و ۵۰ نیازمند در مراسم افطار سفره‌های آسمانی هلال احمر شرکت کرده‌اند.

وی ادامه داد: پیش بینی می‌شود تا پایان ماه مبارک رمضان بیش از ۱۱۰ سفره آسمانی با کمک‌های خیرین در استان پهن شود.

این مسئول افزود: در این سفره‌ها ایتام، افراد بی‌بضاعت، زنان سرپرست خانوار و کودکان بدسرپرست اطعام می‌شوند.

تمامی هزینه‌های طرح از سوی خیرین تامین می‌شود

وی اضافه کرد: از آنجایی که بودجه هلال احمر محدود است تمامی هزینه‌های طرح توسط خیرین تامین می‌شود و هلال احمر هیچ هزینه‌ای پرداخت نمی‌کند.

وی ادامه داد: علاقه‌مندان می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب ۵۳۴۲۴۲۴۲۲۱ بانک ملت واریز کنند تا طرح مذکور دراستان البرز با وسعت بیشتری برگزار شود.

وی یادآورشد: درحال حاضر معاونت داوطلبان هلال احمر چهار هزار و ۸۰۰ عضو دارد که در چهار بخش مهارت، مشارکت، هدایت و حمایت فعالیت دارند.

معاون داوطلبان هلال احمر استان البرز با شاره به این که کمک فقط کمک مالی نیست گفت: برای این که ثواب اخروی فعالیت داوطلبان هلال احمر استان بیشتر شود در رمضان امسال جمع زیادی از این افراد به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه و با اهدای خون خود زندگی را به نیازمندان هدیه می‌کنند.

گزارش از المیرا اگیر- خبرنگار ایسنا منطقه البرز

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

مدارس را به “کارخانه امتحانات” تبدیل نکنید!

کارشناسان آموزشی انگلیس تاکید دارند که تمرکز افراطی روی امتحانات به اعتماد به نفس و بهداشت روانی دانش‌آموزان در مدارس این کشور آسیب رسانده است.

به گزارش سرویس آموزش و پرورش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کارشناسان در گزارش جدیدی نسبت به افزایش استرس و مشکلات روانیِ دانش‌آموزان در مدارس این کشور به ویژه در زمان برگزاری امتحانات هشدار دادند.

در این گزارش که از سوی «اتحادیه ملی معلمان» در انگلیس منتشر شده تاکید شد: این روزها معلمان در مدارس انگلیس شاهد افزایش بروز اختلالاتی چون، اضطراب، استرس و دیگر مشکلات روانی در بین دانش‌آموزان در تمام گروه‌های سنی و با توانایی‌های مختلف به ویژه در زمان برگزاری امتحانات هستند.

بنابر این گزارش، اکثر دانش‌آموزان انگلیسی به ناراحتی‌ها و مشکلات استرسی مرتبط با امتحانات دچار می‌شوند.

شبکه خبری بی‌بی‌سی منتشر کرد که این گزارش تحت عنوان «کارخانه امتحانات؛ تاثیر ارزیابی دانش‌آموزان بر اساس قدرت پاسخگویی بر کودکان و نوجوانان» می‌افزاید: نتایج نظرسنجی از ۸۰۰۰ معلم نشان داد آموزشی که تنها با هدف گرفتن نمره قبولی ارائه گردد، موجب محدود شدن یادگیری در کودکان می‌شود.

این گزارش که حاصل مطالعات پروفسور «مرین هاچینگز»، محقق دانشگاه «متروپولیتن لندن» است، تاکید دارد که کودکان ۱۰ یا ۱۱ ساله در ایام امتحانات در بحران شدید به سر می‌برند تا جایی که کار به گریه کردن و احساس بیماری نیز می‌کشد.

به نوشته روزنامه گاردین، به گفته هاچینگز، افزایش موارد تشخیص «اختلال بیش فعالی ناشی از نقص توجه» (ADHD) در کودکان از پیامدهای گرایش بیشتر به برگزاری آزمون‌ها و امتحاناتی است که نتایج آنها برای دانش‌آموزان بسیار حیاتی است و در واقع موفقیت‌های این کودکان در سال‌های آتی به طور کامل وابسته به نتایج امتحانات است.

«کریستین بلوئر»، دبیرکل این اتحادیه گفت: یافته‌های مربوط به تجربیات و نگرانی‌های کودکان و محصلان کم سن و سال تکان‌دهنده و گاهی ناراحت‌کننده است. مطالعات در این زمینه از کاهش ارتباط متقابل میان معلم و دانش‌آموز، انعطاف‌پذیری کم معلمان در پاسخگویی به یکایک دانش‌آموزان و افزایش فشار به کودکان برای انجام کارهایی که برای آن آمادگی لازم را ندارند، خبر می‌دهند.

وزارت آموزش و پرورش انگلیس نیز در این خصوص اعلام کرده که برای ارائه خدمات مربوط به بهداشت روانی دانش‌آموزان سرمایه‌گذاری می‌کند. برای این منظور در مدارس مراکز مشاوره دائر خواهد کرد و این کمک‌ها افزون بر سرمایه شامل اجرای پروژه‌های اختصاصی برای کمک به کودکان در جهت بهبود بهداشت روانی‌ آنها می‌شود.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

سند “امنیت زنان وکودکان” آماده ارایه به دولت شد

مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده گفت: سند امنیت زنان و کودکان به‌زودی به امضای وزیر کشور می‌رسد و به دولت ارائه می‌شود.

فهیمه فرهمندپور در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در این باره اظهار کرد: اظهار نظر امور حقوقی وزارت کشور، شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری را دریافت و بررسی کردیم. بخشی از آن‌ها را در سند اعمال می‌کنیم و درباره بخشی از مطالب مطرح شده به دستگاه‌ها پاسخ می‌دهیم چراکه قصد اعمال آن‌ها را نداریم.

به گزارش ایسنا، بر اساس ماده۲۲۷ قانون برنامه پنجم توسعه، دولت مکلف شده است در قالب همکاری بین دستگاهی، دستگاه‌های دولتی تا پایان برنامه پنجم نسبت به تدوین سند ملی امنیت زنان و کودکان در روابط اجتماعی اقدام کند و وزارت کشور مامور انجام این کار است.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

عرضه “قرآن‌های بدون مجوز” در “نمایشگاه کتاب” +اسامی ناشران

به گزارش خبرنگار قرآن و عترت باشگاه خبرنگاران؛عرضه قرآن‌های بدون مجوز در نمایشگاه بین‌المللی کتاب و قرآن یکی از معضلاتی است که با وجود پیگیری‌های مکرر معاونت چاپ و نظارت بر قرآن سازمان دارالقرآن همچنان شاهد آن هستیم به طوری که امسال نیز در بیست‌وهشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب با وجود ارسال نامه مسئولان معاونت نظارت بر چاپ و نشر قرآن کریم برای جلوگیری از تخلف ناشران و عرضه قرآن‌های بدون مجوز، گروه اعزامی از سوی دارالقرآن گزارشی مبنی بر عرضه قرآن‌های اشتباه و بدون مجوز دادند.

  در ادامه اسامی ناشران متخلف می‌آید؛

ناشر: دارالخیرالقرآن‌الکریم

خطاط: عثمان‌طه

مترجم: -

نوع ترجمه: -

قطع: نیم جیبی

تعداد سطر: ۱۵

تعداد صفحات: ۶۰۴

نوبت چاپ: اول

تعداد (تیراژ): ۱۰۰۰۰

تاریخ مجوز: ۹۲٫۷٫۲۷

محل توزیع: راهرو ۲۴ غرفه ۱۸

توضیحات: این قرآن فاقد مجوز نشر است.

ناشر: پارمیس

خطاط: عثمان‌طه

مترجم: مهدی الهی قمشه‌ای

نوع ترجمه: زیر

قطع: جیبی

تعداد سطر: ۱۳

تعداد صفحات: ۶۰۴

نوبت چاپ: اول

تعداد (تیراژ): ۳۰۰۰

تاریخ مجوز: ۸۹٫۱۱٫۱۶

محل توزیع: راهرو ۲ غرفه ۱۲ نام غرفه یادمان فلسفی

توضیحات: این قرآن فاقد مجوز نشر است.

ناشر: امام منتظر(عج)

خطاط: سید عبدالمهدی حسن‌زاده

مترجم: حسین انصاریان

نوع ترجمه: زیر

قطع: جیبی پالتویی بزرگ

تعداد سطر: ۱۴

تعداد صفحات: ۶۰۴

نوبت چاپ: اول

تعداد (تیراژ): -

تاریخ مجوز: -

محل توزیع: راهرو ۱۳ غرفه ۳۶ نام غرفه محیا

توضیحات: ناشر بدون مجوز اقدام به چاپ قرآن کرده است. نشانی نشر: تهران – میدان انقلاب – خ کارگر جنوبی – پاساژ مهستان شماره ۲۵

ناشر: حلم

خطاط: عثمان‌طه

مترجم: مهدی الهی قمشه‌ای

نوع ترجمه: زیر

قطع: جیبی

تعداد سطر: ۱۳

تعداد صفحات: ۶۰۴

نوبت چاپ: اول

تعداد (تیراژ): ۱۰۰۰۰

تاریخ مجوز: ۹۰٫۸٫۱۴

محل توزیع: راهرو ۴ شماره غرفه ۲۲ نام غرفه نگاه آشنا

توضیحات: این قرآن فاقد مجوز نشر است و در شناسنامه ناشر تیراژ ۵۰۰۰۰ جلد ذکر شده در صورتی که تیراژ مجوز چاپ ۱۰۰۰۰ جلد است.

ناشر: حلم

خطاط: عثمان‌طه

مترجم: مهدی الهی قمشه‌ای

نوع ترجمه: زیر

قطع: وزیری

تعداد سطر: ۱۳

تعداد صفحات: ۶۰۴

نوبت چاپ: دوم

تعداد (تیراژ): ۱۰۰۰۰

تاریخ مجوز: ۹۲٫۲٫۲۵

محل توزیع: راهرو ۴ غرفه ۲۲ نام غرفه نگاه آشنا

توضیحات: این قرآن فاقد مجوز نشر است.

ناشر: مبین اندیشه

خطاط: عثمان‌طه

مترجم: مهدی الهی قمشه‌ای

نوع ترجمه: زیر

قطع: وزیری

تعداد سطر: ۱۳

تعداد صفحات: ۶۰۴

نوبت چاپ: دوم

تعداد (تیراژ): ۵۰۰۰

تاریخ مجوز: ۹۳٫۱۲٫۱۱

محل توزیع: راهرو ۴ غرفه ۲۰ نام غرفه نسیم کوثر

توضیحات: این قرآن فاقد مجوز نشر است.

ناشر: نشتا

خطاط: رایانه‌ای

مترجم: مهدی الهی قمشه‌ای

نوع ترجمه: زیر

قطع: وزیری

تعداد سطر: ۱۰

تعداد صفحات: ۱۲۰۳

نوبت چاپ: دوم

تعداد (تیراژ): ۵۰۰۰

تاریخ مجوز: ۹۰٫۴٫۱۴

محل توزیع: راهرو ۳ شماره غرفه ۴۰، نام غرفه سرمایه سخن هزاره دانش

توضیحات: بنا به درخواست ناشر به جهت تغییر چاپخانه مجوز فوق باطل و مجوز مورخ ۹۲٫۱٫۳۱ صادر گردیده لکن ناشر با مجوز باطل شده اقدام به چاپ کرده و مجوز نشر هم دریافت نکرده است.

ناشر: نشتا

خطاط: رایانه‌ای

مترجم: مهدی الهی قمشه‌ای

نوع ترجمه: زیر

قطع: وزیری

تعداد سطر: ۱۰

تعداد صفحات: ۱۲۰۳

نوبت چاپ: دوم

تعداد (تیراژ): ۵۰۰۰

تاریخ مجوز: ۹۲٫۱٫۳۱

محل توزیع: راهرو ۱۰ غرفه ۱۱، نام غرفه مهر امیرالمومنین (ع)

توضیحات: این قرآن فاقد مجوز نشر است.

ناشر: احیاء کتاب

خطاط: عثمان‌طه

مترجم: -

نوع ترجمه: -

قطع: ۱٫۴ جیبی

تعداد سطر: ۱۵

تعداد صفحات: ۶۰۴

نوبت چاپ: اول

تعداد (تیراژ):-

تاریخ مجوز: ۷۹٫۱۰٫۱۹

محل توزیع: راهرو۳ شماره غرفه ۲۷، نام غرفه احیاء کتاب وحدت‌بخش

توضیحات: با یک مجوز ۱۹ بار اقدام به چاپ کرده است.

ناشر: مبین اندیشه

خطاط: عثمان‌طه

مترجم: الهی قمشه‌ای

نوع ترجمه: زیر

قطع: وزیری

تعداد سطر: ۱۳

تعداد صفحات: ۶۰۴

نوبت چاپ: دهم

تعداد (تیراژ): ۲۰۰۰۰

تاریخ مجوز: ۹۱٫۱۰٫۲۵

محل توزیع: راهرو ۳ غرفه ۴۰ نام غرفه سرمایه سخن هزاره دانش

توضیحات: متأسفانه ناشر نوبت چاپ مجوز را تغییر داده و آنچه در قرآن مشخص است حدود ۱۰ بار اقدام به چاپ کرده است.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“پاروی طلایی” قایقرانی جهان به مربی بانوان ایران رسید

مربی تیم ملی قایقرانی بانوان ایران ” پاروی طلایی” قایقرانی جهان را به دست آورد.

به‌ گزارش ‌ایسنا‌، کتایون اشرف، مربی تیم ملی قایقرانی اسلالوم بانوان ایران در مراسم اسکار قایقرانی موفق شد جایزه پاروی طلایی را به دست آورد.

اشرف به همراه “آنو” از نپال به عنوان تیم توسعه قایقرانی به دلیل طراحی برنامه برای گسترش هر‌ چه‌ بیشتر قایقرانی در جهان برنده این جایزه شدند.

مراسم The World Paddle Award دیشب در شهر آگسبورگ آلمان برگزار شد.

مربیانی از آلمان و لهستان نیز کاندیدای دریافت این جایزه بودند.

انتها‌ی‌ پیا‌م

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار ورزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

تبدیل “زمین گودبرداری ازگل” به پارک در پی اعتراض مردم و موافقت شهردار

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران از تبدیل زمین شهرداری به پارک و فضای عمومی در محله ازگل خبرداد.

اقبال شاکری در گفت‌وگو با خبرنگار«شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اعلام خبر موافقت شهردار تهران به تبدیل گودبرداری ازگل به پارک عمومی گفت: در پی اعتراضات مردم محله ازگل به ساخت و ساز شهرداری در خیابان باران که گذر عمومی بود، روز گذشته دیداری با اهالی و شهرداری منطقه یک داشتیم.

وی با اشاره به تماس تلفنی‌اش با قالیبافت برای حل مشکل مردم محله ازگل گفت: قالیباف نیز از تبدیل این گودبرداری به فضای سبز استقبال کرده و عنوان داشت که از این موضوع حمایت خواهد کرد.

رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران با بیان اینکه براساس طرح تفصیلی این گذر در پهنهR121 قرار دارد، ادامه داد: در بررسی‌ها مشخص شد قرار است از این محل تاسیسات شهری عبور می کند و از سویی دیگر در دید مردم محله این قطعه زمین به عنوان محل گذر و عبور شناخته شده بود، درحالیکه این زمین جزو املاک شهرداری بوده و علارغم اینکه می‌توانست در این محل ساخت و ساز انجام دهد، اما شهردار تهران برای تبدیل این محل به پارک موافقت کرد.

شاکری با بیان اینکه امیدوارم با مساعدت شهردار منطقه یک این پروسه تسهیل یابد گفت: به دلیل تراکم بالای این منطقه، ساخت و ساز جدید جلوه خوبی نداشت و برهمین اساس قرار است که این زمین به فضا و پارک عمومی تبدیل شود.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“کمیته بحران سینمای ایران” تشکیل می‌شود

«مهم‌ترین نتیجه جلسه دیدار شورای عالی تهیه‌کنندگان با رییس سازمان سینمایی تفاهم برای تشکیل” کمیته بحران سینمای ایران” است.»

علیرضا داودنژاد کارگردان و تهیه‌کننده سینما در پاسخ به سوال ایسنا درباره جزییات جلسه‌ای که طی چند روز گذشته اعضاء شورایعالی تهیه‌کنندگان با حجت‌الله ایوبی داشتند با بیان این مطلب برای بخش سینمایی ایسنا نوشت: «در این جلسه دلایل ناتوانی سینمای ایران برای جذب سرمایه‌های مردمی و فقدان رونق در بخش خصوصی ناشی از “ناامنی در بازار سینمای کشور” ارزیابی شد و مقرر گردید “کمیته بحران سینمای ایران” تشکیل شود و به مسایلی نظیر موضوعات زیر رسیدگی کند:

الف-سینمای ایران و محرومیت از بازار تلویزیونی

ب-سینمای ایران و تاراج مخاطبان و دارایی‌ها در بازار ماهواره‌ای

ج-سینمای ایران و نمایش‌های غیرقانونی

د-سینمای ایران وسرقت،قاچاق وتکثیر غیرمجاز دربازار نمایش خانگی

ه-سینمای ایران وسالن‌های نمایش حوزه

و-سینمای ایران وشهرداری‌ها

ز-سینمای ایران و وزارتخانه‌ها و نهادهای دولتی

و زمینه‌های دیگری که در پیوند باناامنی دربازار سینمای ایران و تاثیرات سوء ‌آنها بر منظومه تهیه،تولید،توزیع ونمایش قابل مشاهده و بررسی است.»

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“چند متر مکعب عشق” در هفت‌سین سینمایی نادر فلاح

“نادر فلاح” بازیگر سینما در گفتگو با خبرنگار سینما باشگاه خبرنگاران در خصوص چیدن هفت‌سین سینمایی گفت: در هفت‌سین سینمایی‌ام هفت فیلمی را می‌گذارم که همیشه دوستشان داشتم و “توتسی” به خاطر بازی داستین‌ هافمن، چند متر مکعب عشق که تأثیر زیادی در زندگی هنری من گذاشت و فیلم “رقصنده در تاریکی” از جمله‌ی آن هفت فیلم هستند.

وی ادامه داد: اولین عیدی‌ام را در طول زندگی، از پدر و مادرم گرفتم و اولین عیدی را به خواهر کوچکم دادم.

“فلاح” در خصوص بهترین و بدترین اتفاق زندگی‌اش در سال ۹۳ بیان کرد: بهترین اتفاق در سال ۹۳ برای من فیلم “چند متر مکعب عشق” بود چون از ابتدا که درگیر این فیلم شدم فیلم را همه‌جوره دوست داشتم و می‌دانستم که تأثیر خوبی خواهد داشت و خدا را شکر می‌کنم که بدترین اتفاق نداشتم.
 
این بازیگر در پایان گفت: آرزو می‌کنم در سال ۹۴ فیلم‌های درخشان، نفس‌گیر و لذت بخشی ساخته شود چون سینمای ایران توانایی این را دارد که خیلی بزرگتر از این باشد.

 
انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“پاتریشیا آرکت” بهترین بازیگر زن مکمل شناخته شد

به گزارش خبرنگار سینمای جهان باشگاه خبرنگاران؛ آکادمی علوم و هنرهای سینما در هشتاد و هفتمین
مراسم جوایز اسکار از بهترین‌های صنعت سینما در ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ تقدیر می‌کند.
این مراسم در تاریخ ۲۲ فوریه ۲۰۱۵ در سالن تیه‌تر دالبی هالیوود در لس‌انجلس برگزار
می‌شود. این مراسم به تهیه‌کنندگی “نیل مرون” و “کریگ زادان”
در آمریکا توسط شبکه ای‌بی‌سی به صورت زنده پخش می‌شود.

“نیل پاتریک هریس” کمدین تلویزیون و
سینمای آمریکا امسال برای اولین بار مجری مراسم اسکار است.

فهرست برگزیدگان هشتادوهفتمین آکادمی اسکار از این قرار است:

*بهترین بازیگر
زن مکمل

برگزیده: پاتریشیا
آرکت، پسربچگی

 نامزدها: 

لارا درن،
وحش

اما استون،
مرد پرنده‌ای

مریل
استریپ، به سوی جنگل

کیرا
نایتلی، بازی تقلید

*بهترین صداگذاری

برگزیده: تک‌تیرانداز آمریکایی

نامزدها:

مرد پرنده‌ای

هابیت:مبارزه پنج ارتش

در میان ستارگان

شکست ناپذیر

* بهترین میکس صدا

برگزیده: شلاق

 نامزدها:

تک‌تیرانداز آمریکایی

مرد پرنده‌ای

در میان ستارگان

شکست ناپذیر

* بهترین بازیگر
مکمل مرد

برگزیده: جی کی
سیمونز، شلاق

نامزدها:

رابرت
دووال، قاضی

ایتان هاوک،
پسربچگی

ادوارد
نورتون، مرد پرنده‌ای

مارک
رافالو، شکارچی روباه

* بهترین فیلم
خارجی سال

برگزیده: آیدا،
لهستان به کارگردانی “پاول پاولیکوفسکی”

نامزدها:

لویاتان،
روسیه

نارنگی‌ها،
استونی

تیمبوکتو، موریتانی

داستان‌های وحش، آرژانتین

* بهترین فیلم
کوتاه مستند

برگزیده: خط بحران:
وتران پرس ۱

نامزدها:

جوآنا

نفرین ما

دروگر

زمین سفید

* بهترین فیلم کوتاه اکشن
زنده

برگزیده: تماس تلفنی

نامزدها:

آیا

بوگالو

لامپ کره‌ای

پروانه

* بهترین طراحی لباس

برگزیده: هتل بزرگ بوداپست، میلنا کانونرو 

نامزدها:

فساد ذاتی

به سوی جنگل

شریر

آقای ترنر

* بهترین چهره‌پردازی

برگزیده: هتل بزرگ بوداپست، فرانسیس هانون و مارک کولیر

نامزدها:

شکارچی روباه

نگهبانان کهکشان

خبر در حال تکمیل است….

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

رقابت داغ بالانشینان گروه “الف” لیگ دسته یک فوتبال

هفته چهاردهم لیگ دسته یک فوتبال فردا در حالی برگزار می‌شود که رقابت داغی میان تیم‌های بالای جدولی در هر دو گروه وجود دارد.

به گزارش ایسنا، هفته چهاردهم لیگ دسته یک فوتبال (جام آزادگان) فردا در دو گروه «الف» و «ب» برگزار خواهد شد که در حساس ترین بازی از گروه «الف» از ساعت ۱۴:۴۵ ایران جوان بوشهر میزبان فجر‌سپاسی شیراز خواهد بود. فجر سپاسی ۱۸ امتیازی که طی هفته‌های گذشته روند بسیار خوبی را داشته است، هم اکنون در جایگاه ششم جدول قرار دارد و در صورت پیروزی در این دیدار امیدهای خود را برای بازگشت به لیگ برتر افزایش خواهد داد.

در دیگر بازی حساس این هفته نساجی مازندران که با ۱۹ امتیاز در رده چهارم جدول قرار دارد، از ساعت ۱۴:۱۵ میزبان آلومینیوم هرمزگان رده پنجمی خواهد بود.

همچنین در هفته‌ای که تیم‌های بالانشین جدول گروه «الف» به مصاف هم خواهند رفت،‌ از ساعت ۱۴:۴۵ فولاد اهواز صدرنشین در زمین خود رو در روی گیتی پسندی خواهد بود که با ۱۷ امتیاز در رده هفتم قرار دارد و در اندیشه باقی ماندن در کورس قهرمانی است.

در گروه «ب» نیز از ساعت ۱۴:۱۵ تیم صدرنشین مس رفسنجان میهمان داماش گیلان خواهد بود. مس رفسنجان که سیاه جامگان مشهد را با ۳ امتیاز اختلاف در تعقیب خود می‌بیند در این دیدار به پیروزی نیاز دارد تا فاصله خود را با دیگر مدعیان حفظ کند. داماش گیلان نیز ۱۵ امتیازی است و با توجه به اینکه خطر سقوط را احساس می‌کند به سه امتیاز این دیدار نیاز مبرم دارد.

در دیگر بازی حساس این گروه از ساعت ۱۴ سیاه جامگان مشهد میزبان شهرداری تبریزی خواهد بود که با هدایت خداداد عزیزی در اندیشه فرار از خطر سقوط است.

هم‌چنین از ساعت ۱۴:۳۰ شهرداری بندرعباس که با ۱۱ امتیاز در رده دهم جدول جای دارد، در خانه خود به مصاف پاس همدان رده سومی خواهد رفت.

در مصاف دیگر تیم‌های بالانشین نیز از ساعت ۱۴:۱۵ پارسه تهران که ۱۵ امتیاز در رده پنجم قرار دارد، در خانه پذیرای نفت آبادان رده چهارمی خواهد بود.

** برنامه سایر بازی‌های هفته چهاردهم لیگ دسته یک به شرح زیر است:

گروه «الف»

مس کرمان – تربیت نوین یزد ۱۴:۱۵

نفت و گاز گچساران – نیروی زمینی ۱۴:۱۵

شهرداری اردبیل – استقلال اهواز ۱۴:۱۵

گروه «ب»

گل گهر سیرجان – راهیان کرمانشاه ۱۴:۱۵

هم‌چنین بازی دو تیم فولاد یزد و اتکا گرگان به دلیل کنار گذاشته شدن اتکا از مسابقات برگزار نخواهد شد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار ورزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

رفع مشکل تابعیت “زنان” ایرانی دارای همسر افغان

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ،شهیندخت مولاوردی در دیدار خود با خبرنگاران زن افغان که امروز در
معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، افزود: رفع مشکل
بی‌تابعیتی زنان ایرانی که به ازدواج مردان افغان در می‌آیند در دولت‌های
مختلف مطرح بوده و حتی مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه کار کرده است.
ما مجددا این موضوع را بررسی و گزارشی درباره آن به رییس جمهور ارائه
کردیم؛ این مشکل حتی در سفر هیات دولت به سیستان و بلوچستان نیز مطرح شد.

وی همچنین درباره نحوه حمایت از صنایع دستی زنان در ایران گفت: در بسیاری
از استان‌های ایران این صنایع تولید می‌شود اما از نظر حمایت، بازاریابی و
فروش آنها وضع مطلوبی نداریم و برای رفع این مشکل در حال انجام برنامه‌ریزی
هستیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده تاکید کرد: این برنامه‌ریزی‌ها
شامل همه زنان ایرانی می‌شود، البته زنان افغان نیز مدنظر ما هستند چراکه
جزو جامعه ما شده‌اند.

مولاوردی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: درهای کشورهای ما به روی کشور
برادر افغانستان باز است و امیدواریم مناسبات و روابط ما روز به روز
مستحکم‌تر شود.

وی با اشاره به سفر خبرنگاران افغان همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی
اظهار کرد: در ۳۶ سال اخیر زنان ایرانی همانند خواهران افغان خود در همه
عرصه‌ها حضور داشته‌اند و آنان چه در پیروزی انقلاب اسلامی و چه در دوران
جنگ تحمیلی و بعد از آن حضور موثری داشتند. زنان و دختران افغان نیز تقریبا
وضعیت مشابهی دارند و در هر برهه‌ای که کشور افغانستان نیازمند حضور آنان
بود زنان و دختران حاضر شدند و تاثیرگذار بودند.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه زمینه‌های بسیار
خوبی برای همکاری‌ها و اجرای برنامه‌های مشترک با کشور افغانستان داریم،
تاکید کرد: زبان، تاریخ، دین و زمینه‌های فرهنگی بین دو کشور مشترک است و
از نظر چالش‌ها و مسائل نیز اشتراکات زیادی داریم و می‌توانیم آنها را با
کمک هم حل کنیم و به جهانیان برای بهبود وضعیت زنان و تحکیم خانواده راهکار
دهیم.

مولاوردی در زمینه برگزاری اجلاس پکن ۲۰+ در اسفندماه اظهار کرد: ما در
انجام برنامه‌ریزی برای حضور در این اجلاس هستیم و امیدواریم بتوانیم در
حاشیه این اجلاس برنامه‌های مشترکی با کشور افغانستان داشته باشیم.

وی با اشاره به وجود خشونت و افراطی‌گری در منطقه تصریح کرد: در حال حاضر
خشونت و افراطی‌گری به نام دین وجود دارد و در این شرایط لازم است
همکاری‌های مشترکی با یکدیگر داشته باشیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران
افغان در زمینه علل حضور کمرنگ حوزه زنان ایران در افغانستان گفت: باید
دلایل این امر را بررسی کنیم، اما برای اجرای برنامه‌های مشترک بین دو کشور
اعلام آمادگی می‌کنیم.

مولاوردی درباره وضعیت خشونت علیه زنان در ایران گفت: ما در این زمینه
برنامه‌های زیادی داشتیم، مطالعات و پژوهش‌هایی در زمینه کاهش خشونت علیه
زنان انجام دادیم و حتی پیشنهاد ایجاد مرجع ملی در این زمینه ارائه شده
است. در حال حاضر لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در کمیسیون لوایح
دولت قرار دارد و جلسات اولیه مربوط به آن تشکیل شده است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های قانونی ایران برای مقابله با خشونت علیه زنان
گفت: قوانین خوبی در چارچوب قانون مجازات اسلامی و قانون تعزیرات داریم که
پاسخگوی نیازهاست، ولی وجود یک قانون خاص می‌تواند بازدارنده باشد و تدابیر
قانونی، حمایتی و حفاظتی از زنان را شامل شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده درباره وجود خانه‌های امن در
ایران گفت: سازمان بهزیستی ایران، سازوکارهایی مشابه با خانه‌های امن
افغانستان دارد ولی این سازوکارها به تناسب ویژگی‌های قومی مذهبی باید
گسترش یابد.

مولاوردی در پاسخ به پرسش دیگری در زمینه حضور مردان در معاونت امور زنان و
خانواده نهاد ریاست جمهوری اظهار کرد: در سطح مدیران و معاونان، زنان
فعالیت می‌کنند اما این به معنای مخالفت ما با حضور مردان نیست و اگر لازم
باشد از حضور مردان نیز استفاده می‌کنیم. البته لازم است آنان نیز در
معاونت امور زنان حضور داشته باشند چراکه مشارکت زنان و مردان برای پیشرفت
اهداف موثر است.

افزایش دو برابر بودجه زنان در لایحه بودجه سال ۹۴

وی درباره بودجه معاونت امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری اظهار کرد:
این معاونت دستگاه اجرایی نیست و بودجه آن در حد هماهنگی، سیاست‌گذاری و
پیگیری وظایف دستگاه‌هاست. البته در لایحه بودجه سال آینده بودجه معاونت
امور زنان و خانواده دو برابر شده است و امیدواریم در مجلس این میزان بودجه
تصویب شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به پرسش دیگری در زمینه
اقدامات معاونت امور زنان در زمینه کاهش خشونت اظهار کرد: آمادگی داریم که
تجارب خود را در اختیار دوستان افغان قرار دهیم البته سال‌های قبل
تفاهم‌نامه‌ای انجام شد و اگر برنامه اجرایی این تفاهم‌نامه تدوین شود در
زمینه‌های مختلف می‌توانیم برنامه‌ریزی‌هایی انجام دهیم و هیات‌ها،
سازمان‌های مردم نهاد و کارآفرینان زن بین دو کشور تبادل شوند.

مولاوردی افزود: لازم است به آموزش و توانمندسازی زنان توجه کنیم چراکه این
دو موضوع کلید توسعه است. تا زمانی که زنان به آموزش و توانمندسازی مسلح
نباشند، نمی‌توانند در توسعه و پیشرفت جوامع نقش خود را ایفا کنند.

مولاوردی در ادامه گفت: توانمندسازی موتور محرک جامعه است، البته باید در
کنار آموزش، رفاه، مشارکت و کنترل قرار گیرد. در این شرایط زنان توانمند
می‌شوند و می‌توانند نقش خود را در جامعه و خانواده ایفا کنند.

وی با اشاره به برنامه‌های دولت یازدهم گفت: در این دولت در جهت اجرای
برنامه‌هایی تلاش می‌کنیم که براساس آنها زنان بتوانند نقش‌های مختلف خود
را ایفا کنند و همزمان احساس کارآمدی و تاثیرگذاری در همه این امور را
داشته باشند. علاوه بر آن در زمینه برنامه ششم توسعه تلاش می‌شود که جایگاه
مناسب و شایسته‌ای برای زنان و خانواده در نظر گرفته شود.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به پرسشی درزمینه ثبت
ازدواج در ایران اظهار کرد: براساس قانون در ایران، باید ازدواج‌ها ثبت
شود. البته ممکن است در برخی مناطق مرزی اینگونه عمل نشود.

مولاوردی اضافه کرد: برخلاف گذشته برخی جوانان پس از ازدواج به دفاتر اسناد
رسمی به منظور تنظیم شروط ضمن عقد مراجعه می‌کنند و در این زمینه سند رسمی
تنظیم می‌شود. این کار به تدریج در حال تبدیل شدن به یک فرهنگ است.

وی افزود: ما بررسی‌های خود را در زمینه‌های ثبت ازدواج آغاز کردیم و
گزارش‌های لازم را دریافت کرده‌ایم و در حال برنامه‌ریزی برای ریشه‌کنی ثبت
نشدن ازدواج در برخی نقاط کشور هستیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده افزود: در زمینه ثبت ازدواج موارد
حقوقی و فقهی خوبی داریم و می‌توانیم در این زمینه تجربیات خود را با کشور
افغانستان تبادل کنیم.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه علل و اشکال خشونت
خانگی در ۲۸ استان کشور بررسی شده است، گفت: هر کشوری متناسب با شرایط و
ویژگی‌های خود لازم است این موضوع را بررسی کند. افغانستان نیز نیاز به
پروژه‌ای ملی برای بررسی خشونت خانگی در کشور خود را دارد و انجام چنین
پروژه‌هایی می‌تواند در انجام سیاست‌گذاری‌ها موثر باشد.

مولاوردی با بیان اینکه در کشور ایران ۳۰۰ هزار دانش‌آموز و ۴ هزار دانشجوی
افغان حضور دارند، اظهار کرد: ما تلاش می‌کنیم میزبان خوبی برای این
دانش‌آموزان و دانشجویان باشیم. در ایران سازمان‌های مردم‌نهادی مانند
انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده فعال هستند که به اقدامات انجام شده
برای پناهندگان نظارت می‌کنند.

 در ادامه این مراسم، فاطمه اشرفی مدیرعامل انجمن حمایت از
زنان و کودکان پناهنده اظهار کرد: امیدواریم که بتوان از تجارب موجود و
دسترسی به حقوق حقه زنان در منطقه استفاده کرد. ایران و افغانستان از جمله
موضوعات مهم منطقه و جامعه بین‌المللی هستند و اشتراکات اجتماعی، فرهنگی و
تاریخی آنان می‌توانند دلایل قانع‌کننده‌ای به منظور افزایش تعاملات این دو
کشور باشد. هم‌زبانی و هم‌فرهنگی این دو کشور نیز مزید علت است.

وی با اشاره به دولت‌های ایران و افغانستان اظهار کرد: تشکیل دولت وحدت ملی
در افغانستان همزمان با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در ایران را
می‌توان به فال نیک گرفت و از آن برای افزایش ارتباطات زنان دو کشور بهره
جست و در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داد.

/انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در مطالب جالب ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“داعش” قیمت این خانه‌ها را پایین کشید

 به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ، نام گروهک ترویستی داعش از سال گذشته میلادی بر سر زبان‌ها افتاد. “داعش” مخفف عبارت ” دولت اسلامی عراق و شام” است که کشورهای اسلامی با نام داعش از این گروهک تروریستی اسم می برند اما دیگر کشورهای جهان این گروهک را با نام “ISIS” مخفف عبارت ” islamic state of iraq and syria” می‌شناسند.

داعش قیمت این خانه‌ها را پایین کشید 
انتشار اخبار،فیلم‌ها و تصاویر این گروهک ترویستی در رسانه‌ها باعث انزجار عمومی مردم جهان نسبت به این نام و این گروه نظامی شد. به گزارش «دیلی میل» همنام بودن یکی از خیابان های جنوب غرب شهر لندن با اسم این گروه تروریستی تاثیر عجیبی رو قیمت خانه‌های این خیابان گذاشته است. و احتمالا فروشندگان خانه های خیابان ISIS لندن با وجود قیمت گذاری پایین سخت بتوانند خانه هایشان را بفروشند.

داعش قیمت این خانه‌ها را پایین کشید 
با وجود اینکه اسم این خیابان از ” الهه ایزیس” یکی از الهه‌های محبوب یونان باستان گرفته شده است، اما در حال حاضر معنی این کلمه کاملا برای مردم متفاوت شده است. امروز کمتر کسی با شنیدن این نام یاد این الهه می افتد و بیشتر نام این گروهک تروریستی را یادآور می شود.
 
داعش قیمت این خانه‌ها را پایین کشید 
این اتفاق در حالی برای این خیابان افتاده که این محله تنها ۱۲ دقیقه با مترو تا مرکز شهر لندن فاصله دارد.
 انتهای پیام/ض
منبع: مجله مهر

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در مطالب جالب ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

درگیری خونین “شرور متجاوز” در مرخصی از زندان/ حال ۳ مجروح وخیم است

 
وی اظهار کرد: ماموران پس از بررسی های لازم متوجه شدند دو گروه از اراذل و اوباش با استفاده از سلاح سرد به شدت با هم درگیر شده و یکدیگر را مورد ضرب و جرح قرار داده اند.
 
جوزی یادآورشد : با اقدام سریع ماموران پلیس برای مقابله با این اراذل و اوباش درگیر هفت نفر از آنها در محل دستگیر و تعدادی نیز متواری شدند که پیگیری لازم برای دستگیری آنها آغاز شده است.
 
وی بااشاره به اینکه سرکرده این اراذل و اوباش به اتهام آدم ربایی و تجاوز به عنف در مرخصی از زندان مرتکب این جرم شده است، تصریح کرد: حال عمومی سه نفر از عوامل این درگیری به علت شدت جراحات وارده وخیم گزارش شده است که هم اکنون در بیمارستان بستری هستند.
 
جوزی با بیان اینکه اقدام به موقع و دستگیری اشرار درگیر شده در کمتر از چند ساعت از سوی نیروی انتظامی قدردانی شهروندان را در پی داشته است. گفت: همکاری مردم با پلیس زمینه ارتکاب جرم را از مجرمان سلب و امنیت و آسایش خانواده ها را تضمین می کند.
 
وی تاکید کرد : پلیس قاطعانه با اخلالگران و برهم زنندگان نظم و امنیت جامعه برخورد خواهد کرد و در این رابطه نیازمند حمایت و مشارکت آگاهانه شهروندان است.
 
جوزی همچنین از خانواده ها خواست نظارت بیشتری بر رفتار فرزندان خود داشته باشند و در صورت مشاهده چنین تحرکات و هر گونه اقدامات اوباشگرانه بلافاصله با مرکز فوریت های پلیسی تماس بگیرند.

“مخاطبان گرامی می‌توانید از طریق آدرس اینترنتی havades@yjc.ir مشکلات انتظامی خودتان را برای ما ارسال کنید.”

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“جعفری جلوه” را دائره المعارف فرهنگ و رسانه می دانم

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شبکه دو،آئین تکریم و معارفه مدیر شبکه دو عصر امروز، ۶ دی با حضورعلی اصغر پورمحمدی معاون سیما، رضا پورحسین قائم مقام معاونت سیما، علیرضا برازش و جمعی از مدیران گروه های تولیدی، هنرمندان و تهیه کنندگان تلویزیون در آمفی تئاتر این شبکه برگزار شد.
 
در این آئین علی اصغر پور محمدی گفت: شبکه دو یکی از شبکه های مهم و قدیمی سیماست که مدیران بسیار خوبی داشته است.
 
وی افزود:  شبکه دو در این سالها با مدیریت برادر آزاده و سرافراز آقای بخشی زاده و حضور مدیران خوب، متعهد و مومن اداره شده و پس از این نیز از توان بالای ایشان در بخش کودک استفاده خواهیم کرد.   
 
معاون سیما گفت: مهندس جعفری جلوه را از زمستان ۶۲ ، زمانی که مدیر رادیو نمایش بودند، می‌شناسم، ایشان مدیر فرهنگی و خوش‌اخلاقی هستند و من همیشه به ایشان به عنوان یک دانشمند، نظریه پرداز و دائره المعارف فرهنگ و رسانه نگاه کرده و خواهم کرد.
 
وی افزود: جعفری جلوه فردی مبتکر و باتجربه است و انشالله در این شبکه نیز با تلاش و کار زیاد موفق خواهد بود.
 
پور محمدی گفت: هرگز در زندگی نگاه رئیس و مرئوسی به دیگران نداشتم و امروز هم خود را عضو کوچکی در جمع مدیران  خادم رسانه می دانم و امیدوارم با همکاری همه دوستان  بتوانیم به رسانه ای پر بیننده تر و جذاب تر دست پیدا کنیم.
 
در ادامه محمدرضا جعفری جلوه، مدیر شبکه دو نیز گفت: جا دارد به برادر ارجمندم علی بخشی زاده برای همت بلند و مسئولیت بزرگی که به عهده داشتند خدا قوت بگویم و ایشان پس از این نیز به مدد رسانه های اصیل  خواهند رسید.
 
وی  با بیان اینکه بهانه این محمل تصویر یک بازگشت است، افزود: بازگشت به گذشته و موقعیت‌های پیشین معانی مختلفی دارد، برخی آنرا عقب‌گرد می‌پندارند اما از آن می‌توان به مثابه یک موهبت تفسیر دیگری هم داشت. یافتن فرصت مجدد یا عمر دوباره برای خدمت به نوعی تفسیر این موهبت است.
 
جعفری جلوه ادامه داد: بازگشت به شبکه دو پس از قریب به ۲۰ سال برای من عمری دوباره است تا با تکیه بر تجارب، عبرت و حکمت‌های بدست آمده در زمان سپری شده، خدمتگذاری کنم و برای این موهبت به درگاه خداوند سپاسگزار و شاکرم.
 
وی با تشکر از اعتماد سرافراز و پورمحمدی به وی تصریح کرد: بازگشت به جمع یاران قدیمی سیما برای من شوق انگیز است، یارانی که یکبار در گذشته برای عبور کشور از تنگناها و چالش های سخت با درک درست و کارکرد رسانه و اقتضاء شرایط و با عمل هوشمندانه و صبر و درک زیباشناسانه اصول و ارزش‌ها به مدد حق ناممکن را به سهم خود ممکن ساختند.
 
جعفری جلوه گفت: امروز رسانه نیازمند طرحی نو و زمانه ما نیازمند رسانه توانمند است، از خداوند توفیق درک این طرح و توان پاسخگویی به نیاز زمان را طلب می‌کنم.
 
علی بخشی‌زاده، مدیر سابق شبکه دو و مدیر شبکه پویا نیز گفت: روزهای تلخ و شیرین بسیاری را در کنار دوستان رسانه ای خود گذراندم و همواره تلاشمان این بود که هویت شبکه دو را حفظ کنیم و در این راه نیز تا آنجا که توانستیم موفق بودیم.
 
وی افزود:  رسانه ملی در سالهای گذشته با فراز و نشیب های بسیاری همراه بود، زمانی که مسئولیت شبکه دو را عهده دار شدم فقط ۳۰ قسمت سریال در شبکه دو موجود بود، اما امروز که این شبکه را ترک می کنم، بیش از ۲۳۵ قسمت سریال در این شبکه وجود دارد.   
 
وی ادامه داد: این شبکه تغییرات ساختاری را پشت سر گذاشت و ما کارهای زیادی کردیم و به نوعی کارگری کردیم.
 
همچنین در آئین تودیع و معارفه مدیر شبکه دو رضا انصاریان تهیه کننده پیشکسوت تلویزیون، مریم جلالی مدیر گروه خانواده و  بصائری مدیر گروه تولید این شبکه به بیان دغدغه های خود پرداختند.
 
بخشی زاده با اشاره به مسئولیت جدیدش در شبکه پویا نیز گفت: امیدوارم توفیق داشته باشیم با چشم باز برای کودکان این کشور هدفگذاری و برنامه ریزی کنیم و بتوانیم سازندگان کشور را به سمت اهداف جمهوری اسلامی بسیج بکنیم.
 
در این مراسم جمعی از تهیه کنندگان تلویزیون و اهالی سینما مانند محمدحسین لطیفی، رضا جودی، رضا انصاریان، فرید فرخنده کیش، مهدی مسعودشاهی، سیاوش حقیقی، حمیدرضا دیبایی، اصغر پورهاجریان وعلیرضا سبط احمدی، علیرضا آقایی، مسلم آقاجانزاده، … حضور داشتند.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

نمایشگاه “طلوع” استاد جواهر پور برگزار شد

“فرزانه دانش” مدیر نگارخانه “پردیسان” در گفتگو با خبرنگار تجسمی باشگاه خبرنگاران گفت: نگارخانه “پردیسان” تاکنون میزبان نمایشگاه‌های متعددی از آثار هنرمندان بوده است.
 
وی
افزود: نگارخانه “پردیسان” پس از برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته میزبان
نمایشگاهی از آثار هنرمندی برجسته و شهیر است و در واقع در آن مجموعه‌ای از
آثار استاد جواهرپور به نمایش در می‌آید.
 
وی تصریح کرد: این
استاد برجسته خوشنویسی کشورمان بخشی از آثار خود را که با موضوعاتی چون
امام حسین (ع)، عاشورا، حضرت زینب (س) و پیامبر اکبرم (ص) خلق کرده، برای
نمایش به نگارخانه “پردیسان” ارائه داده است.
 
مدیر نگارخانه
“پردیسان” بیان کرد: این هنرمند برجسته خوشنویسی که به شیوه نستعلیق خلق
اثر کرده، تزیین تعدادی از آثار خود را نیز انجام داده است.
 
دانش
تصریح کرد: در کنار تابلوهای نستعلیق،‌ تعدادی از تابلوهای این استاد که به
صورت خط ناخنی کار شده نیز به نمایش گذاشته شده است.
 
وی عنوان کرد: این نمایشگاه که با عنوان “طلوع” از ۲۶ آذر برای بازدید کنندگان دایر شده، تا ۵ دی نیز ادامه دارد.
 

انتهای پیام/رس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

سوالات “یک فنجان چای “چهارچوب مشخصی دارد

“حامد مرادیان” نویسنده برنامه تلویزیونی “یک فنجان چای” درگفتگو با خبرنگار رادیو وتلویزیون باشگاه خبرنگاران درباره روند نگارش متن و سوالات در این برنامه گفت: معمولا قبل از هر برنامه با هر سه مهمان تماس می گیرم و در گفت و گو با آنها سعی می کنم کدهایی بگیرم تا بتوانم درباره مهمان به تحقیق بپردازم. به نکاتی خصوصی در زندگیشان پی ببرم. این اتفاق به ویژه درباره مهمان چهره برنامه اتفاق می افتد. چراکه زندگی خصوصی آنها برای مردم جذابیت دارد و از طرفی پیدا کردن این اطلاعات برای من هم ساده تر خواهد بود اما درباره مشاغل و نخبه ها بیشتر سعی می کنم از کدهایی که از صحبت هایشان می توان برداشت کرد، استفاده کنم. 

وی درباره جنس سوالات این برنامه و تناسب آن با بخش های مختلف گفت و گو ادامه داد: سعی می کنم تا سوالات طنز و جالب با هر مهمان مطرح شود. البته این سوالات بسته به مهمان برنامه متفاوت است و این جنس سوالات بیشتر در گفت و گو با مهمان هنرمند یا ورزشکار مطرح می‌شود و تا نخبه و مخترع حاضر در برنامه. در گفت و گو با نمایندگان مشاغل هم به مشکلات صنفی آنها، علایق، قوانین جدید در شغل شان سر می زنم و صحبت با نخبگان هم درباره سوابق تحصیلی و علمی، طرح های مطالعاتی و تحقیقاتی و همچنین دستاوردهایشان و این که آیا در جامعه ایران جواب می دهد یا نه، ادامه پیدا می کند. 

تهیه کننده برنامه “اینجا شب نیست” افزود: همچنین رسیدن به رازهای موفقیت در ساختار کلی برنامه و این که مهمانان برنامه دلایل موفقیت خود را چه می دانند، در رسیدن به آن به چه کسانی وابسته بوده اند و چه شرایطی را برای رسیدن به موقعیت فعلی شان پشت سر گذاشته اند همگی نکاتی است که تلاش می شود در طرح سوالات به آنها برسیم و برای بینندگان تحلیل کنیم. به طور کلی تلاش می کنم تا سوالات آغاز و سرانجامی داشته باشند و از نقطه ای شروع و به نقطه ای دیگر برسند.

این برنامه به سفارش گروه اجتماعی شبکه سه سیما و با اجرا و تهیه کنندگی شاهین جمشیدی عصر روزهای یکشنبه و سه شنبه از این شبکه پخش می شود و عوامل زیر در تهیه و تولید آن مشارکت دارند: سایر عوامل این برنامه نیز عبارتند از: مدیر تولید: محمدرضا نورهاشمی، دستیار تهیه: بهنام آسایش، پژوهشگر و روابط عمومی: رکسانا قهقرایی.

انتهای پیام/ اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

نویسنده “هری پاتر” به طرفدارانش هدیه سال نو می‌دهد

به گزارش خبرنگار سینمای جهان باشگاه خبرنگاران، به نقل از “استاراکتو” جی کی رولینگ، خود را آماده می کند، تا به طرفدارانش هدیه‌ای شگفت انگیز برای سال نو اهدا کند.

این نویسنده افسانه‌های موفق تصمیم گرفته تا طرفدارانش را با انتشار ۱۲ خبر جدید، خوشحال کند.

قبلا یک بار دیگر هم این کار را از طریق سایت “پاتر مور دات کام” برای هالوین انجام داده بود.

بر اساس تقویم سنتی مسیحی ، یک ماه قبل از میلاد مسیح تا شب سال نو هر روز یک خبر در این سایت در ارتباط با داستان‌های هری پاتر منتشر خواهد شد.

اولین خبر در تاریخ ۱۲ دسامبر و در سایت یک بعد از ظهر به وقت لندن منتشر خواهد شد.

بسیاری حدس می زنند که بیشتر این ۱۲ خبر درباره شخصیت “راگومای فوی” خواهد بود.

 
انتهای پیام/ اس
 

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

نویسنده “هری پاتر” به طرفدارانش هدیه سال نو می‌دهد

به گزارش خبرنگار سینمای جهان باشگاه خبرنگاران، به نقل از “استاراکتو” جی کی رولینگ، خود را آماده می کند، تا به طرفدارانش هدیه‌ای شگفت انگیز برای سال نو اهدا کند.

این نویسنده افسانه‌های موفق تصمیم گرفته تا طرفدارانش را با انتشار ۱۲ خبر جدید، خوشحال کند.

قبلا یک بار دیگر هم این کار را از طریق سایت “پاتر مور دات کام” برای هالوین انجام داده بود.

بر اساس تقویم سنتی مسیحی ، یک ماه قبل از میلاد مسیح تا شب سال نو هر روز یک خبر در این سایت در ارتباط با داستان‌های هری پاتر منتشر خواهد شد.

اولین خبر در تاریخ ۱۲ دسامبر و در سایت یک بعد از ظهر به وقت لندن منتشر خواهد شد.

بسیاری حدس می زنند که بیشتر این ۱۲ خبر درباره شخصیت “راگومای فوی” خواهد بود.

 
انتهای پیام/ اس
 

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

سناریوی مرگبار “مرد مهربان” برای ایجاد رابطه با “زن جوان”/ قاتل خودش را پلیس معرفی کرد

به گزارش خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران، سرهنگ دوم جعفری افسر دایره جنایی پلیس آگاهی اصفهان خاطره‌ای از دوران خدمتش را بازگو کرد تا مردم را درباره پدیده شوم اعتیاد و شیادان جنایتکاری که با لباس مهربانی و خوش زبانی وارد زندگی آنها می‌شوند،‌هشدار داده باشد.
 
داستان واقعی این کارآگاه پلیس آگاهی مربوط به اواخر سال ۸۶ بود که در ادامه آن را تنظیم شده از زبان سرهنگ جعفری می‌خوانید:
 
از طریق مرکز پست فرماندهی پلیس آگاهی اعلام شد، گشت پلیس راه اصفهان در جاده شش راه به یک دستگاه خودرو پژو که در کنار جاده پارک شده و چادر بر روی آن کشیده شده بود مشکوک شده و پس از بررسی خودرو متوجه جسد فرد جوانی شدند که بر اثر ضربات شی برنده که احتمالاً کارد بوده به قتل رسیده است.
 
به دنبال این خبر اکیپ بررسی صحنه جرم پلیس آگاهی به همراه تیم کارآگاهان اداره مبارزه با جرایم جنایی در صحنه حاضر و نسبت به بررسی موضوع اقدام می نمایند که با استعلام شماره خودرو و مدارک موجود همراه جسد هویت مقتول بنام “مهدی” ٢٧ ساله و متاهل شناسایی می گردد و نیز در تحقیقات صورت گرفته دو نفر مرد اعلام داشتند چند کیلومتر قبل از محل کشف خودرو شاهد درگیری مقتول با فرد جوان دیگری بوده‌اند که با رویت آنها فرار نموده اند.
 
با کمک شاهدان درگیری چهره نگاری از قاتل فرضی انجام گرفت و به رویت نزدیکان مقتول و دوستان وی رسید اما مورد شناسایی واقع نگردید و تحقیقات گسترده‌ای پیرامون شناسایی قاتل آغاز گردید و افرادی که به نحوی با مقتول در ارتباط بوده و احتمال وقوع بزه توسط آنان متصور بود جهت انجام تحقیقات فراخوانده شدند اما همچنان نتیجه بخش نبود.  
 
در ادمه اقدامات فنی نیز معمول گردید تا اینکه ماموران به همسر مقتول مشکوک و شماره تلفن منزل و همراه همسر مقتول به نام زهرا نیز مورد بررسی قرار گرفت و یک شماره مشترک وجود داشت که با زهرا و مقتول در تماس بود و یک روز بعد از قتل شماره دیگر هیچ تماسی با زهرا برقرار نکرده بود.
 
در همین راستا مالک خط مورد نظر شناسایی و با اخذ دستور قضایی دستگیر گردید، متهم دستگیر شده به نام “مجید” ٢۴ ساله به پلیس آگاهی منتقل و تحت نظر قرار گرفت که تصویر چهره نگاری شده شباهت زیادی با وی داشت، لذا از شاهدین خواسته شد جهت شناسایی متهم دستگیر شده در پلیس آگاهی حاضر شوند.
 
شاهدین به محض رویت متهم اظهار داشتند: این همان جوانی است که در شب حادثه قبل از کشف خودرو با مقتول نزاع می‌نمود ، لذا ماموران با اطمینان بیشتر به تحقیقات ادامه دادند ، زهرا نیز بازداشت گردید که این عمل در بدو امر باعث ناراحتی خانواده مقتول و اعتراض به مامورین گردید اما با ارائه توضیحات خانواده راضی شدند تا تحقیقات روند خود را داشته باشد.  
 
هر دو نفر دستگیر شده از وقوع قتل و فرد قاتل ابراز بی اطلاعی می‌کردند که یک تیم موظف گردید بصورت ٢۴ ساعته از متهمان تحقیق نماید، تحقیقات بصورت مداوم ادامه داشت و اجازه استراحت به متهمان داده نشد و توسط افسران تحقیق آماج سوالات قرار گرفتند تا در نهایت متهمان “مجید” و “زهرا” لب به اعتراف گشودند.
 
“زهرا” همسر مقتول بیان داشت: مدت چهار سال است که ازدواج نموده ام و دارای یک فرزند ۳ ساله دختر می باشم، ابتدا زندگی خوبی داشتیم ولی پس از چند ماه شوهرم معتاد شد و دیگر اهمیتی به من و فرزندم نمی داد ، روزها من دست فرزندان را می گرفتم و به پارک نزدیک منزلمان می‌رفتیم ، چون حضور من در پارک تقریبا دائمی شده بود به مرور با “مجید” آشنا شدم ، او چهره ای نیکو داشت یک روز که من بسیار ناراحت بودم و در پارک نشسته و گریه می کردم او روی نیمکت کنار من نشست و از من دلجویی نمود من هم مشکلات زندگی خود و اینکه شوهرم معتاد است و به من و فرزندم اهمیت نمی دهد را با او در میان گذاشتم، او به من گفت نگران نباشم و او به من کمک خواهد نمود، مراودات ما با یکدیگر بیشتر شده به نحوی که من به او گفتم دیگر از رفتارهای شوهرم خسته شده ام و ای کاش او از سر راه برداشته می شد و با یکدیگر ازدواج می کردیم و “مجید” نیز به من گفت نگران نباشم و او فکری جهت بهتر شدن زندگی من خواهد نمود ، چند شب بعد “مجید” به دنبال همسرم آمد و خود را به عنوان مامور مواد مخدر معرفی نمود و با همسرم طرح دوستی ریخت ، همسرم نیز از روی ترس و سادگی حرفهای او را باور نمود و بعد از آن یک شب “مجید” به شوهرم گفت” مهدی بایستی با هم جهت شناسایی پاتوق معتادین به محلی برویم.
 
همسر مقتول ادامه داد: نیمه های شب بود که “مجید” به من زنگ زد و گفت دیگر ناراحت نباش من کارم را تمام کردم و تو مواظب باش در هر شرایطی هیچ حرفی با کسی نزنی و قبل از اینکه من صحبت کنم گوشی قطع شد و دیگر نتوانستم با او تماس بگیرم تا اینکه خبر قتل همسرم را شنیدم و چون می ترسیدم اگر حرفی بزنم شریک در قتل محسوب شوم چیزی نگفتم.
 
با اقرار و اعتراف همسر مقتول، “مجید” نیز چاره ای به جز اعتراف نداشت و بیان داشت: من روزها در پارک وقت گذرانی می کردم تا اینکه متوجه شدم خانمی زیبا هر روز به اتفاق فرزندش در ساعت مشخصی در پارک حاضر می شود، غمی سنگین در چهره خانم مشاهده می شد، یک روز که او روی نیمکت پارک نشسته و گریه می کرد من به او نزدیک شدم و با مهربانی دستمالی به او تعارف کردم و علت ناراحتی او را جویا شدم او شروع به بیان مشکلاتش نمود و از اینکه همسرش معتاد است و زندگی او را به تباهی کشانده و هیچ اهمیتی به او و فرزندش نمی دهد سخن گفت، من که مدتی بود “زهرا” را تحت نظر داشتم و به نوعی شیفته او شده بودم با شنیدن این حرفها خیلی خوشحال شدم که بالاخره بهانه ای برای دوستی با او پیدا نموده بودم این موضوع می توانست مرا به خواسته ام که همان دوستی نامشروع با او بود برساند.  
 
قاتل ادامه داد: از در مهربانی با او وارد شدم و به او قول دادم به او کمک کنم تا مشکل خود را حل نماید، یک مرتبه به او پیشنهاد دادم از همسرش طلاق بگیرد و اگر این عمل را انجام دهد من با او ازدواج خواهم کرد اما او گفت شوهرش قبول نمی کند و به هیچ عنوان حاضر نیست او را طلاق دهد او از من خواست راهی بیابم تا همسرش را از سر راه بردارم و با او ازدواج نمایم ، من چندین روز در اندیشه بودم تا اینکه تصمیم گرفتم به عنوان مامور مبارزه با مواد مخدر وارد عمل شوم و او را بترسانم ، با او برخورد کردم و متوجه شدم فرد ترسویی است، لذا از این فرصت استفاده کردم و به او گفتم اگر پاتوق معتادین را نشان دهد کاری با او نخواهم داشت و او که وحشت کرده بود قبول کرد و قرار گذاشتیم با یکدیگر به “حصه” برویم .

وی افزود: در شب حادثه من با موتورسیکلت به نزدیک منزل مقتول آمدم و با یک دستگاه خودرو سواری حرکت کردیم، در مسیر “حصه” داخل خودرو با یکدیگر درگیر شدیم و من چند ضربه کارد به “مهدی” زدم، او خودرو را متوقف کرد و شروع به فرار کرد، من نیز کلید خودرو را برداشتم و به دنبال او می دویدم که چند نفر ما را دیدند، سپس “مهدی” مجدداً به داخل خودرو رفت و درب‌ها را از داخل قفل کرد.
 
مجید گفت:  من که کلید داشتم درب را باز کردم و داخل شدم و چندین ضربه دیگر به او زدم و پشت فرمان نشستم و خودرو را به شش راه بردم و کنار خیابان پارک کردم و پس از اینکه چندین ضربه دیگر به “مهدی” زدم و مطمئن شدم کشته شده چادر را روی خودرو کشیدم و به سمت منزلمان رفتم و با “زهرا” تماس گرفتم و گفتم من کارم را تمام کردم و دیگر نگران نباشد، او سوال کرد چکار کردی من گفتم بعداً متوجه خواهد شد و به کسی چیزی نگوید و زنگ نیز نزند و خودم با او تماس خواهم گرفت.
 
با اعتراف دو نفر متهم دستگیر شده و بازسازی صحنه قتل هر دو با قرار قانونی روانه زندان گردیدند.
 
انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

شرور قمه به دست مجتمع “قرمز‌ها” دستگیر شد/ شرور خطرناک قصد منفجر کردن آپارتمان مسکونی را داشت

سرهنگ رضا شیرزادی فرمانده انتظامی شهرستان کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار حوادث باشگاه خبرنگاران در تشریح این خبر گفت: درپی اطلاع خبری مبنی بر اینکه فردی سابقه دار در مجتمع آپارتمان “قرمز‌ها” با شرارت و عربده کشی و درگیری شدید و تهدیدشمشیر و تخریب خودرو قدرت نمایی می‌کند، سریعا اکیپ گشت کلانتری ۲۲ با امکانات کامل و تجهیزات کافی به منظور بررسی و دستگیری شرور به محل اعزام شدند.

وی تصریح کرد: متهم حالت طبیعی نداشت و با در دست داشتن شمشیر و قمه اقدام به تخریب یک دستگاه خودرو پراید نموده و با سر و صدای بلند شروع به عربده کشی و فحاشی و ایجاد رعب و وحشت در میان اهالی اپارتمان نموده بود.

فرمانده انتظامی شهرستان کرمانشاه اظهار داشت: بابررسی به عمل آمده مشخص شدمتهم از ارازل و اوباش سابقه دار می‌باشد که به محض مشاهده ماموران به داخل منزل متواری شد و اقدام به بستن قفل درب منزل از پشت نمود و تمام شیشه‌های آپارتمان را با شمشیر تخریب و قصد انفجار آپارتمان با استفاده از باز نمودن فلکه گاز و روشن نمودن آتش را داشت.

وی افزود: اهالی محل همگی خواستار برخورد جدی با این فرد شرور و سابقه دار که در سالهای قبل نیز اقدام به چنین شرارتهایی نموده شدند.

سرهنگ شیرزادی خاطر نشان کرد: با هماهنگی مرجع قضائی ماموران با تخریب درب وارد منزل شده که متهم با شمشیر مجددا اقدام به عربده کشی و فحاشی به ماموران و تخریب کل وسایل منزلش نمود که هرچه متهم را دعوت به آرامش کرده مثمر ثمر نبود نهایتاً با روشهای پلیسی در حالی که تمامی اعضای بدن وی دارای زخم و جراحت ناشی از خود زنی بود دستگیر شد.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“عوارض سبز”، ابزاری جهت کنترل آلودگی هوادرشهرها وایجاددرآمدهای پایداربرای شهرداری ها

به گزارش خبرنگاراجتماعی باشگاه خبرنگاران توسعه پایدارالگویی جهت استفاده ازمنابع است که علاوه برحفظ محیط زیست،نیازهای جامعه بشری رانه تنهابرای نسل فعلی بلکه برای نسل های آینده نیزتامین نماید. حفاظت ازمحیط زیست وکاهش اثرات زیان باروپیامدهای جانبی منفی فعالینهای اقتصادی برشرایط محیطی زندگی انسانهادرچارچوب مفهوم توسعه پایدار،موجب تغییردرنگرش به تخصیص منابع ودست یابی به حداکثرکارایی میشود.این امرابزارهایی نوین وسیاست های متناسب باخودرامی طلبد.محدودیت های زیست محیطی درابعاداقتصادی وغیراقتصادی ازجمله این ابزاروسیاست هامی باشند.مالیات یا”عوارض سبز”یکی ازوجوه اقتصادی اعمال محدودیت درزمینه  آلودگی محیط زیست است.

برهمین اساس مرکزمطالعات وبرنامه ریزی شهرتهران برآن شدتا”عوارض سبز”رابصورت کتاب-دانش شهر- به همین نام دراختیارمخاطبین وعلاقمندان به محیط زیست قراردهد.

دراین کتاب به مزایای مالیات برآلاینده های محیط زیست پرداخته می شود.یکی ازمهمترین معضلات تهران ترافیک زیادوآلودگی هوای ناشی ازآن می باشد.مالیات بربنزین که درزمره مالیات های سبزطبقه بندی میشودیکی ازابزارهایی است که می تواند درکنترل وکاهش آلودگی هوابه مدیران شهری کمک کند.

تجارت جهانی متعددوهمراه باموفقیتی نیزدراین زمینه موجوداست.این درحالی است که درایران،نرخ مالیات بربنزین وسهم شهرداریهاازآن بسیارپایین است.اخذمالیات بربنزین علاوه براینکه می توانددرکاهش آلودگی هواموثرباشد،می تواندمنابع مالی پایداروقابل توجهی نیزبرای توسعه حمل ونقل عمومی ایجادنماید.

دانش شهرمذکور، مالیات های زیست محیطی به لحاظ تئوریک وتجارت جهانی را موردبررسی قرارداده ووضعیت اخذمالیات بربنزین درایران وسایرکشورهاراموردمقایسه قرارداده است.

لازم به توضیح است علاقمندان به تهیه ودانلودرایگان این کتاب میتوانندبه پرتال مرکزمطالعات وبرنامه ریزی شهرتهران مراجعه نمایند.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اجتماعی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

از عزل “امیرکبیر” از صدارت ناصرالدین شاه تا روز جهانی دیابت


انحلال مجلس شورای ملی در جریان جنگ جهانی اول (۱۲۹۴ ش)
با شروع جنگ جهانی اول، دولت‌های استعمارگر روسیه و انگلستان می‌کوشیدند ایران را در جنگ بر ضد آلمان وارد کنند. از این رو ارتش خود را به سوی ایران حرکت دادند. روس در شمال و انگلیس در جنوب، نیروهای خود را پیاده کرد. پس از حرکت نیروهای روسیه به طرف تهران، شماری از نمایندگان مجلس به نشانه اعتراض به تجاوز قوای بیگانه به کشور و نادیده گرفتن استقلال و تمامیت ارضی ایران، به سمت قم حرکت کردند و عملاً مجلس سوم به پایان رسید. با این حال، به مدت چهار سال، مجلس تعطیل و مطبوعات توقیف شد. این عده، بعداً کمیته دفاع ملی را تأسیس کردند که آنان نیز کاری از پیش نبردند. در این میان، احمد شاه نیز تصمیم به تغییر پایتخت گرفت و طی تلگرافی به دولتین روس و انگلیس اطلاع داد. خبر تصمیم‌گیری احمدشاه برای خروج از تهران، سفرای روس وانگلیس را به تکاپو واداشت تا شاه را از این تصمیم بازدارند. در نهایت احمدشاه را تهدید کردند که اگر از تهران خارج شود، پدرش را به جای وی به سلطنت خواهند نشاند. احمدشاه که اوضاع را چنین دید، به شرط انصراف روس‌ها از ورود به تهران، از رفتن به اصفهان خودداری کرد. در این زمان حاکمیت ایران نیز به علت بی‌لیاقتی سران کشور، شدیداً ضعیف شده بود.

برگزاری نخستین جشنواره سیما (۱۳۷۴ ش)
واحد جشنواره سیما با هدف بررسی و ارزیابی برنامه ها در قالب های مختلف و تقدیر و تشویق برنامه سازان و دست-اندرکاران برتر تلویزیون در دفتر پژوهشهای برنامه ای سیما در سال ۱۳۷۴ تأسیس شد و اولین دوره جشنواره نیز در همان سال برگزار گردید.

برگزاری نخستین جشنواره تئاتر بانوان (۱۳۷۴ ش)
نخستین دوره جشنواره تئاتر بانوان در سال ۱۳۷۴ با دبیری اعظم بروجردی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران برگزار شد. پس از آغاز به کار سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سال ۱۳۷۵ و جابه جایی مدیران وقت ارشاد تهران، با وقفه ای چند ساله، نخستین دوره جشنواره تئاتر بانوان (با احتساب دوره برگزار شده در ارشاد، دومین دوره) در سال ۱۳۷۷ با دبیری مریم معترف توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد، هر چند برگزاری این جشنواره با فراز و فرودهایی همراه بود و حتی در برخی سال ها برگزار نگردید، دومین دوره جشنواره با دبیری سپیده نظری پور در سال ۱۳۷۹، سومین دوره با دبیری رویا تیموریان در سال ۱۳۸۳، پنجمین و ششمین دوره (از این دوره در شمارش دوره ها، دوره برگزار شده توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران نیز لحاظ شد) با دبیری بروجردی در سال های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ و هفتمین دوره نیز با دبیری مریم معترف در سال ۱۳۸۷ برگزار شد.

عزل “امیرکبیر” از صدارت ناصرالدین شاه بر اثر بدگویی دیگران علیه او (۱۲۶۸ ق)
امیرکبیر که پس از ورود ناصر الدین شاه به تهران، به عنوان صدراعظم برگزیده شده بود، در ابتدا بکارگیری القاب و تعارفات بی‌معنا را در نامه‌های اداری حذف کرد. اخذ رشوه را ممنوع نمود و جلوی اختیارات بی‌حد و حساب و نامشروع درباریان را گرفت. برای متعادل کردن دخل و خرج مملکت، بر بیشتر وظایف و مستمری‌هایی که اشخاص با نفوذ مانند شاهزادگان و اُمرای لشکر، بدون استحقاق از خزانه‌ی دولت دریافت می‌کردند، خط بطلان کشید. اخذ مالیات‌ها را بر اساس صحیحی قرار داد چنان که در اندک مدتی، خزانه‌ی خالی مملکت از درآمد مالیات پُر شد. بر گسترش کشاورزی همت ورزید و مدرسه‌ی عالی دارالفنون را تاسیس کرد. امیرکبیر هم‌چنین دست سفیران روس و انگلیس را از دخالت در امور داخلی ایران کوتاه ساخت و بَست نشستن در محل سفارت آنان را ممنوع اعلام نمود. لیاقت و تدبیر و طهارت اخلاق امیرکبیر موجب وحشت درباریان ناپاک و حسودان شد و شاه بی‌تجربه را با دسیسه‌ها و تحریکات فراوان به عزل وی تشویق کردند. سرانجام بر اثر دسیسه‌های فراوان اطرافیان به ویژه مهد عُلیا مادر ناصرالدین شاه، امیرکبیر از صدارت عزل شد و میرزا آقاخان نوری به جای وی به صدارت عُظمی رسید.

کشف سرزمین اکوادور در امریکای جنوبی (۱۵۱۵ م)
کشور” اکوادور “یکی از ممالک امروزی آمریکای جنوبی کشف شد. اکوادور کشوری است با ۴۲۷۶۰۰ کیلومتر مربع مساحت که در شمال غربی آمریکای جنوبی قرار گرفته و میان ممالک کلمبیا – پرو و اقیانوس کبیر محدود است. این کشور که امروزه با رژیم جمهوری اداره میشود، پس از سیصد سال که زیر سلطه اسپانیاییها بود روز ۱۳ مه ۱۸۳۰ میلادی مستقل شد.

تولد “جواهر لعل نهرو” نخست‌وزیر مصلح هند و روز کودک در هندوستان (۱۸۸۹ م)
جواهر لعل نهرو، اولین نخست وزیر هند در ۱۴ نوامبر سال ۱۸۸۹ م در اللَّه‌آباد هند به دنیا آمد. وی پس از اتمام تحصیلات خود در رشته حقوقِ دانشگاه کمبریج انگلستان به قضاوت در هند مشغول شد. نهرو در سال ۱۹۱۸ م به پارلمان هند راه یافت و در ۱۹۲۹ م به ریاست پارلمان رسید. نهرو در طول مبارزات ضداستعماری خویش ۱۰ بار دستگیر و زندانی شد و روی هم رفته، در حدود سیزده سال از عمر خود را در زندان گذراند. نهرو در سال‌های زندان هم بیکار ننشست و به نگارش کتب مختلفی پرداخت. وی بنیادهای سیاسی – اقتصادی هند را پایه‌گذاری کرد و از یک کشور استعمارزده و بلا دیده و دستخوش تفرقه، قدرت یکپارچه‌ای را درجنوب آسیا پدید آورد. کار عمده نهرو برای هند، اصرار وی بر این امر بود که هند به صورت یک دموکراسی غیرمنفک از آرمان‌های دنیایی و غیردینی باقی بماند. وی با گذراندن قانونی، نظام طبقه در هند را برانداخت و کارهایی که برای از بین بردن فقر و عقب ماندگی انجام داد، سبب ایجاد انقلاب اساسی اجتماعی و اقتصادی شد. نهرو از قهرمانان استقلال هند و از رهبران متفکر مبارزات مردمی این کشور طی سال‌های استقلال به شمار می‌رود. او هم‌چنین به اتفاق جمال عبدالناصر، ژوزف تیتو و احمد سوکارنو رهبران وقت مصر، یوگسلاوی و اندونزی از بنیان‌گذاران جنبش عدم تعهد به شمار می‌رود و حیثیتی بین‌المللی دارد. جواهر لعل نهرو در ژانویه ۱۹۶۴ م دچار حمله قلبی شد و نیمی از بدنش فلج گردید تا این‌که سرانجام در ۲۷ مه ۱۹۶۴ م در ۷۵ سالگی درگذشت.

روز جهانی دیابت
شکل‌گیری وتوسعه پدیده شهر نشینی، تغییر الگوی غذایی و کاهش تحرک و فعالیت بدنی مناسب، شرایط مساعدی برای افزایش میزان قند خون و ابتلا به بیماری دیابت را پدید آورده است. دیابت از جمله بیماری‌هایی است که هر سال در جهان گسترش می‌یابد. به پیش بینی سازمان بهداشت جهانی، تاسال ۱۳۹۰ ش (۲۰۱۱ م)، تعداد مبتلایان به مرض قند به بیش از ۲۵۰ میلیون نفر خواهد رسید که سهم ایران از این مقدار در حدود یک و نیم میلیون نفر می‌باشد. جهت شناساندن و افزایش سطح آگاهی در زمینه بیماری دیابت، روز ۲۳ آبان به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده و انجمن دیابت ایران (اِدا) نیز از سال ۱۳۶۹، با هدف ارائه برنامه‌های آموزشی و افزایش آگاهی جامعه نسبت به این بیماری تاسیس شده است.

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در مطالب جالب ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“مُلفِ گند”؛ بلندترین پلان سکانس سینمای مستند ایران به نمایش در می آید

به گزارش حوزه فرهنگی باشگاه خبرنگاران  به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای نیاوران جلسه نمایش و نشست پرسش و پاسخ این فیلم با حضور کارگردان فیلم، جمعی از اهالی سینما و محمدرضا مقدسیان به عنوان منتقد- مجری ساعت ۱۸:۳۰ روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ۹۳ در سالن آمفی تاتر فرهنگسرای نیاوران و در قالب نشس تهای باشگاه فیلم نیاوران برگزار می گردد. شرکت در این جلسه برای عموم علاقمندان سینما آزاد و رایگان می باشد.

این فیلم بلندترین پلان سکانس سینمای ایران است که در یک پلان لانگ تک ۵۳ دقیقه ای ساخته شده و فاقد هر گونه مونتاژ و برشی می باشد. «مُلفِ گند» Molf-e Gand  در زبان شوشتری به «نفوس بد» تعبیر می‌شود.

این فیلم بعد از به دست آوردن جایزه ویژه هیات داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «میلینیوم» Millenium بلژیک، در هفتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «نورمبرگ» Nuremberg در کشور آلمان نیز به روی پرده رفت و توانست جایزه بهترین فیلم جشنواره حقوق بشر نورنبرگ و جایزه ویژه هیات داوران مونیخ را از آن خود کند. مستند «مُلفِ گند» همچنین در جشنواره‌ها و مراکز فرهنگی کمبریج، کاسل، کالیفرنیا، ماساچوست، صوفیا  و چند کشور دیگر حضور پیدا کرد و مورد تحسین قرار گرفت.

“ملف گند” روایت  دردناک ، ملموس و  واقعی از جنگ و صدای توپ و بمباران هوایی در دوران کودکی محمد غدیرزاده است. روایتی که در آن نه تصویری از جنگ وجود دارد و نه بازسازی در آن صورت گرفته است، تنها مخاطب را در برخورد با یک کاراکتر از آغاز تا پایان در اتاقی کوچک همراه می سازد.

قابل ذکر است؛ که حضور در این جلسه به سیاق سایر جلسات نقد و نمایش فیلم باشگاه فیلم نیاوران آزاد و رایگان است.

باشگاه فیلم نیاوران در جهت حمایت از آثار سینمایی و تلاش در جهت بهتر دیده شدن برخی آثار مهجور مانده در کنار ارتقای سطح دانش مخاطبان همچنین ایجاد فضای گفت و گو میان مخاطبین و سینماگران در فضایی تخصصی فعالیت می­‌کند.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“عمو پورنگ” با برنامه‌ای جدید به شبکه دو می‌آید

“داریوش فرضیایی” مجری کودک در گفتگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون باشگاه خبرنگاران گفت: در حال حاضر با دوستان در اتاق فکر مشغول توافق بر سر محتوای برنامه‌ای برای شبکه ۲ هستیم و این تحقیق و پژوهش تا شش ماه آینده انجام می‌شود.

وی افزود: ما درصدد این هستیم که با فرمت نو و محتوای تازه به اجرای برنامه بپردازیم.

وی در خصوص اجرای برنامه از شبکه ۲ سیما گفت: مسلما چون شبکه ۲ از ۵ شبکه سیما در خصوص کودک فعالیت می‌کند، البته بحث کودک فقط جزئی از این بخش بزرگ است و برنامه‌های دیگر بیش‌تر اجرا می‌شود.

فرضیایی در مورد فعالیت در شبکه جهانی جام جم افزود: من سال ۸۴، ۲ سال با عنوان “کوچه‌های ایران” برنامه اجرا می‌کردم و در حال حاضر کم کار شده‌ام و نیاز به یک تنوع دارم تا با برنامه‌های جدید به کودکان  ونوجوانان ایران خدمت بکنم.

انتهای پیام/ اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

فدائیان “برادران اسماعیلی “را به سیما آورد

 به گزارشحوزه رادیو تلویزیون باشگاه خبرنگاران؛این مستند سی و شش دقیقه ای مجموعه « یک زندگی » درباره زندگی خانواده
ای دامدار در شمال کشور است که در یک فعالیت درون خانواده ای به رونق اقتصاد در
منطقه کمک کرده اند. آنها سالها است که در کنار هم زندگی و شراکت می کنند. شراکتی
که با شراکت های امروزی متفاوت است
.
آنها چند برادر هستند که در ارتفاعات جنگلی گیلان بصورت یک خانواده
گسترده زندگی می کنند.  آنها با هم کار می کنند و در کنار کار به فرزندانشان می
آموزند که چگونه از مواهب طبیعت و نعمت های آن استفاده کنند

فرشاد فدائیان مستندساز است و تاکنون بیش از پنجاه فیلم ساخته و در بیش
از ده جشنواره فیلم بین‌المللی و
۷۰
نمایشگاه داخلی و خارجی در پاریس، سوئیس، اتریش و… شرکت کرده است. وی
همزمان با فیلمسازی در حرفه عکاسی هم مشغول بوده و ده ها نمایشگاه عکس برگزار کرده
است

گفتنی است؛ سری دوم « یک زندگی » در شبکه مستند سیما تولید شده است. هر
قسمت از این مجموعه اجتماعی همچون سری اول آن موضوع واحدی دارد و توسط گروه‌های
مختلف ساخته می‌شود اما در نهایت همه آنها تحت مجموعه «یک زندگی» به مضمون واحدی می‌پردازند
که سرگذشت و زندگی یک انسان خاص است این انسان به دلایل مختلف زندگی‌اش کمی با دیگران
متفاوت است و نوع زندگی اش او را شاخص کرده است

جواد ظهیری، تهیه‌کننده این مجموعه پس از موفقیت دو مستند از مجموعه «یک
زندگی» به نام‌های «خانه‌ای در مه» و
«اگر عزت به قهوه خانه نیاید» در جشنواره جام‌جم به سراغ ساخت سری دوم
این مجموعه رفته است
.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“دیوید کراننبرانگ”: به گذشته سینمای “رابرت پتینسون” اهمیتی نمی‌دهم

به گزارش خبرنگار سینمای جهان باشگاه خبرنگاران به نقل از هالیوود ریپورتر، فیلم ملودام نقش ستارگان دومین همکاری دیوید کراننبرگ را با ستاره گرگ و میش رابرت پیتنسون رقم زد.  
 
پیش از این کراننبرگ و پیتسون در فیلم کازموپلس (۲۰۱۲) با یکدیگر همکاری داشته‌اند گرچه بسیاری هنوز پتینسون را با نقش ادوراد کون خون آشام می‌شناسند اما کرانبرک می‌گوید که بازی پتیسنون در این فیلم را نادیده می‌گیرد.
 
کرانبرگ درباره گذشته پتینسون گفت: مشکل بانادیده گرفتن گذشته او ندارم. البته که قسمت اول گرگ و میش را تماشا کردم تا بیننم پتنسون چگونه این نقش ظاهر شده و احساس برای حضور او در سینما داشته باشم و دلایل دیگر…
 
اما وقتی در لوکیشن هستیم، فقط بازیگر و کارگردان هستند که هم می‌شوند حتی فیلم‌هایی که خودت ساختی یا بازی کردی را فراموش می‌کنی.  
 
کراننبرنگ قبل از نمایش فیلم نقشه ستارگان در جشنواره فیلم نیویورک به خبرنگار هالیوود ریپورتر توضیح داد که می‌خواهد با پتینسون همکاری‌های بیشتری داشته باشد، نه به این خاطر که فکر می‌کند، بازیگر فوق‌العاده است و اینکه هنگام فیلمبرداری کازموپلیس با هم خوش گذرانده‌اند بلکه به این خاطر که می‌خواهد برای پتینسون موقعیت فرصت این گونه همکاری‌ها را برای پیتنسون که همیشه در کراننبرنگ درخواست دارد را ایجاد کند.  
 
این کارگردان افزود: رابرت به من گفت که از فیلم کازموپلیس و بازی در آن می‌ترسد چون او نمی‌خواست در فیلمی که نقش اصلی را عهده‌دار است باشد و فکر می‌کرد که بار تمام فیلم بر دوش او است و البته که در این فیلم هم رابرت در همه صحنه‌ها حضور داشت. دوست دارم یک روز فیلمی از بازیگرهای گلچین بسازم و رابرت پتینسون هم در آن باشد.  
 
وقتی کرانبرگ بازیگران نقشه ستارگان را انتخاب می‌کرد به ستاره فیلم گازموپلیس فکر می‌کرد.  
 
در نقشه ستارگان رابرت پتینسون نقش راننده لیموزینی را بازی می‌کند که آرزوی فیلم نامه نویس شدن دارد و با زن جوان و مشکوکی (با بازی سیا واسیکووسکی) آشنا می‌شود، این خانم به تازگی، فلوریدا به لس آنجلس آمده و در آخر هم با جولیان مور همکاری می‌کند.  
 
مکالمه‌های شخصیت‌های پتینسون و واسیکوسکی منظره‌ای از درون دنیای هالیوود نشان می‌دهد که آن‌هایی که خارج از این دنیا هستند برای دیدن این منظره سر و دست می‌شکانند اما فیلم‌نامه نویس نقشه ستارگان، بروس وگنر عقیده داشت بازیگری انتخاب شود که شغلش رانندگی لیموزین باشد و بدین شکل بهتر می‌شد آرزوی او را برای وارد شدن به دنیای هالیوودی را نشان داد.  
 
وگنر به خبرنگار گفت: احساس کردم راه خوبی برای روایت داستان است، چون این شخص به نوعی متفاوت است و شغلش هم این است که افراد ثروتمند یا مشهور را بچرخاند و دست آخر هم او دیده نمی‌شود. این شیوه بهترین نوع روایت برای من بود همکاری پتینسون با کراننرگ بخشی از تلاش‌های او برای فاصله گرفتن از دنیای خون آشام‌های گرگ و میش است پتینسون می‌خواهد در شخصیت‌های جدی میرچالش مثل بازی در فیلم ولگرد یا ملک صحرا ساخته ورنر هرتزاگ حضور داشته اشد.
 
جولیان مور برخلاف کار با پتینسون و بازیگران جوان بازی‌های گرسنگی هیچ توصیه‌ای برای بازیگران جوان ندارد.

مور در این باره گفت: فکر نمی‌کنم این بازیگرها به توصیه‌های من احتیاج داشته باشند. آنها حرفه خارق‌العاده‌ای دارند و بازیگرهای بزرگی هستند و تا به حال انتخاب‌های خوبی داشته‌اند.

انتهای پیام/ اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

حلبی‌آبادها در “بهشت” آمریکا + تصاویر


استیو بریگام مسئول شهرک چادری است

“فرانک”
دیگر از ساکنین کمپ که نام خانوادگی‌اش را نمی‌گوید، توضیح می‌دهد: “شاید
کسی که این مردم را نمی‌شناسد، به نظرش برسد که حتماً همه ساکنین این منطقه
شراب‌خوار هستند و همه با هم جنگ و دعوا دارند و فقط دولت است که می‌تواند
بیاید و ما را از زندگی وحشتناکمان نجات بدهد. اما به هیچ وجه این‌گونه
نیست. ما خودمان قوانین خاصی در این‌جا داریم. اولین قانون این است که باید
شغل داشته باشید. ما این‌جا گدا نمی‌پذیریم.” وی توضیح می‌دهد که خودش شغل
تمام‌وقت دارد و بسیاری دیگر از اعضای دیگر شهرک هم همین‌گونه هستند. این
شهرک‌نشین آمریکایی درمورد قانون جالبی هم صحبت می‌کند که در این شهرک
برقرار است: “ساکنین این شهرک بنا به تعداد افراد خانواده خود، نمی‌توانند
درآمدی بیش‌تر از یک مقدار مشخص داشته باشند. حداقل حقوق به ازای هر فرد ۲۰
دلار و حداکثر حقوق ۲۰۰ دلار است.”

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در مطالب جالب ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

سپاهان، “داربی ایران” را از پرسپولیس برد

سپاهان با گل دیرهنگام مهدی شریفی که در دقیقه ۹۳ به ثمر رساند، پرسپولیس را با شکست به تهران فرستاد و به رده سوم جدول صعود کرد.

به گزارش ایسنا، سپاهان موفق شد، حساس‌ترین دیدار هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال را با نتیجه یک بر صفر از پرسپولیس ببرد. سپاهان با این پیروزی ۲۰ امتیازی شد و به رده سوم جدول صعود کرد. پرسپولیس هم با ۱۵ امتیازی که داشت تا رده نهم جدول پایین رفت.

تک گل این بازی را مهدی شریفی در دقیقه ۹۳ به ثمر رساند.

دیدار حساس تیم‌های فوتبال سپاهان و پرسپولیس در حالی از ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه امروز (جمعه) در ورزشگاه فولادشهر اصفهان آغاز شد که هواداران پرشمار و پرشور سپاهان منتظر پیروزی شیرین تیم‌شان برابر سرخ‌پوشان پایتخت بودند و با تشویق‌های زیاد – با استفاده از چندین بلندگو – بازیکنان تیم‌شان را به حمله ترغیب می‌کردند.

از سوی دیگر، حمید درخشان که سه هفته قبل، جای علی دایی را روی نیمکت سرمربی‌گری پرسپولیس گرفته، به دنبال کسب نتیجه‌ای خوب در اصفهان بود چون دیدار با سپاهان، جدی‌ترین آزمون او به عنوان سرمربی سرخ‌ها بود و پیروزی در این بازی، او را به اوج محبوبیت بین هواداران می‌رساند و پرسپولیس را هم تا رده چهارم جدول بالا می‌آورد.

در این بازی، پرسپولیسی‌ها با دوندگی زیاد و کار دفاعی منسجم، بارها مانع از گل‌زنی حریف شدند و تلاش کردند که از فرصت ضدحملات برای فتح دروازه میزبان استفاده کنند. مهدی طارمی، محمد عباس‌زاده، هادی نوروزی و امید عالیشاه، ماموریت گشودن دروازه سپاهان را داشتند و چندین بار هم روی همین فرصت‌ها خطرساز شدند.

اما سپاهان میزبان که اصلا دلش نمی‌خواست در خانه امتیاز از دست بدهد، بارها با طراحی حمله‌های متعدد به روی دروازه مهمان قرمزپوش خطرساز شد. در حالی که بازی در نیمه نخست، تقریبا پایاپای دنبال شد و اتفاق خاصی روی دروازه‌ها رخ نداد، ۳۰ دقیقه آخر بازی، کاملا در اختیار زردپوشان سپاهان بود.

در این دقایق، پرسپولیس کاملا عقب نشسته بود و با دفاع چند لایه چشم به ضدحملات داشت. در همین لحظات بود که سپاهان توسط خلعتبری، شریفی، نویدکیا و پریرا بارها صاحب موقعیت گل‌زنی شد اما هر بار مدافعان پرسپولیس و به ویژه نیلسون کوریا درون دروازه، سپاهانی‌ها را در رسیدن به گل ناکام گذاشتند.

دقیقه ۸۳، در حمله خطرناکی که توسط احسان حاج‌صفی شکل گرفت، موقعیت بسیار خوبی برای سپاهان به دست آمد اما نیلسون با فداکاری پاس عرضی حاج‌صفی را دور کرد. در این صحنه، پای اومانا، به شدت با سر نیلسون برخورد کرد و باعث شد که دروازه‌بان برزیلی پرسپولیس دقایقی روی زمین دراز بکشد تا تیم پزشکی، به مداوایش بپردازد.

در نهایت، این مهدی شریفی، پدیده سپاهان بود که در محوطه جریمه پرسپولیس صاحب توپ شد و با به ثمر رساندن تک گل بازی در دقیقه ۹۳، سه امتیاز شیرین را به حساب تیمش واریز کرد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار ورزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

وقتی”کریس همثورث” هکر می‌شود + تصاویر

به گزارش خبرنگار سینمای جهان باشگاه خبرنگاران به نقل از کالیدر؛ اولین تصاویر از فیلم جدید و مشترک کمپانی های Legendary و Universal یعنی “کلاه مشکی” منتشر شد.

این فیلم به کارگردانی “مایکل مان” و با حضور “کریس همثورث” ماجرای جرایم اینترنتی  و زندانی تازه بخشیده و آزاد شده ای را به تصویر می کشد که به همراه همکاران چینی و آمریکایی اش برای هک های اینترنتی دربالاترین سطح برنامه ریزی می کنند.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پیکان تیر “کبد چرب” نوجوانان ایرانی را نشانه گرفت

ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان داخلی ایران در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران  با تأکید بر اینکه عادات غذایی ناسالم نوجوانان ایرانی را در معرض خطر ابتلا به کبد چرب قرار داده است، افزود: با توجه به اینکه نوجوانان ایرانی از فرهنگ ناسالم غذایی غرب تقلید کرده و از غذاهای آماده سرخ شده در طول روز به مقدار فراوان استفاده می‌کنند و به دلیل تغییر شیوه زندگی فعالیت بدنی کمتری دارند در معرض خطر ابتلا به کبد چرب و در سنین بالاتر رسیدند و در نهایت سرطان کبد قرار می‌گیرند.

وی در ادامه باور غلط افراد جامعه مبنی بر اینکه هر چه کودکمان چاق‌تر باشد، سالمتر است را از دیگر علل افزایش آمار ابتلا به کبد چرب و کاهش سن ابتلا به این عارضه دانست و تصریح کرد: پرخوری در زمان کودکی زمینه‌ساز ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله کبد چرب، دیابت، فشار خون بالا و … است که در پی تجمع چربی در بدن و تنگی عروق حاصل می‌شود.

خسرونیا یادآور شد: والدین باید کودکانشان را از همان دوران طفولیت به رژیم غذایی سالم از جمله مصرف لبنیات، سبزیجات و میوه‌جات تازه همراه با ورزش روزانه عادت داده تا از ابتلا به بیماری‌های خطرناک در سنین بالاتر و کاهش عمر آنها پیشگیری کنند.

انتهای پیام/منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار علمی پزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

تقدیر جنتی از بازیگران “چ” “حاتمی‌کیا”/ “جنتی”: همانند دوران جنگ همه در کنار هم برای دستیابی به مقاصد امام خمینی(ره) بایستیم

به گزارش خبرنگار سینما باشگاه خبرنگاران حاضر در مراسم تقدیر و تشکر هنرمندان عرصه دفاع مقدس این مراسم با حضور کارمندان و مدیران وزارت ارشاد در سالن سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در ابتدای مراسم کلیپی از کشتار مردم غزه و فلسطین به نمایش درآمد و بعد از آن گروه موسیقی “کوبه‌ای بابک” با هنرمندی “حجت‌الله صفری” نوازنده نی، “عماد غفوریان” نوازنده دف و “بابک خواجه نوری” نوازنده تنبک، به اجرای چند قطعه موسیقی پرداختند.
 
بنابراین گزارش پس از اجرای گروه موسیقی، “حسین حاجی” فرمانده مقاومت بسیج وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سخنان جنتی در هفته دفاع مقدس سال گذشته گفت: در سال گذشته و در پاس‌داشت هفته دفاع مقدس  وزیر ارشاد در این سالن حضور به هم رساندند و اشاره کردند که، پاسداری و حراست از فرهنگ دفاع مقدس بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی افزود: پاسداری از این حریم به عهده همه اهالی فرهنگ بوده و جنتی خود در آبادان نقش مهمی را ایفا کرده است. این فرهنگ را پاس بداریم و بدون تحریف به نسل در پیش رو انتقال دهیم.
 
*امواج انسانی بر سلاح‌های مدرن مقاومت کرد

همچنین علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن خیر مقدم به همه مدیران و کارکنان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ضمن گرامی‌داشت هفته دفاع مقدس گفت: بسیار اقدام شایسته‌ای است که در هفته دفاع مقدس شما مدیران به همراه اصحاب رسانه دور یکدیگر جمع شده‌اید و این همایش را برگزار کرده اید.

وی ادامه داد: انصافاً باید گفت حماسه دفاع مقدس در طول هشت سال بزرگترین حماسه قرن و چند قرن گذشته است که در تاریخ کمتر می توانیم چنین حماسه‌ای را مشاهده کنیم. ملت ایران پس از چند سال پشت سر گذاشتن دوران سیاه دیکتاتوری، توانست با فریادهای زن و مرد، بزرگ و کوچک به پیروزی رسید.

جنتی تصریح کرد: ملت ما با دست خالی یک رژیم مسلح مورد حمایت غرب را سرنگون کرد که در همان آغاز به دلیل شعارهای استقلال‌طلبانه مورد هجوم دشمن قرار گرفت. همه تلاش‌ها برای این بود که نظام جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کنند و به‌دنبال آن بخشی از سرزمین ایران، خوزستان را جدا کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: روزهای بسیار سختی را مردم ما سپری کردند و در آن زمان هنوز سپاه پاسداران به‌عنوان یک نهاد نو پا شکل گرفته بود و دشمنان توانستند ۱۱ شهر مرزی ما را به تصرف درآورند و خسارت‌های بسیاری را متوجه ما کنند.  

جنتی اظهار داشت: با فرمان امام خمینی (ره) همه مردم به جبهه‌ها روی آوردند و جان بر کف به میدان‌های جنگ رفتند. امواج انسانی توانست بر سلاح های مدرن مقاومت کند و در این جنگ نابرابر پیروز شود.

وی ادامه داد: ملت ما با ایمان به خدا جنگیدند و پیروز شدند این حماسه برای نسل امروز که آن روزها را به یاد ندارند یادآوری‌اش جالب است و اگر این کار صورت نگیرد ما شرایط گذشته را فراموش می کنیم. امروز در سایه‌ی فداکاری ها و از خود گذشتگی ها ما آرام نشسته‌ایم و فعالیت خود را ادامه می دهیم. اما کشور در حوزه اقتصادی دچار عقب‌ماندگی ناشی از جنگ شد.   
 
*ایران قدرت اول منطقه است

جنتی با اشاره به یک مصاحبه در شبکه های ماهواره‌ای گفت: چند روز پیش یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای را دیدم که در آن مصاحبه ای انجام شد و در آن ایران را بعنوان قدرت اول منطقه معرفی کردند. بدانید که اگر جمهوری اسلامی ایران نبود، بغداد در تصرف گروه های داعش بود و نیز همه گروه های معارضین سوریه با کمک جمهوری اسلامی ایران نابود شدند و در لبنان هم حزب‌الله توانستند حرف اول را بزنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به درخواست آمریکایی‌ها مبنی بر همکاری دو جانبه با ایران تصریح کرد: آمریکایی‌ها می‌خواهند با ایران کنار بیایند و همکاری دو جانبه داشته‌باشند و این ایران است که اکنون حاضر به صحبت با آمریکایی‌ها نیست و این خود نشان‌دهنده یک قدرت بزرگ بوده که جمهوری اسلامی آن را بدست آورده است.  

جنتی اظهار داشت: به همین دلیل باید تلاش کنیم یاد این حماسه را در اذهان خود زنده نگه داریم و آن را به نسل جدید و در پیش رو انتقال دهیم.

وی با شاره به جنگ جهانی دوم تصریح کرد: در غرب هنرمندان آنها با استفاده از تکنولوژی روز جنگ جهانی دوم را به تصویر می‌کشند و آن را  به جهانیان صادر می‌کنند. حماسه دفاع مقدس خوشبختانه با قلم هنرمندان در عرصه نمایش به خوبی به تصویر در‌آمد و در نمایشگاه کتاب امسال در یک غرفه جداگانه عده ای دلنوشته‌های خود را می نوشتند. انصافاً در عرصه موسیقی کارهای بزرگی چون سمفونی دفاع مقدس را داشته‌ایم. وظیفه ما است که از فرهنگ ایثار و شهادت دفاع کنیم و آن را گسترش دهیم و بدون تحریف این تاریخ بزرگ را در اختیار نسل‌های آینده قرار دهیم.

جنتی ادامه داد: ما باید هرآنچه که در جنگ اتفاق افتاده را بدون هیچگونه تحریفی به نگارش درآوریم و همه حوادث را آنگونه که هست ثبت کنیم تا آیندگان بتوانند آن را بفهمند. نباید در این خصوص جناح‌بندی شود و حرف از گروه های چپ و راست زده شود. مثل جنگ باید همه با هم در برابر تهاجمات جدید با صفوف فشرده در کنار هم بایستیم تا انشاالله به مقاصد امام خمینی (ره) دست‌یابیم. خاطره همه شهدا،‌ ایثارگران و جانبازان را گرامی می‌دارم. از برادران گران‌قدر بسیجی برای برگزاری این مراسم تشکر می‌کنم.  

بنابراین گزارش از “ناصر ابوشریف” نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین و از “ساعد الشیخ” نماینده حماس با دادن قاب‌هایی با مضمون “الله” و “بسم الله” تقدیر و تشکر شد.

در ادامه از “پرویز پرستویی”، “محمدتقی روغنی‌ها”، “مسید رحیمی” تحلی‌گر مسائل سیاسی، “سعید الهیان”، “محمدعلی باشه‌آهنگر” کارگردان دفاع مقدس، “علی فریدونی” عکاس دفاع مقدس، “احسان عبدی‌پور” کارگردان “تنهای تنهای تنها”، “جمشید جم”، “محبوبه معراجی‌پور”، “رضا اسماعیلی”، “بابک حمیدیان”، “مریلا زارعی” و نیز از “مصطفی رزاق‌کریمی” تقدیر و تشکر شد.

انتهای پیام/ اس
 
 

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

نمایش آزمایشی “ملوان زبل” از کمپانی “سونی”

به گزارش خبرنگار سینمای جهان باشگاه خبرنگاران  به نقل از ورایتی؛کمپانی سونی برای علاقه مندان خود به تازگی تصاویر کوتاهی از انیمیشن “ملوان زبل” به کارگردانی ”  گندی تارتا کووزسکی ” را منتشر کرده است.

در نمایش آزمایشی “سی جی آی” این انیمیشن که جایی در نمایش اصلی این انیمیشن ندارد، ملوان زبل را به تصویر می‌کشد که برای نجات “اولیو اویل” با “بلوتو” به مبارزه می‌پردازد. در این کلیپ “تارتا کووزسکی” درباره چگونگی ساخت این انیمیشن و علت ساخته شدن آن توضیح می‌دهد.

هنوز تیم صدا پیشگان این انیمیشن دوست داشتنی مشخص نشده است.

“تارتا کوزوسکی” پیش از این دو کارتون برای تلویزیون به نام های “آزمایشگاه دکستر” و “جک سامورائی” ساخته است.

وی اولین کار سینمایی خود را سال ۲۰۱۲ و با کارگردانی انیمیشن “هتل ترنیسلونیا” آغاز کرد و در حال حاضر در حال ساخت یک انیمیشن برای کمپانی “سونی” است که در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۵ به نمایش درخواهد آمد. گفته شده است که در “ملوان زبل” سال ۲۰۱۶ در سینماهای دنیا روی پرده خواهند رفت.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

برنامه امشب” شناسنامه “روی آنتن شبکه سه

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی شبکه سه سیما امشب دوشنبه ۳۱  شهریورماه این برنامه میزبان امیر سرتیپ رحیم موسوی قویدل از فرمانده هان ارتش جمهوری اسلامی  ایران در ۸ سال دفاع مقدس   خواهد بود  که از روزهای حماسه و جنگ مسائلی را بیان می کنند.
شناسنامه کاری است از گروه اجتماعی شبکه سه سیما است که تهیه کنندگی آن را آقای محمد صراف بر عهده دارند و به مناسبت هفته دفاع مقدس هر شب ساعت ۲۳ روی انتن شبکه خواهد رفت.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

مستند “تنگه هرمز” آماده نمایش عمومی شد

به گزارش حوزه رادیو تلویزیون باشگاه خبرنگاران  به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شهرام حیدریان درباره ساخت فیلم مستند «تنگه هرمز» اظهار داشت: این مستند به بررسی اهمیت آبراه هرمز از لحاظ تاریخی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می پردازد و پتانسیل های موجود در این منطقه از جمله تاثیر مثبت اکوتوریسم را به نمایش می گذارد.
 
وی افزود: تمام تلاش من این بود که ضمن بررسی دقیق و کامل موقعیت این تنگه، بتوانم پتانسیل های موجود این منطقه را به نمایش بگذارم تا اقدامات مفیدی جهت بهبود وضعیت صورت گیرد؛ زیرا تنگه هرمز یکی از مهمترین شریان های اقتصادی کشورهای وابسته به نفت و همواره از استراتژیک ترین نقاط دنیا بوده است.

حیدریان خاطرنشان کرد: از قرن ۱۴ میلادی تاکنون این تنگه دستخوش حوادث و رویدادهای مختلفی بوده است. به مرور زمان برخی کشورها به این فکر افتادند که بهره برداری دیگری از این تنگه داشته باشند و آن هم استفاده مناسب از موقعیت اکوتوریسم این منطقه است. برای مثال امارات در منطقه دوبی تعداد زیادی جزیره مصنوعی ساخته، در حالیکه ایران کلی جزیره طبییعی دارد که از مهمترین آنها می توان به جزیره قشم اشاره کرد. در اصل آنها از صادارات نفت فاصله گرفته و روی جذب توریست سرمایه گذاری می کنند. 

وی تصریح کرد: با شناختی که در زمینه ساخت انیمیشن داشتم، تلاش کردک تا با استفاده از جلوه های ویژه انیمیشن، کاربردهای تکنیکال در خدمت فیلم قرار گیرند و مستند تنگه هرمز به لحاظ بصری چشم نواز باشند.
 
حیدریان درباره روند تولید مستند «تنگه هرمز» نیز گفت: حدود یک سال و نیم بر روی این موضوع تحقیق و اطلاعاتی را به دست آوردم، حتی مصاحبه هایی با مسئولان شرکت نفت و سکوهای نفتی نیز داشتم و همواره با اتفاقات عجیبی از نزدیک رو به رو شدم.
 
وی افزود: تصویربرداری این مستند در جزیره هرمز، قشم و ابوموسی بود و به دلیل شرایط جوی ناپایدار، حدود ۴۵ روز به طول انجامید. در حال حاضر با اتمام مراحل فنی، این مستند آماده شرکت در هشتمین دوره جشنواره بین المللی «سینماحقیقت» شده است.

گفتنی است؛ که عوامل تولید این فیلم مستند عبارتند از: تهیه کننده، پژوهشگر و کارگردان: شهرام حیدریان/ تصویربرداران: فرزین شادمهر، محمد ارفعیان/ تدوین: مژده قاجاریه/ نویسنده و گوینده گفتارمتن: شهرام حیدریان/ امور صدا: آرش قاسمی/ مدیر تولید: فرزانه بابایی/ انیمیشن و جلوه های ویژه: ارشاد رهبر صبح خیز، عبدالرحمن محمدی/ مدلسازی سه بعدی: شهاب حیدریان/ ترجمه متن: پویا عباسیان/ تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

مکانی: امیدوارم “درخشان” ضامن موفقیت پرسپولیس باشد/حقیقی: اتفاقات اخیر بازیکنان تیم را از وظایفشان بازنمی‌دارد

 به گزارش  خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران، از روز گذشته باشگاه پرسپولیس در بخش مدیریتی دستخوش تغییراتی شده است که اظهار نظر برخی بازیکنان را در این باره می خوانید.

سوشا مکانی، دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس تهران در خصوص اتفاقات اخیر تیمش اظهار داشت: من در این خصوص نظری ندارم و حرفی نمی‌زنم زیرا در تیم افراد بزرگ‌تری وجود دارد و من بزرگ این تیم نیستم.

وی در ادامه افزود: این بزرگ‌تر خانواده است که تصمیم می‌گیرد و کوچکترها باید احترام گذاشته و اجرا کنند.

مکانی ادامه داد: ما باید خوب بازی کنیم تا تیم پرسپولیس موفق شود و دل این همه هوادار را شاد کنیم.

دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس در خصوص حمید درخشان تصریح کرد: امیدوارم تیم پرسپولیس با وجود درخشان بتواند موفق شود و وی بتواند این تیم را به جایگاه واقعی خود برساند، برای کادر فنی سابق نیز آرزوی موفقیت می‌کنم.
 
** نوری: دایی برای پرسپولیس زحمت فراوانی کشید/ شرایط دیروز تیم غم‌انگیز بود

کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس تهران گفت: بدون شک “علی دایی” برای تیم زحمت فراوانی کشید و امیدوارم هر جا که هست موفق باشد.

محمد نوری اظهار داشت: بدون شک اتفاقات اخیر بر روحیه بازیکن مؤثر بوده  است، زیرا بازیکن برای کسب نتیجه نیاز به آرامش دارد.

وی در ادامه افزود: ما باید تمریناتمان را ادامه دهیم و کاری به حواشی نداشته باشیم زیرا این نام پرسپولیس است که می‌ماند و امیدوارم بازیکنان از بلاتکلیفی خارج شوند.
 
نوری تصریح کرد: لیگ بازیکن باید تمام توانش را در جهت کمک به پرسپولیس و شاد کردن دل این هوادار به کار گیرد.
 
کاپیتان
تیم فوتبال پرسپولیس در خصوص وضعیت و شرایط دیروز تیم گفت: تا کنون چنین
شرایطی را ندیده بودم، در واقع وضعیت بسیار غم انگیزی حاکم بود ولی باید
بگویم کاری از دست ما بر نمی‌آید و با باشگاه قرارداد داریم باید به آن
پای بند باشیم.

وی در مورد شرایط دایی اضافه کرد: دایی زحمت زیادی برای
تیم کشید و وی تجربه زیادی دارد و ما نیز از وی چیزهای زیادی یاد
گرفته‌ایم، دایی علاقه‌مند به سرمربی‌گری است و امیدوارم هر جا که هست موفق
باشد.

نوری خاطرنشان کرد: امیدوارم که پرسپولیس با وجود درخشان به روزهای خوب خودش دست‌یابد.

**حقیقی: اتفاقات اخیر بازیکنان تیم را از وظایفشان بازنمی‌دارد
 
بازیکن
تیم فوتبال پرسپولیس تهران گفت: گرچه اتفاقات اخیر و حوادثی تاثیر زیادی
بر روحیه بازیکنان گذاشته است ولی یک پرسپولیسی واقعی به مسائل نپرداخته و
فقط وظایفش را به درستی انجام می‌دهد.
 
رضا حقیقی اظهار داشت: من
فکر کنم این قضایا روی روحیه بازیکن پرسپولیس تاثیر‌گذار  است ولی بازیکن
باید وظیفه خود را که خوب بازی کردن و کسب نتیجه و لازم است را به درستی
انجام دهد و حوادثی امیز بازیکنان را از وظایفشان باز نمی‌دارد.
 
وی
در ادامه افزود: بدون شک اتفاقات بوجود آمده در باشگاه می تواند در روند
بازیکنان تاثیر بگذارد، ولی کسی که پرسپولیس را دوست دارد به حوادثی اتفاقات
توجه نمی‌کند و کار خود را انجام می دهد.

 حقیقی در خصوص کادر فنی جدید هم
تصریح کرد: هر کسی نظر خاص خود را دارد یکی از رفتن دایی خوشحال و دیگری از
آمدن درخشان ناراحت است، باید گفت هر کس نسبت به این موضوع حس خاص خو را
دارد ولی کسی که به فکر موفقیت پرسپولیس است وظیفه خود را انجام داده و به
خاطر پرسپولیس به کار خود می پردازد.
 
وی خاطرنشان کرد: امیدوارم که پرسپولیس با کادر فنی جدید موفق باشد.

انتهای پیام/
 

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار ورزشی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دولت برای تشکیل سازمان “چاپ” همکاری نمی‌کند

احمد ابوالحسنی رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران در گفتگو با خبرنگار ادبیات باشگاه خبرنگاران گفت:از سال گذشته تا کنون وضع صنعت چاپ به سوی رکود پیش رفته است‌، به طوری که اوضاع در حال افول است.
 
وی افزود: وزیر ارشاد به دنبال واگذاری صنعت چاپ به افراد واجد شرایط است ولی در حال حاضر این صنعت از نبود مدیریت صحیح رنج می‌برد.
 
ابوالحسنی در ادامه گفت: تا کنون ۲ نفر برای مدیریت صنعت چاپ از سوی عباس صالحی معرفی شده‌اند که اقدامات فاخر و قابل توجهی از کارنامه خود برای خروج از رکود صنعت چاپ انجام نداده است.
 
وی گفت: در دوره محمدرضا برازش مدیر دفتر چاپ‌، به جای آن‌که از متولیان اصلی صنعت چاپ برای اداره این بخش کمک بگیرند،‌ به سراغ ناشران و فروشندگانی رفتند که یا مجوز آن‌ها لغو شده و یا در حال تعطیل شدن است و این کار اعتراض سایر متولیان صنعت چاپ را در پی داشت.
 
وی تصریح کرد: شواهد نشان می‌دهد نمایشگاه صنعت چاپ که قرار است در ماه جاری برگزار شود، مشارکت کننده‌ای در برپایی این رویداد نداشته باشد، ‌زیرا بخش‌های مختلف این نمایشگاه را هم از نظر کیفی و هم از نظر کمی به پایین ترین سطح رسانده‌اند.

ابوالحسنی در ادامه گفت: قرار بود متولیان وزارت ارشاد به درخواست اتحادیه‌های صنعت چاپ وام‌هایی را برای نوسازی تجهیزات صنعت چاپ اختصاص دهند که این وعده هم عملی نشد.
 
وی خاطرنشان کرد: حمایت‌های ۱۶ نماینده فراکسیون صنعت چاپ در مجلس نبود، تا کنون صنعت چاپ کشور شکسته شده بود.

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

انتقاد نجفی از “برندفروشی” در دانشگاهها

سرپرست وزارت علوم،تحقیقات و فناوری در جمع رؤسای دانشگاهها گفت: دانشگاه نباید میدان رقابت‌های سیاسی باشد و اصول و ارزش های دانشگاه که ناموس آموزش عالی هستند نباید تحت تاثیر مسائل سیاسی قرار گیرد.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، دکتر محمدعلی نجفی در اجلاس سراسری روسای دانشگاهها در مشهد، ضمن تاکید بر این نکته که ۳۳ سال پیش به دعوت یک روحانی گرانقدر دکتر باهنر، و حدود دو هفته قبل به دعوت یک روحانی بزرگوار دیگر این مسؤولیت را پذیرا شده ، افزود: در فاصله زمانی بین پذیرش این دو مسئولیت ، تغییر و تحولات بزرگی در مسائل مربوط به علوم، رخ داده ولی بسیاری از خواسته ها و انتظارات اصلی حضرت امام (ره) ، مقام معظم رهبری و نظام از دانشگاه به قوت خود باقی است.

سرپرست وزارت علوم در ادامه به چالش های فراروی آموزش عالی اشاره کرد و ارتقای کیفیت آموزش عالی را مهم ترین چالش آموزش عالی دانست و گفت: در سالهای اخیر به دلایلی، شاهد سیطره کمیت بر تصمیمات، برنامه ها و فعالیت های آموزش عالی بودیم.

وی گام برداشتن در جهت نظام جامع تضمین کیفیت آموزش عالی را وظیفه مدیران همه دانشگاه ها دانست و تاکید کرد: دانشگاه بدون کیفیت، نمی تواند مبدأ تحول و پیشران تولید علم در جامعه باشد و به رسالت های اصلی خود عمل کند.

نجفی چالش دیگر را کار آمد کردن نظام آموزش عالی کشور عنوان کرد و گفت: این کارآمدی دارای وجوه و ابعاد مختلف ” کاربست علم در جامعه” و ” توانمند سازی خروجی های دانشگاه ها” ، ” پیوند بین دانشگاه با بخش های مختلف اجرایی و اقتصادی کشور” و ” بین المللی کردن دانشگاهها ” است و عدم وجود پیوند عمیق میان دانشگاه با نیازهای امروز جامعه را از نقاط ضعف آموزش عالی دانست.

وی سومین چالش آموزش عالی را اقتصاد و منابع مالی دانشگاهها عنوان کرد و افزود: ما به یک استراتژی مالی کلی برای آموزش عالی کشور نیازمندیم و در عین حال نمی توان یک نسخه مالی برای همه دانشگاهها تجویز کرد.

وی “برندفروشی” در دانشگاهها را مورد نکوهش قرار داد و تأکید کرد: اگرچه مجموعه منابع مالی که در آموزش عالی کشور در گردش هستند، به ما اجازه داشتن حداکثر کیفیت را نمی دهد ولی باید تلاش کنیم هم در تأمین منابع مالی و هم در هزینه کرد این منابع، بی عدالتی صورت نگیرد و باید دانشگاه ها به میزانی که در حل مسائل ملی و منطقه ای نقش دارند، منابع مالی بیشتری کسب و از آن در جهت ارتقای علمی کشور استفاده کنند.

سرپرست وزارت علوم، در ادامه به رویکردهای آینده آموزش عالی اشاره کرد و « تصمیم گیری براساس تصمیم سازی» را مهمترین رویکرد آموزش عالی عنوان و به روسای دانشگاهها توصیه کرد که در اداره دانشگاهها نظام تصمیم سازی مبتنی بر خرد جمعی را به وجود آورند و از توانایی فکری و معرفتی کل نظام بهره گیرند و از طرفی، با مشارکت دادن استادان، دانشجویان و دانشگاهیان در تصمیم گیریها در آنها انگیزه ایجاد کنند.

نجفی، “کاستن از تمرکزگرایی” و “حرکت به سوی استقلال دانشگاهها” را از دیگر رویکردهای وزارت علوم دانست و در عین حال تأکید کرد: حدود و ثغور استقلال را باید مشخص کرد و دانشگاه مستقل باید با دیگر بخشهای جامعه رابطه اصولی داشته باشد و تعهدی درون زا نسبت به مشکلات جامعه احساس کند.

وی رویکرد بعدی وزارت علوم را « بین المللی کردن دانشگاهها » عنوان کرد و این مسئله را هم از نظر اقتصادی و هم از نظر فرهنگی به نفع جمهوری اسلامی ایران دانست.

سرپرست وزارت علوم، آینده نگری ، آینده نگاری و آینده پژوهی را یکی دیگر از رویکردهای آینده آموزش عالی بیان و تأکید کرد که با توجه به اینکه نظام سنتی آموزش دچار تحول شده، نظام آموزش عالی کشور هم باید پذیرای نگاه نو و تحول آفرین باشد.

تفکیک سنجش و پذیرش از رویکردهای مهم دیگر آموزش عالی از دیدگاه سرپرست وزارت علوم است که به گفته وی درحال بررسی است.

نجفی در خصوص مسائل سیاسی در دانشگاهها اظهار داشت: استراتژی ما این است که دانشگاه نباید میدان رقابت‌های سیاسی باشد و مسائل سیاسی نباید مسائل علمی و آموزشی را به حاشیه براند و در یک کلام، دانشگاه نباید سیاست زده شود و باج سیاسی به کسی یا جریانی بدهد.

سرپرست وزارت علوم در پایان از رؤسای دانشگاهها خواست از ظرفیت های قانون بودجه برای حل مشکلات دانشگاهها استفاده کنند، با ستاد وزارت همکاری بیشتر و دقیق تر داشته باشند و با نگاه محبت آمیز و با رحمت و عطوفت نسبت به دانشجویان سال تحصیلی را با نشاط، قوت و قدرت آغاز کنند و فارغ از جریانات سیاسی، هر کاری را به صلاح نظام آموزش عالی کشور می دانند، انجام دهند.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار کنکور و دانشگاه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

نمایش رنگی فیلم “نبراسکا” در تلویزیون

به گزارش خبرنگار سینمای جهان باشگاه خبرنگاران و به نقل از ورایتی، کمپانی “پارامونت” مالک شبکه “اپیکس” قصد دارد تا یکشنبه آینده فیلم “نبراسکا” به کارگردانی “الکساندر پین” را در صفحه‌های تلویزیون به نمایش در آورد. کار جالبی که صورت گرفته این است که این شبکه بینندگان را قادر خواهد کرد تا این فیلم را با دو نسخه‌ی رنگی سیاه و سفید تماشا کنند.

به تازگی تیزر رنگی‌ای از فیلم “بنا راسکا” در تارنمای شبکه “اپیکس” به نمایش درآمده است.

پیش از این “پین” کارگردان این فیلم عنوان کرده بود که هدف از پخش رنگی این فیلم در شبکه “اپیکس” این بوده است که در کشورهایی که تنها امکان دیدن بخش رنگی فیلم وجود دارد، بینندگان بتوانند فیلم را تماشا کنند.

“نبراسکا” توانست در اکران داخلی‌اش فروش ۱۷ میلیون دلاری داشته باشد. این فیلم تنها با بودجه‌ی ۱۲ میلیون دلار ساخته شده است.

انتهای پیام/ اس
 

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“هفت “جایگاه خبرنگاران در سینمای ایران را بررسی می کند

 به گزارش خبرنگار رادیو تلویزیون باشگاه خبرنگاران،برنامه سینمایی هفت جمعه از شبکه سه سیما به روی آنتن می رود.
 
گفتگو با “مهدی فخیم زاده” بازیگر پیشکسوت سینما بخش اول هفت را به خود اختصاص می دهد.

میزگرد جایگاه خبرنگاران در سینمای ایران با حضور  علیرضا بهرامی ،کیوان کثیریان ،امیر قادری و کیوان امجدیان بخش پایانی هفت خواهد بود.

گفتنی است؛ برنامه سینمایی هفت هر هفته جمعه شب ها با اجرا وسردبیری محمود گبرلو از شبکه سه سیما به روی آنتن می رود.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

مصرف “کربوهیدرات” تمایل به خوردن شیرینی را کاهش می‌دهد

دکتر خدیجه رحمانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران اظهار کرد: بطور کلی استفاده از شیرینی مصنوعی در طول روز توصیه نمی‌شود و چنانچه عادت به مصرف مواد شیرین در ایام ماه مبارک رمضان در افراد ایجاد شده است، باید با مصرف نان و غلات که در بدن به تدریج به قند تبدیل می شود، این تمایل را کاهش داد.

وی با اشاره به اینکه شیرینی خیلی سریع جذب بدن شده و قند خون افزایش می‌یابد، تصریح کرد:
با افزایش قند خون سریع انسولین ترشح می‌شود و میزان آن را کاهش می دهد که این پروسه تمایل به استفاده از شیرینی را در فرد ایجاد می کند.

وی با تاکید بر رعایت تعادل در مصرف مواد غذایی اذعان داشت: مصرف ۶ گروه نان و غلات در طول روز بطوری که ۳ واحد در صبحانه، ۲ واحد در ناهار و یک واحد در شام باشد می‌تواند به افراد در حفظ وزن بدن و کاهش تمایل به مصرف انواع شیرین کمک کند.

به گفته این متخصص تغذیه کربوهیدرات کمپلکس باید یک سوم  بشقاب غذایی افراد را تشکیل دهد.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار علمی پزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

نشست‌های “مكتب طنز” در حوزه هنری برگزار می‌شود

به‌ گزارش حوزه ادبیات باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، ناصر فیض دبیر هنری و داور بخش شعر هشتمین جشنواره سراسری طنز سوره درباره کیفیت آثار رسیده به این جشنواره اظهار کرد: به عنوان مدیر دفتر طنز حوزه هنری، معمول این است که بگویم شعر طنز بسیار پیشرفت کرده و به عنوان دبیر جشنواره نیز باید سخنانی در تایید آثار رسیده بگویم اما متاسفانه شرایط آثار رسیده به جشنواره و شعر طنز کشور آن طور که انتظار می رفت، نیست.

وی تصریح کرد: تصور می شد وجود جلسات ادبی و جشنواره های زیاد و وجود شب شعرها و خواندن آثار به شعر طنز کشور کمک می کند اما عملا چنین اتفاقی نیفتاده و بالعکس به این حوزه آسیب زده است.

فیض با اشاره به این که اگر حوزه داستان را با شعر بررسی کنیم به این نتیجه می رسیم که در حوزه داستان طنز پیشرفت بیشتری داشته است، خاطرنشان کرد: جلسات کمتری در رابطه با داستان وجود دارد و به آن معنا در این زمینه مخاطب عام و شفاهی نداریم و آثار داستان نویسان در فضای جدی تری خلق می‌شود.

دبیر هنری هشتمین جشنواره طنز سوره افزود: یکی از دلایل هم این است که جوان تر ها یاد گرفته اند متناسب با درخواست برگزار کننده شب شعر و جشنواره های ادبی اثر خلق می کنند و هیچ حرف تازه و تاثیرگذاری در آثار وجود ندارد.

وی گفت: با توجه به پدید آمدن چنین شرایطی و آسیب هایی که متوجه شعر طنز کشور است تصمیم گرفتیم نشست های تخصصی نقد شعر طنز با عنوان “مکتب طنز” برگزار کنیم. این نشست ها با حضور و اجرای رضا ساکی نویسنده، شاعر و منتقد ادبی عرصه طنز برپا خواهد شد. بنا هست در هر جلسه مکتب طنز کارشناسان و چهره های طنز حضور داشته باشند و آثار تازه خوانده شود و به نقد و بررسی گذاشته شود.

فیض با بیان این که نشست تخصصی “مکتب طنز” فردا یکشنبه ۱۲ مرداد در سالن اوستا برگزار خواهد شد، عنوان کرد: در لاین نشست های تخصصی شاعران در کنار یکدیگر به شعرخوانی  می پردازند و آثار مورد نقد و بررسی قرار می گیرد و حتی اگر به لحاظ محتوایی به آثار جوانان کمکی نکند می تواند ساختارهای نادرست شعری و ظاهر اشعار را اصلاح کند.

شاعر مجموعه شعر “فیض بوک” اظهار داشت: متاسفانه این آفت افتاده است که تا شاعری در جمعی چند نفری می تواند شعری بخواند تصور می کند بی نیاز از همه مقدمات شعری است. من و امثال من که ادعا داریم سالیان سال در زمینه شعر و ادبیات طنز کار کرده ایم هنوز هم باید حتی درباره مبانی طنز یاد بگیریم و مبانی درست تر را پیدا کنیم.

وی هدف دفتر طنز حوزه هنری از برگزاری نشست های نقد شعر و جشنواره طنز سوره را ارتقای سطح آثار، کشف استعدادها و معرفی طنز فاخر عنوان کرد و گفت: شاید شعر برخی شاعران جوان خنده دار باشد اما لزوما طنز نیست و باید به این موضوع توجه داشت در جامعه امروزی شعر به چه دردی می خورد و چه پیامی را به مخاطب منتقل می کند.

انتهای پیام/ اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

افزایش “صادرات نفت” و حامل‌های آن ایران را از رکود خارج می‌کند

داوود صفایی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه بیشتر درآمد ایران وابسته به نفت و مشتقات آن می‌باشد، با افزایش صادرات نفت و درآمدهای حاصل از آن کشور به سمت خرید کالاهای مصرفی بیشتر پیش خواهد رفت.

وی افزود: باید در نظر داشت که رکود اقتصادی به یک حوضه محدود نمی‌شود بلکه در حوضه‌های مختلف باید آن را جستجو کرد که یکی از آن حوضه‌ها خودروسازی است.
 
صفایی ادامه داد: تعدادی از قطعات خودرو در داخل تولید و تعدادی از آن‌ها از خارج خریداری می‌شود و اگر ارز لازم برای خرید این قطعات از خارج تأمین نگردد، تولید خودرو کاهش و قیمت آن افزایش می‌یابد؛ به خصوص با توجه به اینکه مواد اولیه‌ قطعات تولیدی در داخل نیز از خارج کشور تأمین می‌گردد.

وی همچنین با بیان اینکه زمانی که مشتری داخلی توان خرید نداشته باشد، بازار دچار رکود می‌شود گفت: در بازار مسکن نیز به دلیل قیمت‌های بالا خریدار قدرت خرید خود را از دست داده در نتیجه بازار دچار رکود می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در ادامه افزود: چون بازارها به نوعی باهم در ارتباط هستند رکود در یک بازار، بازار دیگر را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وی در ادامه عنوان کرد: مسلما با افزایش صادرات نفتی، افزایش درآمد نفتی خواهیم داشت و این افزایش درآمد در زنجیره تقاضا، واردات و بازار تأثیر مثبت خواهد گذاشت و به خارج شدن از رکود کمک می‌کند.

صفایی اضافه کرد: یکی از بهترین راه‌های افزایش صادرات، کاهش مصارف داخلی است اما در کشور به دلیل اینکه حجم زیادی از تولید نفت و گاز مورد مصارف داخلی قرار می‌گیرد، از افزایش صادرات جلوگیری می‌شود.

وی در پایان افزود: ما در کشور این پتانسیل را داریم که بتوانیم با استفاده از تکنولوژی‌های نوین مصرف داخلی را کاهش داده و با آنچه که امروز تولید می‌کنیم سهم صادرات را افزایش دهیم.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دولت برای آزادسازی “سهام عدالت” لایحه می‌دهد

محمدرضا پورابراهیمی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: پس از تذکری که نمایندگان مجلس در صحن علنی مجلس در رابطه با آزادسازی سهام عدالت به دولت دادند، تلاش برای تعیین تکلیف این سهام آغاز شد.

وی ادامه داد: دولت در حال تهیه پیش نویس لایحه آزادسازی سهام عدالت تا پیش از پایان سال می‌باشد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: کمیته ویژه‌ای با مسئولیت وزیر اقتصاد، رئیس سازمان خصوصی سازی، رئیس سازمان بورس، معاونان وزیر اقتصادی و نمایندگان مجلس و سازمان‌های دیگر برای بررسی و کارشناسی در حال کار می‌باشد.

پورابراهیمی تاکید کرد: دولت باید این طرح جدید را در قالب لایحه آماده و به مجلس ارایه دهد تا آزادسازی سهام عدالت در سال جاری انجام شود.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

افزایش دو برابری”صادرات” کالا از کیش

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران مدیر عامل سازمان منطقه آزادکیش گفت: این میزان کالا  بیش از ۹ میلیون دلار ارزش داشت و به کشورهای جنوبی خلیج فارس ، جنوب آسیا ، عراق و کشورهای آفریقایی صادر شد.

علی اصغر مونسان افزود : این کالاها شامل کالاهای آرایشی ، بهداشتی و دارویی وپزشکی بود.  

وی گفت: بهار امسال با صدور۱۸ جواز تاسیس یا طرح توسعه دربخش صنایع، تعداد جوازها، ۲۹ درصد افزایش یافت و پروانه های بهره برداری هم با ۶۲ درصد افزایش از ۱۳ به ۲۱ پروانه رسید.  

مدیر عامل سازمان منطقه آزادکیش گفت : میزان واردات مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات به جزیره کیش هم در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۵۰ درصد افزایش داشت.

علی اصغر مونسان پیش بینی کرد: با تاسیس طرح های جدید ۳۱۸ فرصت شغلی جدید ایجاد شود که ۳۰ درصد بیشتر از بهار پارسال است.
انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“حامد زمانی”: ترانه‌ی “می‌کُشیم” بغضی که تبدیل به فریاد شده/ حجت الاسلام و المسلمین “زاهدی”: اکنون هر اثر هنری مانند یک شمشیر در کربلاست

به گزارش خبرنگار موسیقی باشگاه خبرنگاران؛ صبح امروز آئین رونمایی قطعه‌ی “می‌کُشیم” با صدای حامد زمانی در حمایت از مردم فلسطین در موسسه‌ی فرهنگی هنری اوج برگزار شد.

در ابتدای مراسم ضمن قرائت آیاتی از کلام الله مجید و سرودی از جمهوری اسلامی ایران اسماعیل امینی شاعر انقلاب اسلامی بر روی صحنه آمد و گفت: زبان هنر غالبا کارش آفریدن زیبایی است اما در این روزگار سرگرم شدن در اولویت امر قرار گرفته که این اتفاق چیزهای کاملا جدی مانند شعر را که پیوند عمیقی با حکمت و همتایی با فلسفه و دین بوده را در برگرفته که البته در سرزمین ما هم همینطور است و متأسفانه موسیقی هم به عنوان یک رسانه‌ی مستقل به خاطر در دسترس بودن دارای جایگاه بسیار والایی است توسط کسانی هدایت می‌شود که به تفنن اعتقاد دارند و به تعبیر قرآن لهو و بیهوده می‌شود.

وی ادامه داد: از زبان هنر باید برای این نبردی که میان اهل سلطه و ظلم  و کسانی که مظلومند استفاده شود آنقدر که نبرد تبلیغاتی، فکری و رسانه‌ای ویرانگر است نبرد با چوب و تفنگ ویرانگر نیست استفاده از رسانه‌ی موسیقی کاری بسیار هوشمندانه است.

این شاعر افزود: از موسیقی می‌توان به عنوان سلاحی تبلیغاتی استفاده کرد و کار حامد زمانی و دیگر خواننده‌هایی که اینگونه قطعات را ارائه می‌دهند قابل ستایش است.

وی درباره‌ی زبان طنز قطعه‌ی می‌کشیم گفت: بخشی از دریافت طنز غالبا در زبان عوام هم برای لحظه‌های شادی و خنده است در حالی که کار اصلی طنز همین است که فاصله‌ی میان وضعیت‌های موجود با مطلوب را مشخص کنند این ترانه از زبان کسی است که درباره‌ی انجام این جنایات است اما اغراق در این ترانه نشان دهنده‌ی استهزا گرفتن این داستان است که این شیوه‌ی بیان وارونه آی رونی نام می‌گیرد.

وی درباره‌ی موضع گیری روشنفکر در نسل کشی غزه تصریح کرد: در تمام دنیا جریان‌های روشنفکری از جمله اهالی هنر در برابر مسائلی چون نسل کشی غزه موضع گیری می‌کنند که البته این اتفاق فارغ از هر گونه گرایش سیاسی است و شگفت که در کشور ما پس از انقلاب جریان‌های روشنفکری هیچ گاه درباره‌ی اسرائیل و صهیونیست موضع گیری نکرده است که البته در سال‌های پیش از انقلاب اینگونه نبود و همه‌ی تفکرات در برابر رژیم اشغالگر قدس موضع گیری داشتند که این تصورات نادرست پس از انقلاب در جریان‌های روشنفکری ما به وجود آمده.

وی در انتها گفت: معتقدم عرصه‌ی موسیقی در طول این سال‌ها بیانگر عواطف سطحی و احساسات رمانتیک زودگذر است که اگر بتواند به خدمت اندیشه درآید اتفاقی شگرف در زمینه‌ی موسیقی خواهد افتاد و امیدوارم الگویی برای اهالی موسیقی باشد که تفکرات و اعتقاداتشان را ابراز نمایند.

محمد مهدی صیاد ترانه سرای قطعه‌ی می‌کشیم در ادامه‌ی جلسه عنوان کرد: این نگرانی در من بود که در این شرایط تلخ استفاده از ادبیات طنز در این زمان جایگاهی دارد که به اعتقاد بنده گاهی اوقات تراژدی شدید می‌شود که تبدیل به کمدی شده در حال حاضر یک مسخرگی در حال و روز جهان می‌بینیم که بد نمی‌دانم به آن اشاره کنم در برابر این اتفاقات خیلی وقتها حس می‌کنم که باید کاری کرد اما متأسفانه به عنوان شاعر همیشه نمی‌شود ترانه‌ای سرود که نگارش این گونه آثار را یک توفیق الهی می‌دانم.

حامد زمانی خواننده قطعه‌ی می‌کُشیم در ادامه جلسه اظهار کرد: اینگونه کارها سخت است و مسیر پر از لغزندگی است که امیدوارم به سلامت از این مسیر عبور کنیم متأسفانه ما محکوم می‌شویم که رسانه‌ها به ما توجه می‌کنند اما مسلما هر کسی که مرگ بر آمریکا را اجرا کند رسانه‌را در اختیار خود می‌گیرد.

وی ادامه داد: چند ماهی است که به همراه دوستان موسسه‌ی دل صدا را تأسیس کردیم که هدف اول ما تربیت نیرویی خوب برای موسیقی انقلابی و اجرایی آثاری مناسب برای انقلاب و دفاع مقدس است.

متأسفانه این تصاویر آنقدر خلق شده که تبدیل به یک کلیشه و انگار اینگونه نسل کشی ها یک اتفاق عادی است و ما یک جور انجام وظیفه می‌کنیم ترانه‌ی می‌کُشیم بغضی است که تبدیل به فریاد شده.

وی درباره‌ی قطعه‌ی می‌کشیم خاطر نشان کرد: این کار به لحاظ زبانی بسیار متفاوت است و امیر جمالی فر پا به پای بنده و بسیجی وار این قطعه‌ را تنظیم کرد وی در حمایت از خواننده‌ها گفت: میل اجرای اینگونه آثار بین خواننده ها و آهنگساز ها وجود دارد و ما باید نگاه و عقیده‌مان را نسبت به خواننده‌ها عوض کنیم امیدوارم این نور و شعور شکل گیرد که اصحاب موسیقی حرف‌هایشان را به راحتی بزنند و از همه‌ی کسانی که به بنده لطف داشتند امیدوارم کمی حرف دل شما را زده باشم و داغ بر روی دل را مرحم بگذارند.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین زاهدی در انتهای جلسه اظهار کرد: بنده قصد صحبت نداشتم اما پس از اجرای قطعه‌ی “می‌کُشیم” شور و شعف خاصی در من به وجود آمد و برای بنده سوال است که در این هیاهو، غوغا و آشوب جهانی که بر علیه ارزش‌های ما و در فضای فعلی غزه وجود دارد تنها یک کار ارزشی می‌تواند داشته باشد البته که این کار بسیار با ارزش است اما در این هیاهو آیا فقط این اثر فایده‌ای دارد؟ طبیعتا جو کنونی که بر فضا حاکم است نسبت به فعالیت هنرمندان ما تأثیرگذار است و این واقعیتی که مدیران فرهنگی ما هم پای کار نیستند چه برسد هنرمندان، قابل کتمان نیست.

وی ادامه داد: کار حامد زمانی و دوستانش در این هیاهو و آشوب مانند کاری است که یک شمشیر در صحرای کربلا  می‌کرد؛ مهم نیست که کار شنیده شود مهم این است که در این زمان و عرصه جبهه و موضع گیری ما مشخص شود.

حجت الاسلام والمسلمین در انتها تصریح کرد: امیدوارم همین همدلی و همراهی ما باعث شود به سرانجامی خوشتر و درخشان‌تر برسیم و این تمسک و جدیت ما انگیزه‌ای باشد که افرادی دیگر نیز به سراغ این عرصه آیند.
 

انتهای پیام/ اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

مروری بر مهمترین اخبار”بین الملل” یکشنبه

مهمترین عناوین خبری گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران به انتخاب سردبیر مجله شبانه به شرح زیر است:

نتانیاهو می‌خواست به ایران حمله کند اما در یک غزه گیر افتاد / یک نظامی صهیونیست در غزه به اسارت نیرو‌های مقاومت درآمد

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1393/4/29/2444434_684.jpg

با
آغاز حملات زمینی خونبار رژیم صهیونیستی به غزه و شهادت شماری از
فلسطینیان، جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بیگناه فلسطین به اوج خود
رسیده است.

احتمال توافق با ایران در مجمع‌عمومی سازمان ملل/ هاآرتص: تمدید مذاکرات جایزه‌ای برای ایران بود

در
حالیکه مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ به مدت چهار ماه دیگر(نوامبر-آذرماه)
تمدید شده است، محافل سیاسی جهان همچنان به این موضوع واکنش نشان می‌دهند.

آغاز عملیات نظامی ارتش عراق در منطقه صقلاویه/ تجزیه عراق غیرممکن است
 در
حالیکه ۴۰ روز از بحران عراق و حمله “تروریست‌های تکفیری بعثی” به این
کشور می‌گذرد، درگیری میان نیروهای امنیتی عراق با تروریست‌ها در مناطق
مختلف ادامه دارد.

حماس خواستار آتش بس دو ساعته با اسراییل شد
شبکه اسکای نیوز گزارش داد حماس خواستار برقراری اتش بس دو ساعته با اسراییل شد.

احسان اوغلو: سران اسراییل باید در دادگاه جنایات بین‌المللی محاکمه شوند
 نامزد
حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور و دبیرکل
پیشین سازمان همکاری‌ اسلامی در سخنانی تاکید کرد سران اسراییل باید در
دادگاه جنایات بین‌المللی محاکمه شوند.

احتمال دارد توافق با ایران در مجمع‌عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر صورت گیرد
 بلومبرگ
به نقل از مذاکره کننده ارشد هسته ای چین گزارش داد احتمال دارد توافق
هسته‌ای با ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر صورت گیرد.

قتل‌عام وحشیانه فلسطینیان+ تصاویر (۱۸+)

http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1393/4/29/2445275_865.jpg

 این تصاویر قتل عام وحشیانه فلسطینیان بدست جنایتکاران صهیونیست در منطقه شجاعیه نوار غزه را نشان می‌دهد.

نوسان هفتگی بهای جهانی نفت و اونس طلا + جدول
 اونس جهانی طلا طی هفته‌ گذشته با ۲۲ دلار رشد بازهم به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود کرد.

نتانیاهو قصد حمله به ایران را داشت اما در غزه گیر افتاد

روزنامه صهیونیستی هاآرتص در یادداشتی نوشت که نتانیاهو قصد حمله به ایران را داشت اما در عوض هم‌اکنون در غزه گیر افتاده است.

فروپاشی مذاکرات با ایران فقط بخاطر تعداد سانتریفوژها “اوج حماقت” است
 گاردین نوشت: غرب بهتر است معادلات خود را درباره تعداد سانتریفوژها و زمان گریز هسته‌ای ایران تغییر دهد.

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در مطالب جالب ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

ساخت “بزرگترین تلسکوپ جهان” در شیلی + تصاویر

جستجوی حیات در جاهای دیگر از طریق تلسکوپ در فضا و زمین ادامه دارد و بزودی تلسکوپ “ای-ای.ال.تی” اینجا در کویر آتاکاما به این کاوش خواهد پیوست.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار علمی پزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

سریال “مدینه” احیاگر فرهنگ والای ایرانی- اسلامی است

“سیده سکینه عمرانی” نماینده سمیرم در مجلس شورای اسلامی درباره سریال مدینه گفت: اینکه یک زن با این همه مشکلات و با حفظ حجاب و شئونات اسلامی چرخ زندگی اش را می‌چرخاند در جامعه ما کم نیستند و به تصویر کشاندن این موضوعات در تلویزیون بطور قطع می‌تواند پیام های مختلفی را به مردم منتقل کند.

عمرانی که پیش از این  در مراسم کلید خوردن سریال مدینه نیز حضور داشت گفت: در شرایطی که شبکه های ماهواره ای با ترویج خشونت و بی بند و باری به  خانواده ها هجوم آورده اند، پخش سریالهای ارزشی مانند مدینه را قابل تقدیر دانست.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: سریال هایی مانند مدینه می تواند برای قشر جوان و نوجوان فرهنگ سازی کند و قطعا صدا و سیما هم با کارکردهای متنوع و فراوانی که دارد به راحتی می تواند با این گونه سریال ها به جنگ متقابل با تهاجم فرهنگی بیگانه بپردازد.

 عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: صدا و سیما  می تواند با پرداختن به موضوعات دینی و اخلاقی که متاسفانه در جامعه ما در حال کمرنگ شدن است احیاگر فرهنگ والای ایرانی- اسلامی باشد.

سکینه عمرانی در انتها با اشاره به وظیفه خطیر صدا و سیما در ترویج اخلاقیات در جامعه افزود: همانگونه که یک واژه در یک سریال خیلی سریع تبدیل به تکه کلام در جامعه می شود، انعکاس معنویات و پیام های اخلاقی از طریق سریال های تلویزیونی می تواند بسیار اثر گذار باشد.

انتهای پیام/ اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“واردات خودرو” به طور چشمگیری افزایش یافت/ واردات ۴۸۴ میلیون دلار خودرو

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، بر اساس اعلام گمرک در سه ماهه نخست امسال ۲۳ هزار و ۲۴۲ دستگاه خودرو سواری به ارزش  بیش از ۴۸۴ میلیون و ۲۲۳ هزار دلار وارد کشور شد.

 این میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته، از لحاظ ارزش حدود ۱۵۵ درصد افزایش نشان می‌دهد. 

گفتنی است در بهار سال ۹۲، هشت هزار و ۵۰۴ خودرو سواری به ارزش ۱۸۹ میلیون دلار به کشور وارد شده است.

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

توليد فيلم كوتاه “امتحان” در سينمای جوان لاهيجان

به
گزارش حوزه سینما باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران این فیلم کوتاه داستانی اولین فیلم کوتاه «غلامعباس دشمن زیاری» هنرجوی دوره فیلمسازی انجمن سینمای جوان لاهیجان است. 

این فیلم کوتاه داستانی در ۶ دقیقه درباره مرد جوان دانشجویی است که قرار است برای دادن امتحان به دانشگاه برود و…

عواملی که در ساخت این فیلم کوتاه همکاری داشته اند عبارتند از: نویسنده فیلمنامه و کارگردان: غلامعباس دشمن زیاری، ایده فیلمنامه: نیما دشمن زیاری، تصویربرداری و تدوین: مصطفی کشاورز، مشاور کارگردان: نواب محمودی، عکاس: آرش دشمن زیاری،  بازیگران: محمد امیری، سد مصطفی کیایی، علی زحمتکش، رسول حسن پور، احمد حسنی، تقی پوراصغر، قطع: فول اچ دی، تهیه کننده: انجمن سینمای جوان لاهیجان                

انتهای پیام/ اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

رسوایی “جورج دبلیو بوش” بر پرده‌ی سینما

به گزارش خبرنگار سینمای جهان باشگاه خبرنگاران؛ در تقابل بی‌نظیر سیاستمداران و هالیوودی‌ها قرار است «رابرت ردفورد»  شخصیت گوینده‌ی اخباری به نام «دان ردر» را در اقتباسی از کتاب «حقیقت و وظیفه:مطبوعات،رییس جمهور و برتری قدرت» اثر «ماری میپس» را در فیلم «دروازه‌ی ردر» بازی کند. 

این کتابخاطراتی از پشت صحنه‌ی اتفاقاتی که بر سرِ «دان ردر» بعد از اعلام توطئه‌ی «بوش» برای کنار ماندن از جنگ ویتنام آمدرا بازگو می‌کند. این خبر برای «جورج دبلیو بوش» رسوایی ساخت و تیتر اول روزنامه‌های آن زمان شد. 

شخصیت «ماری میپس» را «کیت بلانشت» بازی خواهد کرد.

کارگردانی و فیلم‌نامه‌نویسی فیلم را «جیمز وندربیلتز» بر عهده خواهد داشت. این فیلم اولین تجربه‌ی کارگزدانی او را رقم می‌زند. پیش از این فیلم‌نامه‌نویسی فیلم‌های «مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز» و «سقوط کاخ سفید» را بر عهده داشته است.

 فیلمبرداری این فیلم پاییز کلید خواهد خورد و هنوز کمپانی پخش و سازنده‌ی فیلم مشخص نیست.

انتهای پیام /اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

معاونت “تجارت” در وزارت کشاورزی تشکیل می‌شود

وزارت جهاد کشاورزی که از ابتدای امسال براساس قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی مسئولیت بازار محصولات کشاورزی را بر عهده گرفته است،‌ در حال تشکیل معاونتی به نام “تجارت” است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی که آیین نامه اجرایی آن از سال گذشته توسط دولت تصویب و ابلاغ شد وزارت جهاد کشاورزی مسئول تنظیم بازار و ساماندهی به واردات و صادرات محصولات کشاورزی شده است اما در این قانون که از ابتدای امسال توسط وزارت جهاد کشاورزی به اجرا در آمده تاکید شده وزارت جهاد کشاورزی معاونتی به نام “تجارت” یا “بازرگانی” را برای ساماندهی بازار محصولات کشاورزی تشکیل دهد.

گرچه اداره کل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی پیش از این نیز بخشی از وظایف مربوط به بازار محصولات کشاورزی را در قالب دیگر قوانین از جمله قانون افزایش بهره وری بر عهده داشت اما قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی مسئولیت محصولات کشاورزی را از مبدأ تولید تا بازار مصرف و بازارهای صادراتی را در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار داده تا به گفته نمایندگان مجلس، یک نهاد و دستگاه اجرایی متولی پاسخگوی مشکلات و شرایط بخش کشاورزی باشد.

پس از ابلاغ و اجرای این قانون به نظر می‌رسد تشکیل معاونتی به نام “تجارت” یا “بازرگانی” در این وزارتخانه ضروری به نظر می‌رسد چرا که در حال حاضر اداره کل بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی یکی از اداره کل‌های معاونت برنامه ریزی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی است اما براساس حکم وزیر جهاد کشاورزی، سینکی – قائم مقام امور بازرگانی این وزارتخانه – شده تا امور مربوط به تنظیم بازار و قانون تمرکز وظایف بازرگانی بخش کشاورزی را اجرایی کند.

براساس اطلاعات به دست آمده خبرنگار ایسنا وزارت جهاد کشاورزی از ابتدای امسال جلسات متعددی برای تشکیل معاونت تجارت در این وزارتخانه برگزار کرده است و به نظر می‌رسد پس از تفکیک معاونت تولیدات گیاهی و تشکیل دو معاونت جدید زراعی و باغبانی در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل معاونت تجارت در مرحله بعدی قرار دارد.

انتهای پیام

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

اکران فیلم “اینجا شهر دیگریست” برای فعالان رسانه‌های اجتماعی

به گزارش حوزه سینما باشگاه خبرنگاران  به نقل از سایت سبک زندگی اسلامی، فیلم سینمائی «اینجا شهر دیگریست» دوشنبه ۱۶ تیرماه در مجتمع فرهنگی «۱۳ آبان» با حضور اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی به نمایش در می‌آید.
 
این فیلم به کارگردانی «احمدرضا گرشاسبی» و تهیه‌کنندگی «سعید سعدی» با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی ویژه ایام ماه مبارک رمضان تهیه و تولید شده و از روزهای آغازین این ماه توسط موسسه پخش فیلم «آفتاب عالمتاب» بر روی پرده سینما رفته است.
 
«اینجا شهر دیگریست» با بازی «داریوش ارجمند»، «پژمان بازغی»، «پریوش نظریه» ، «فرخ نعمتی» و … روایتی است از مظلومیت مولای متقیان حضرت علی (ع) و اتفاقات پس از ضربت خوردن آن حضرت در سحرگاه ۱۹ رمضان تا روز شهادت را به تصویر می‌کشد.
 
فیلم سینمائی «اینجا شهر دیگریست» عصر روز دوشنبه ۱۶ تیرماه از ساعت ۱۶ در محل سالن بصیرت مجتمع فرهنگی ۱۳ آبان (لانه جاسوسی آمریکا) واقع در خیابان طالقانی- نبش خیابان مفتح اکران خواهد شد.
 
حضور برای عموم علاقه‌مندان آزاد بوده و برای کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید به سایت سبک زندگی اسلامی مراجعه کنید.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

در کارگاه “ساده ولی زیبا” فرهنگسرای رازی

به گزارش گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی فرهنگ سرای رازی، این برنامه به منظور ترویج فرهنگ صرفه جویی، مصرف بهینه و اجتناب از پدیده رفاه زدگی و الگوبرداری از فرهنگ غرب برگزار می‌شود.

همچنین ارتقای روحیه قناعت و ساده زیستی با تاکید بر اصلاح الگوی مصرف از دیگر اهداف این برنامه است.

کارگاه “ساده ولی زیبا” با حضور کارشناس برجسته ضمن بکارگیری آموزه های اسلامی در سه اجرا برای دوستداران این موضوع برگزار می‌شود.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند به فرهنگ سرای رازی واقع در میدان قزوین- خیابان قزوین- کوچه شهید مرادی مراجعه و یا با شماره تلفن ۵۵۴۰۹۵۴۹ تماس حاصل فرمایند.

انتهای پیام /اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

قهرمان فیلم “ناشکسته” “آنجلینا جولی” درگذشت

به گزارش خبرنگار سینمای جهان باشگاه خبرنگاران به نقل از سی ان ان، “لوئیس زامپرینی”، دونده المپیک و افسر جنگ جهانی دوم که از تصادف هواپیمایی وحشتناک جان سالم به در برده بود، در سن ۹۷ سالگی درگذشت.

علت مرگ او ذات الریه بوده و خانواده‌اش در بیانیه‌ای که از طریق کمپانی یونیور سال پیکچرز منتشر شد، گفته‌اند: “لوئیس” از هر مانعی عبور می‌کرد او که یک دونده المپیک و قهرمان جنگ جهان دوم بود با هر چالشی دست و پنجه نرم کرد. اخیرا با بزرگترین چالش زندگی‌اش که ذات‌الریه بود، روبه‌رو شد بعد از چهل روز مبارزه‌ او با این بیماری با آرامش کامل و در حضور خانواده‌اش دار فانی را وداع گفت و افسانه‌ای از خود به جا گذاشت که بر زندگی انسان‌های بی‌شماری تاثیر گذار بود.

“آنجلینا جولی” که در حال حاضر بر روی پروژه‌ فیلم داستان زندگی “زامپرینی” کار می‌کند، گفت: “درگذشت او  را فقدانی است که توان توصیفش را ندارم. سپاسگزاریم که زندگی‌امان با شناختن او رنگ و بوی دیگر گرفته و  دلمان برای او تنگ خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

ساز “تامای” برای باشگاه تراکتور کوک می‌شود

به گزارش حوزه موسیقی باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، گروه موسیقی تامای به سرپرستی دلریش و آواز داریوش در دو بخش ، قطعات الیم انون قاراسینی، خزانا گوزلر، دنیا، اسن یئللر، عمروم بویو، نارین نارین، عناد، ورولمو شام، بیاض گئجه لر، کوچلره سو سپمیشم، پاییز گلدی، بوقلا داشلی قالا، نارگیله، لیلیم لی، الینده سازین قربانی، سودان گلن گوزل قیز، اژدر عمی، حسرتیم بیتین دعیل، بری باخ و جان جان وطن را اجرا می کنند. 

از نکات قابل توجه این کنسرت اجرای قطعه “تیراختور”  از آلبوم در دست تولید این گروه است که  برای اولین بار جهت حمایت از این باشگاه و هوادارن خون گرم آن به صورت زنده اجرا می‌شود.

داریوش دهری (خواننده)، فرامرز جوادی (تار)، مسعود والامنش (کیبورد)، رضا فتاحی (ویودرام)، شرمینه فرهود (پیانو)، کیانوش رحیمیان (گیتار باس و گیتار کلاسیک) و ….. اعضاء این گروه را تشکیل می‌دهند.

کنسرت گروه موسیقی پاپ آذری ” تامای ” به سرپرستی دلریش و خوانندگی داریوش دهری ۱۹ و ۲۰ تیرماه در سالن اصلی برج آزادی برگزار می‌شود.

انتهای پیام/ اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“متروپل” بیشتر شبیه خاطره بازی برای کیمیایی است

مجتبی اردشیری منتقد سینما در گفتگو با خبرنگار سینما باشگاه خبرنگاران گفت :” متروپل “به واسطه اینکه برای نخستین بار صرفا با محوریت قهرمان
زن در کارنامه سینمایی مسعود کیمیایی ساخته شده که می تواند جاودانه ترین فیلم
او بشود.

اما این فیلم تا به امروز ضعیف ترین
فیلم کیمیایی محسوب می شود یک فیلمنامه پرتنش که نه فضاهای داستانی
دارد و نه شخصیت پردازی‌های رئالیستی دارد و نه دیالوگ هایش وابسته به سینمای
همیشگی کیمیایی است .

وی افزود : در چنین فیلمی جریانات بی آنکه مقدمه خاصی داشته باشد به کندی پیش رفته و بی
نتیجه به پایان می رسد و نه مخاطب اطلاعات اولیه ای از شخصیت ها به دست می آورد و
نه می تواند آن اتفاقات بی سر و ته داستانی را به هم ربط دهد.

اردشیری تصریح کرد: “متروپل “بیشتر از آنکه شبیه به یک اثر مستقل سینمایی باشد یک خاطره
بازی برای کیمیایی است که تداعی گر نستالژیک های سینمایی دهه ۴۰ و ۵۰او است و بیشتر
به یک فیلم دلی برای خودش شبیه است تا برای مخاطب آگاه و باسواد دهه ی ۹۰ سینمای
ایران باشد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“مجید سرسنگی” تعهد اجرای آثار برگزیده جشنواره تئاتر دانشگاهی را اجرایی کرد

به گزارش حوزه تئاتر باشگاه خبرنگاران به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل تماشاخانه ایرانشهر؛ مجید سرسنگی، رئیس تماشاخانه ایرانشهر و مدیر عامل خانه هنرمندان ایران، در راستای فراهم ساختن مسیر ورود هنرمندان جوان به بدنه تئاتر حرفه ای کشور، با اجرای دو اثر نمایشی با نام های «قصر» و «ناصر سعید طهرانی» در تماشاخانه ایرانشهر به وعده های خود جامه عمل پوشاند.

وی با اعتقاد به اینکه تئاتر دانشجویی یکی از مهمترین استوانه های تئاتر حرفه ای در تمام نقاط جهان به شمار می رود، حضور و تلاش دانشجویان جوان و مستعد ایرانی در تولید آثار نمایشی را در آینده هنر تئاتر کشور بسیار موثر دانست.

رئیس تماشاخانه ایرانشهر، برداشتن هر گام مثبت در راستای حمایت از این جوانان را تضمین اعتبار و توسعه تئاتر حرفه ای کشور در آینده می داند .

وی بر این باور است که تئاتر امروز نیازمند تزریق نیروهای جوان و خلاق برای تعامل با هنرمندان حرفه ای کشور و فراهم ساختن مسیر توسعه تئاتر ایران در عرصه های ملی و بین المللی است.

در همین راستا نمایش ۶۵ دقیقه ای «قصر» نوشته و کاری از آرمین جوان و نمایش ۷۵ دقیقه ای «ناصر سعید تهرانی» به نویسندگی محمود احدی نیا و کارگردانی داریوش رشادت از ۹ تیرماه در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه خواهند رفت.

بلیت‌های این آثار از طریق سایت تماشاخانه عرضه خواهد شد و دانشجویان گرامی نیز از تخفیف ۵۰ درصدی این نمایش ها بهره مند می‌شوند.

گفتنی است دو نمایش مذکور از جمله آثار برگزیده هفدهمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران هستند.

انتهای پیام/اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

میزان رشد اقتصادی “هلند” بسیار ناچیز است/ نرخ “بیکاری”همچنان بالا

Normal
0

false
false
false

EN-US
X-NONE
AR-SA

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از رویترز، دفتر تحلیل سیاست اقتصادی
هلند با انتشار گزارشی اعلام کرد رشد اقتصادی هلند ممکن است امسال بعد از دو سال رکود
اقتصادی از سرگرفته شود اما حتی اگر رشد اقتصادی این کشور از سر گرفته شود میزان آن
ناچیز خواهد بود
.

در بخش دیگر از گزارش
دفتر تحلیل سیاست اقتصادی هلند تصریح شده است با توجه به اینکه کشور هنوز از پیامدهای
رکود اقتصادی خارج نشده است میزان بیکاری در کشور همچنان درسطحی بالا باقی خواهد ماند
.

این سازمان دولتی
پژوهشی پیش‌بینی می‌کند میزان رشد اقتصادی کشور امسال به ۰٫۷۵ درصد برسد و در سال
۲۰۱۵ نیز رقم این شاخص در بهترین حالت به ۱٫۲۵ درصد خواهد رسید. اما نرخ بیکاری
همچنان در سطحی بالا باقی خواهد ماند
. میزان بیکاری در بین جمعیت فعال هلند
اکنون حدود ۷٫۲۵ درصد است
.

هلند از نظر قدرت
اقتصادی، پنجمین اقتصاد منطقه یورو به حساب می‌آید
. اقتصاد این
کشور، یکی از اقتصادهای منطقه یورو بود که از بحران مالی و بحران بدهی‌های عمومی این
حوزه پولی در فاصله سال‌های
۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ ،بیشترین آسیب را متحمل شد.

از نظر از
سرگیری رشد اقتصادی نیز هلند در پس دیگر کشورهای منطقه یورو که رشد اقتصادی خود را
از سرگرفته‌اند؛ خود را کشان کشان جلو می‌برد
.

اما میزان تولید ناخالص داخلی
هلند در سه ماهه نخست امسال به میزان ۱٫۴ درصد کاهش یافت که نسبت به آنچه که قبلا درباره
این شاخص پیش‌بینی شده بود بیشتر است
.

بانک مرکزی هلند نیز پیش‌بینی کرده
است میزان رشد اقتصادی امسال به ۰٫۲ درصد برسد اما درسال
۲۰۱۵ رقم این شاخص به ۱٫۶ درصد خواهد رسید. کسری بودجه
این کشور نیز قرار است امسال به ۲٫۹ درصد و در سال
۲۰۱۵ نیز رقم این شاخص به ۲٫۲ درصد برسد.

این میزان
کسری بودجه حتی از حد مجازی که طبق مقررات بودجه‌ای کمیسیون اروپا تعیین شده است یعنی
از رقم سه درصد نیز کمتر است
.

انتهای
پیام/

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-right:0in;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0in;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

رفع ابهامات “قیمت خودرو” توسط شورای رقابت/ ابلاغ طی روزهای آتی

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، امروز طی جلسه‌ای بین مدیرعامل ایران‌خودرو و رئیس شورای رقابت مقرر شد ابهامات قیمت‌گذاری خودرو برطرف شده و قیمت جدید خودروها طی دو الی سه روز آینده به خودروسازان ابلاغ شود.

در این راستا رضا شیوا رییس شوشرای رقابت گفت: اشکالاتی در قیمت خودرو پژو ۲۰۶ وارد بود که با بررسی‌ها، قرار شد ابهامات قیمت این خودرو برطرف شود.

همچنین هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران‌خودرو با بیان اینکه در قیمت‌هایی که از سوی شورای رقابت اعلام شد ابهاماتی به ویژه در زمینه خودروی پژو ۲۰۶ وجود داشت، تصریح کرد: در این راستا اطلاعات لازم برای رفع ابهام به شورای رقابت ارائه شد.
 
وی با اشاره به اینکه کارشناسان شرکت برای تشریح اطلاعات جدید جلساتی را با شورای رقابت برگزار کرده‌اند، خاطرنشان کرد:‌ در نهایت هر چه از سوی شورای رقابت به ما ابلاغ شود به عنوان مرجع رسمی قیمت‌گذاری خودرو، به آن عمل خواهد شد.  

بر اساس این گزارش؛ ابهامی نیز در خصوص آپشن خودروها مطرح بود که گفته شد “یکسری از آپشن‌ها به عنوان استانداردهای اجباری مطرح هستند که قیمت‌ آنها با توافق شورای رقابت تعیین می‌شود، ولی آپشن‌های غیر اجباری نیازی به تعیین قیمت توسط این شورا ندارند.”

همچنین با توجه به اینکه شورای رقابت قیمت خودروها را بر اساس استاندارد یورو۲ تعیین کرده است،‌ قرار شد قیمت آپشن‌های اجباری نیز در مورد خودروها نهایی و به قیمت پایه آنها اضافه می‌شود تا به این ترتیب، قیمت خودروها بر اساس استاندارد یورو ۴ تعیین شود. 

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

سد “کهیر کنارک” تا سال بهره‌بردای می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، در آیین بهره‌برداری از فرازبند سد کهیر کنارک، احمد عاقبت‌بخیر مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان، گفت: سد کهیر در ۱۱۰ کیلومتری شهرستان چابهار و پنج کیلومتری روستای کهیر واقع شده است.

وی افزود: این سد از نوع بتن کوبیده غلطکی با طول تاج ۳۲۸ متر و ارتفاع ۵۴ متر و حجم مخزن ۳۱۴ میلیون مترمکعب بوده و با هدف تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی شهرهای چابهار و کنارک در حال اجراست.

وی اظهار داشت: این سد دارای سدزینچه، خط انتقال آب از سد و شبکه آبیاری به مساحت ۲۶۵۰ هکتار با سامانه آبیاری تحت فشار و قطره است.

عاقبت بخیر ادامه داد: عملیات اجرایی این سد در سه سال گذشته با رکود مواجه بود اما با پیگیری زیادی که در سال گذشته انجام گرفت، توانستیم ساخت فرازبند و تونل انحراف آب را به پایان رسانده و ساخت بدنه اصلی سد را آغاز کنیم و تا  سال ۱۳۹۶ به بهره‌برداری برسد.

محمد حاج‌رسولیها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز گفت: در زمان حاضر، شش سد بزرگ ملی در استان سیستان و بلوچستان در حال بهره‌برداری و دو سد بزرگ در حال ساخت است و امیدواریم تا پایان برنامه، عملیات ساخت دو سد دیگر آغاز شده و سدهای در حال اجرا در استان به چهار سد برسد.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

واحدهای صنفی دارای “مجوز” اتحادیه کشوری”طلا و جواهر” از بانک مرکزی مجوز دریافت نمایند

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ، ادامه فعالیت تمامی واحدهای صنفی که تاکنون با مجوز اتحادیه کشوری طلا و جواهر به فعالیت صرافی اشتغال داشتند، با توجه به تصمیمات اخیر و ابطال پروانه های صادره توسط اتحادیه فوق الذکر و به استناد قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی و اختیارات حاصل از ماده ۹۶ قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، منوط به اخذ مجوزهای لازم از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد.

به همین منظور ضروری است اشخاص مزبور حداکثر تا تاریخ ۳۰/۴/۹۳ با مراجعه به سامانه اینترنتی بانک مرکزی به نشانی www.nbfi.cbi.ir  (قسمت صرافی ها- ثبت نام اتحادیه های صنفی) ضمن درج اطلاعات خواسته شده در سامانه مذکور نسبت به ثبت درخواست خود مبنی بر اخذ مجوزهای لازم جهت فعالیت در چارچوب مقررات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند.

سایر مراحل صدور مجوز از سوی بانک مرکزی متعاقبا از طریق همین درگاه و همچنین مکاتبه با ثبت نام کنندگان به اطلاع خواهد رسید.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“بارش” در شمال غرب، دامنه‌های رشته کوه البرز و زاگرس/ “تهران” 31 درجه، ابری همراه با وزش باد شدید

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران از سازمان هواشناسی کشور، طی امروز “یکشنبه ۱۸ خرداد ماه ۹۳″  اعلام شد که طی سه روز آینده برای برخی مناطق شمال غرب، دامنه های رشته کوه البرز، دامنه های زاگرس مرکزی بویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب افزایش ابر، وزش باد، رگبار، رعد و برق و در مناطق مستعد بارش تگرگ پیش بینی می شود .

براساس این گزارش، طی این مدت برای شمال استان سیستان و بلوچستان بویژه زابل وزش باد شدید همراه با گرد و خاک و کاهش دید افقی پیش بینی می شود همچنین در بعدازظهر فردا دریای عمان و غرب تنگه هرمز مواج پیش بینی می شود.

شایان ذکر است، وضعیت آب و هوای استان “تهران” کمی ابری گاهی افزایش ابر و وزش باد شدید و شهر تهران، ابری و وزش باد شدید پیش بینی می شود و استان تهران در بیشینه دمای خود به ۳۶ درجه بالای صفر و در کمترین حالت به ۲۳ درجه بالای صفر خواهد رسید و همچنین دمای شهر تهران در حال حاضر۳۱ درجه بالای صفر است که نسبت به روز قبل گرمتر شده است.

نام استان

بیشینه دما

کمینه دما

نام استان

بیشینه دما

کمینه دما

آذربایجان شرقی

۳۰

۱۴

فارس

۳۷

۱۶

آذربایجان غربی

۳۰

۱۱

قزوین

۳۵

۱۷

اردبیل

۳۰

۱۲

قم

۳۹

۱۸

اصفهان

۳۵

۱۹

کردستان

۳۵

۱۲

البرز

۳۵

۲۲

کرمان

۳۵

۱۴

ایلام

۳۴

۱۸

کرمانشاه

۳۶

۱۶

بوشهر

    ۳۶

۲۸

کهکیلویه و بویراحمد

۳۵

۱۴

تهران

۳۶

۲۳

گلستان

۳۷

۱۷

چهارمحال و بختیاری

۳۱

۱۰

گیلان

۳۰

۲۰

خراسان جنوبی

۳۵

۱۵

لرستان

۳۷

۱۶

خراسان رضوی

۳۶

۱۹

مازندران

۳۱

۲۱

خراسان شمالی

۳۴

۱۴

مرکزی

۳۴

۱۷

خوزستان

۴۸

۳۰

هرمزگان

۴۲

۲۸

زنجان

۳۱

۱۵

همدان

۳۱

۱۰

سمنان

۳۶

۲۶

یزد

۳۸

۲۳

سیستان و بلوچستان

۳۶

۱۸

 

 

 

Normal
0

false
false
false

EN-US
X-NONE
AR-SA

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:”Table Normal”;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-right:0in;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0in;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:Arial;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
table.MsoTableLightGridAccent5
{mso-style-name:”Light Grid – Accent 5″;
mso-tstyle-rowband-size:1;
mso-tstyle-colband-size:1;
mso-style-priority:62;
mso-style-unhide:no;
border:solid #4BACC6 1.0pt;
mso-border-themecolor:accent5;
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-border-insideh:1.0pt solid
mso-border-insideh-themecolor:accent5;
mso-border-insidev:1.0pt solid
mso-border-insidev-themecolor:accent5;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:Arial;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
table.MsoTableLightGridAccent5FirstRow
{mso-style-name:”Light Grid – Accent 5″;
mso-table-condition:first-row;
mso-style-priority:62;
mso-style-unhide:no;
mso-tstyle-border-top:1.0pt solid
mso-tstyle-border-top-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-left:1.0pt solid
mso-tstyle-border-left-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-bottom:2.25pt solid
mso-tstyle-border-bottom-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-right:1.0pt solid
mso-tstyle-border-right-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-insideh:cell-none;
mso-tstyle-border-insidev:1.0pt solid
mso-tstyle-border-insidev-themecolor:accent5;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-bottom:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
line-height:normal;
font-family:”@Arial Unicode MS”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Cambria;
mso-ascii-theme-font:major-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:major-fareast;
mso-hansi-font-family:Cambria;
mso-hansi-theme-font:major-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:major-bidi;
mso-ansi-font-weight:bold;
mso-bidi-font-weight:bold;}
table.MsoTableLightGridAccent5LastRow
{mso-style-name:”Light Grid – Accent 5″;
mso-table-condition:last-row;
mso-style-priority:62;
mso-style-unhide:no;
mso-tstyle-border-top:2.25pt double
mso-tstyle-border-top-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-left:1.0pt solid
mso-tstyle-border-left-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-bottom:1.0pt solid
mso-tstyle-border-bottom-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-right:1.0pt solid
mso-tstyle-border-right-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-insideh:cell-none;
mso-tstyle-border-insidev:1.0pt solid
mso-tstyle-border-insidev-themecolor:accent5;
mso-para-margin-top:0in;
mso-para-margin-bottom:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
line-height:normal;
font-family:”@Arial Unicode MS”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Cambria;
mso-ascii-theme-font:major-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:major-fareast;
mso-hansi-font-family:Cambria;
mso-hansi-theme-font:major-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:major-bidi;
mso-ansi-font-weight:bold;
mso-bidi-font-weight:bold;}
table.MsoTableLightGridAccent5FirstCol
{mso-style-name:”Light Grid – Accent 5″;
mso-table-condition:first-column;
mso-style-priority:62;
mso-style-unhide:no;
font-family:”@Arial Unicode MS”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Cambria;
mso-ascii-theme-font:major-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:major-fareast;
mso-hansi-font-family:Cambria;
mso-hansi-theme-font:major-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:major-bidi;
mso-ansi-font-weight:bold;
mso-bidi-font-weight:bold;}
table.MsoTableLightGridAccent5LastCol
{mso-style-name:”Light Grid – Accent 5″;
mso-table-condition:last-column;
mso-style-priority:62;
mso-style-unhide:no;
mso-tstyle-border-top:1.0pt solid
mso-tstyle-border-top-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-left:1.0pt solid
mso-tstyle-border-left-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-bottom:1.0pt solid
mso-tstyle-border-bottom-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-right:1.0pt solid
mso-tstyle-border-right-themecolor:accent5;
font-family:”@Arial Unicode MS”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Cambria;
mso-ascii-theme-font:major-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:major-fareast;
mso-hansi-font-family:Cambria;
mso-hansi-theme-font:major-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:major-bidi;
mso-ansi-font-weight:bold;
mso-bidi-font-weight:bold;}
table.MsoTableLightGridAccent5OddColumn
{mso-style-name:”Light Grid – Accent 5″;
mso-table-condition:odd-column;
mso-style-priority:62;
mso-style-unhide:no;
mso-tstyle-shading:
mso-tstyle-shading-themecolor:accent5;
mso-tstyle-shading-themetint:63;
mso-tstyle-border-top:1.0pt solid
mso-tstyle-border-top-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-left:1.0pt solid
mso-tstyle-border-left-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-bottom:1.0pt solid
mso-tstyle-border-bottom-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-right:1.0pt solid
mso-tstyle-border-right-themecolor:accent5;}
table.MsoTableLightGridAccent5OddRow
{mso-style-name:”Light Grid – Accent 5″;
mso-table-condition:odd-row;
mso-style-priority:62;
mso-style-unhide:no;
mso-tstyle-shading:
mso-tstyle-shading-themecolor:accent5;
mso-tstyle-shading-themetint:63;
mso-tstyle-border-top:1.0pt solid
mso-tstyle-border-top-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-left:1.0pt solid
mso-tstyle-border-left-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-bottom:1.0pt solid
mso-tstyle-border-bottom-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-right:1.0pt solid
mso-tstyle-border-right-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-insidev:1.0pt solid
mso-tstyle-border-insidev-themecolor:accent5;}
table.MsoTableLightGridAccent5EvenRow
{mso-style-name:”Light Grid – Accent 5″;
mso-table-condition:even-row;
mso-style-priority:62;
mso-style-unhide:no;
mso-tstyle-border-top:1.0pt solid
mso-tstyle-border-top-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-left:1.0pt solid
mso-tstyle-border-left-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-bottom:1.0pt solid
mso-tstyle-border-bottom-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-right:1.0pt solid
mso-tstyle-border-right-themecolor:accent5;
mso-tstyle-border-insidev:1.0pt solid
mso-tstyle-border-insidev-themecolor:accent5;}

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

تصادف “هواپیمای ماهان” با پله متحرک در “مهرآباد” +عکس

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران؛
طوفان روز دوشنبه در تهران که از برخی جهات منحصربفرد بود، خسارات مختلفی
را در پایتخت به جا گذاشت که کشته شدن ۵ نفر از شهروندان تهرانی یکی از تلخ
ترین اتفاقات آن بود. این طوفان  که با سرعت حدود ۱۲۰ کیلومتر در ساعت پایتخت را در نوردید نشان داد هنوز
تا رسیدن به نقطه مناسب در پیش بینی، پیشگیری و درمان حوادث غیرمترقبه راه
درازی در پیش داریم.

اگرچه سرعت عمل دستگاههای امدادی و خدمت رسانی
تا حدودی جلوی گسترش خسارات را گرفت اما بسیاری از مردم، نبود آموزش و
ابتکار عمل در رسیدگی به مشکلات پیش آمده را مشاهده کردند.

یکی از
موضوعات مهمی که خوشبختانه به سلامت پشت سر گذاشته شد، پروازهایی بودند که
در آن ساعات وقوع طوفان قصد ورود یا خروج از فرودگاههای واقع در استان
تهران یعنی مهرآباد و امام را داشتند که با هوشیاری مسئولان مربوطه و تبحر
خلبانان کشورمان، هیچ نکته تلخی در بر نداشت.

اما نکته جالب در این
زمینه، وقوع یک حادثه روی زمین است که با بروز خساراتی برای یکی از
هواپیماهای شرکت ماهان همراه بود. ماجرا از این قرار بود که بر اثر طوفان
روز ۱۲ خرداد، یکی از پله هایی که وظیفه انتقال مسافران را بر عهده دارد
واژگون شده و به بدنه یکی از هواپیماها اصابت می کند.هواپیمای
مذکور از نوع هواپیماهای RJ100 هواپیمایی ماهان است که نمونه آن در
هواپیمایی قشم ایر نیز وجود دارد. این هواپیما به شماره رجیستری EP-MOI ،
پس از واژگونی این پله مسافری دچار خسارتهایی در بدنه شده و فعلا زمینگیر
است.

خوشبختانه با سرعت عمل نیروهای امدادی و آتش نشانی، ماجرای
مذکور سریعا رسیدگی شده و فرودگاه مهرآباد روز نسبتا آرامی را در مقایسه با
طوفان مهیب پایتخت پشت سر گذاشت.

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“زنبق‌های عاشق” در هفته دفاع مقدس می‌آیند

منیرالسادات موسوی، نویسنده در گفتگو با خبرنگار ادبیات باشگاه خبرنگاران گفت: کتابی با عنوان “آخرین قزاق” توسط انتشارات اندیشه ورزان درنمایشگاه بین‌المللی کتاب امسال عرضه شد و از کتاب های پرفروش این انتشاراتی در نمایشگاه بود.

وی افزود: همچنین کتاب دیگری با عنوان “زنبق‌های عاشق” تا هفته دفاع مقدس در شهریور ماه توسط انتشارات نیستان در بازار کتاب عرضه می‌شود این کتاب یک رمان است که پیرامون جنگ و دفاع مقدس نوشتم.

این نویسنده ادامه داد: رمان “زنبق‌های عاشق” شامل دو داستان بلند است یکی از داستان‌ها درباره خانمی است خاطرات جنگ را روایت می‌کند این خانم اهل اهواز و همسرش اهل خرمشهر است وی همسر خود را در خرمشهر از داست می‌دهد.

موسوی تصریح کرد: داستان دوم درباره چند جانباز است که زندگی خود را در جنگ روایت می‌کنند راوی‌های داستان دوم، از شهرهای مختلف به جبهه می‌پردازند. از ا مروز جانبازها اطلاعی درکتاب” زنبق‌های عاشق” به دست نمی‌آوریم جز آن‌که آسایشگاه جانبازان هستند.

وی بیان کرد: این کتاب دارای دو شخصیت اصلی است که هرکدام راوی داستان خود هستند و شیوه نگارش کتاب، روایی است و در آن شخصیت‌ها به به بیان روایت خود از جنگ می‌پردازند.

انتهای پیام/ اس

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“حسنکدر “بهشت پنهان ایران در نزدیکی تهران+تصاویر

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران؛روستای حسنکدر در  حدود کیلومتر ۶۰  جاده چالوس قرار دارد که با  تابلویی که روی آن نوشته شده “حسنکدر” مشخص شده است.

 روستای حسنکدر سرشار از جاذبه های کم نظیر طبیعی، مذهبی و تاریخی است که گردشگران کمتر از آن خبر دارند.
 
آب و هوای دلپذیر، منظره های چشم نواز، چشمه سارها و سرسبزی روستای حسنکدر تنها گوشه ای از دیدنی های این روستای زیبا به شمار می رودف اما شاید از امامزاده حسن روستای حسنکدر بتوان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این منطقه نام برد.


 بنای این امامزاده، جدید است اما به خاطر قدمت بیش از ۳۰۰ ساله این امامزاده مربوط به دوران صفوی در فهرست آثار ملی و تاریخی به ثبت رسیده است.

این روستا دارای حدود ۱۵ چشمه است که سلامت آب آنها مورد تایید وزارت بهداشت نیز قرار گرفته است.

آبهای معدنی روستای حسنکدر دارای خواص دارویی بالایی از جمله رفع سنگ کلیه است و این آبها ، آب گازدار با طعم تلخ و شیرین است که با تماس به کناره های چشمه، رنگ سنگهای پیرامون خود را زرد کرده و منظره جالبی پدید آورده، که نمونه این چشمه ها در جهان تنها در فرانسه دیده شده که از آن بهره های فراوان برده اند ،اما هنوز این چشمه در بخش آسارا ناشناخته باقی مانده است.


“چاخان چشمه” واقع در سرپیچ محل ورودی روستای حسنکدر یکی از دیدنی ترین چشمه های آب معدنی این روستا است چراکه همواره به خاطر آب فراوان خود مورد توجه بوده و گفته می شود این چشمه هرگز خشک نشده است.

در کنار جاذبه های گردشگری و مذهبی روستای حسنکدر گفته می شود که این روستا بیشترین و بهترین امکانات روستایی را در جاده کرج  چالوس به خود اختصاص داده است.


این روستا به لحاظ آسفالت و جدول کشی معابر، آبادترین و منظم ترین روستای جاده کرج – چالوس به شمار می رود.

همچنین این روستا برخلاف بسیاری از روستاهای جاده کرج – چالوس دارای آب آشامیدنی مجزا و لوله کشی آب است که از ارتفاعات پنج هزارمتری تامین می شود.

روستاییان آب شرب خود را از دو منبع مجزای آب تامین کرده و تصفیه خانه این روستا نیز به زودی به بهره برداری می رسد.


وجود امامزاده حسن (ع)، چشمه های آب معدنی فراوان و چشم انداز طبیعی خارق العاده درکنار وجود معدن سنگ قرمز ، روستای حسنکدر را مستعد تبدیل شدن به یک روستا با موقعیت ویژه گردشگری و اقتصادی کرده است.

 روستای حسنکدر یکی از ۵۶ روستای بخش آسارا کرج بجمعیتی بالغ بر یک هزار نفر در حاشیهجاده کرج – چالوس به نشانی کرج – جاده کرج، چالوس کیلومتر ۶۰ – بعد از باغ لاله ها – روستای حسنکدر، واقع شده است.

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

کمبود” نقدینگی” معضل اصلی بخش خصوصی

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، درباره اینکه برای تسهیل خصوصی سازی در اقتصاد کشور چه اقداماتی صورت گرفته گفت: در راستای اقتصاد مقاومتی برای اینکه بخش خصوصی افزایش کیفیت تولید داشته باشد مستلزم حمایت‌های مالی و معنوی است که در بخش حمایت‌های مالی دولت همراه با رفع موانع تسهیلاتی می‌تواند زمینه را فراهم سازد و جهت تقویت بنیه مالی تسهیلاتی ویژه به آن‌ها پرداخت کند.
 
وی درباره چالش‌های بخش خصوصی گفت: در حال حاضر بزرگترین مشکل بخش خصوصی کمبود نقدینگی است و عمده اقدامات لازم باید از طرف قوه مجریه صورت بگیرد.

وی درباره وظیفه قوه مقننه در این راستا گفت: خود مقننه می‌تواند بر اساس قانون اصل ۴۴ در واگذاری‌ها، صادرات، واردات و اصلاح نظام مالیاتی به این حوزه کمک کند و تمام اهتمام مجلس بر این است تا تمام موانع موجود را بردارد تا این بخش بتواند وارد عرصه رقابتی در سطح بین‌المللی شود.
 
وی درباره اقدامات انجام شده برای تسهیل این کار گفت: اقدامات خوبی صورت گرفته ولی هنوز به اندازه‌ای نیست که بخش خصوصی بتواند به عنوان یک عامل محرک در اقتصاد ما تأثیرگذار باشد و بهترین راه این است که دولت از  این بخش خارج شود و تمام اختیارات را به آنها واگذار کند.
 
وی در ادامه تصریح کرد: هر چه بخش خصوصی بیشتر تقویت شود مشکلات عمده اشتغال ما حل خواهد شد و نقدینگی به سمت تولید و سرمایه گذاری می‌رود و نتایج مثبتی برای اقتصاد در پی خواهد داشت.
انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“بنت میلر” جایزه‌اش را به گروه بازیگرانش تقدیم کرد

به
گزارش خبرنگار سینمای جهان باشگاه خبرنگاران به نقل از سایت رسمی کن؛ فیلم ”
شکارچی روباه” به کارگردانی “بنت میلر” جایزه بهترین کارگردانی را از شصت و
هفتمین جشنواره فیلم کن دریافت کرد. ” آدرین بوردی” این جایزه را به ” بنت
میلر” اهدا کرد.

” میلر” هنگام دریافت جایزه‌اش گفت:این یک هفته در
جشنواره کن برایم استثنایی بود. از ” جین کمپیون ” ، اعضای هیات داوران ، ”
تیری فرما” و ” ژیل یاکوب” تشکر می کنم و این جایزه را به گروه بازیگرانم
تقدیم می‌کنم. خوشحال کننده است که افرادی به تو باور دارند و باید سپاسگزارشان بود.

” بنت میلر” در نشست مطبوعاتی بعد از مراسم اهدای  جوایز به خبرنگاران گفت: هشت سال از تولد داستان فیلم می‌گذرد.

دو
هفته‌ی پیش فیلم را به پایان رساندیم. ” استیو کارل” بازیگر بزرگ و مرد
برجسته‌ای است. پذیرش پیشنهاد بازی در نقش ” دو پونت” نشان دهنده‌ی شجاعت
او بود، چون هیچ کس فکر نمی کرد او توانایی بازی در نقش یک قاتل را داشته
باشد.

انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار فرهنگی و هنری ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

توزیع “سم ابرون” تقلبی به اسپیرومسیفن

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران،بدین وسیله توزیع سم ابرون تقلبی به اسپیرومسیفن، منتسب به شرکت تولید
کننده Bayer Crop Science، جهت اطلاع رسانی همه جانبه، اعلام می‌گردد.

 از
آنجایی که عرضه نمونه‌های غیرمجاز سم مذکور، فارغ از اقدامات کنترلی و
نظارتی بوده و بصورت قاچاق صورت گرفته است، بنابراین هر گونه خسارت ناشی از
کاربرد این ترکیب متوجه توزیع کننده و (بخصوص) فروشنده، توصیه کننده و
بهره‌برداران مربوطه بوده،‌ مسئولیت‌های خسارتهای جنبی احتمالی نیز قابل
پیگرد قانونی خواهد بود. تصاویر نمونه سم مورد اشاره در سایت اینترنتی
سازمان حفظ نباتات به نشانی www.ppo.ir قابل رؤیت می‌باشد.

 انتهای پیام/

منبع : مشاهده این مطلب در سایت مرجع

این نوشته در اخبار اقتصادی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

“تردد جاده‌ای” نسبت به روز قبل افزایش یافت/ سهم “وسايل نقليه سنگين” 21 درصد

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران از مرکز مدیریت راه های کشور، امروز “سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۹۳″ در حال حاضر، به ‌استثنای محورهای مسدود و ممنوع،‌ مابقی محورهای مواصلاتی کشور باز و تردد در آنها به ‌روال عادی در جریان است.

شایان ذکر است، طی ۲۴ ساعت گذشته، در محورهای برون ‌شهری کشور، کل تردد ثبت ‌شده براساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۰۳۲ ترددشمار فعال در محورهای برون‌شهری، نسبت به روز قبل از آن ۱ درصد افزایش نشان می دهد.

گفتنی است، سهم وسایل نقلیه سنگین ۲۱ درصد، اوج تردد بین ساعات ۱۸ الی ۱۹ و کمترین تردد بین ساعات ۶ الی ۷ صبح صورت پذیرفته که رانندگان با آگاهی از آن می‌توانند ساعات مناسبتری را برای سفر انتخاب کنند.
 
محورهای دارای بیشترین تردد طی ۲۴ ساعت گذشته:

ردیف

نام محور

استان

مجموع تردد در محور

۱

آزاد راه کرج –  تهران

البرز

۱۱۱۰۱۰

۲

آزاد راه تهران- کرج

البرز

۱۰۴۹۲۵

۳

آزاد راه قزوین – کرج

البرز

۹۷۲۴۷

۴

آزاد راه کرج- قزوین

البرز

۸۰۸۶۳

۵

کرج- ماهدشت

البرز

۴۹۸۰۶

۶

ایلخچی- تبریز

آذربایجان شرقی

۴۵۱۰۳

۷

قم- تهران(آزاد راه)

تهران

۴۳۷۷۴

۸

تهران-کرج(جاده مخصوص)

البرز

۴۱۴۷۲